Szukasz czegoś?

173 dni w tym roku pracowaliśmy na podatki.

Autor:

Dzisiaj dzień wolności podatkowej.

173 dni musielismy w tym roku pracować na opłacenie wszystkich naszych podatków. Od 22 czerwca zaczynamy zarabiać dla siebie

Już po raz 20. Centrum im. Adama Smitha wyznaczyło dzień wolności podatkowej. To symboliczny moment, w którym statystyczny Polak przestaje pracować na rzecz państwa, na wszystkie nałożone na niego podatki, a zaczyna pracować dla siebie. W tym roku dzień wolności wypada 22 czerwca.

– Państwo może wydać tylko to, co zabierze obywatelom. Udział wszystkich wydatków publicznych w PKB to w tym roku ponad 47 proc. Statystyczny obywatel pracuje na opłacenie podatków niemal 173 dni – mówił wczoraj Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.

Prezydent Centrum Robert Gwiazdowski tłumaczył, że dzień wolności podatkowej to sposób na pokazanie Polakom, jaką część ich rocznych zarobków zabiera państwo.

Na swoim blogu pisze:  Bo przecież liczymy DWP nie dla swojej własnej satysfakcji, tylko po to, aby uświadomić podatnikom ile kosztuje ich „darmowa” nauka, opieka zdrowotna i bynajmniej „niedarmowy” rząd. […]Pracujemy więc prawie pół roku na państwo i rząd.

Oczywiście chodzi o statystycznego podatnika. Bo na przykład Pan Poseł Palikot świętował swój Dzień Wolności Podatkowej znacznie wcześniej. Podobnie jak inni nasi zapobiegliwi rodacy z lisy najbogatszych tygodnika Wprost, czy miesięcznika Forbes. A moja sąsiadka pracująca w jednym z urzędów, poczeka na swoją wolność jeszcze parę dni dłużej. Tak się bowiem śmiesznie składa, że ponad 30% podatników znajdujących się w drugim i trzecim przedziale skali podatkowej to… urzędnicy. Przedsiębiorcy i pracownicy przez nich zatrudnieni tworzący PKB muszą więc płacić podatki, żeby urzędnicy mogli dostać swoją wyższą pensję i od niej zapłacić wyższy podatek. Istny obłęd. Tylko się zwiększa emisja Co2. Bo przecież urzędnicy liczący te podatki, które mają zapłacić przedsiębiorcy i pracownicy, ściągający je i kontrolujący, czy zostały zapłacone a następnie wypłacający pensje kolegom urzędnikom i potem liczący podatki, które mają zapłacić ci urzędnicy, , ściągający je i kontrolujący, czy zostały zapłacone muszą zużywać energię elektryczną, papier (drzewa) itp. Całkowicie niepotrzebnie.

i dalej:

Dla przypomnienia – w roku 1520 Sejm w Toruniu ustalił powszechny wymiar pańszczyzny na JEDEN DZIEŃ W TYGODNIU. Po roku 1543 wprowadzono naliczanie pańszczyzny od wielkości gruntu posiadanego przez chłopa za pomocą dni w tygodniu przypadających na łan ziemi. Pańszczyzna 4 dni od łana tygodniowo oznaczała, że chłop mający pół łana miał odpracować u pana 2 dni na każdy tydzień. A jako że pół łana to była statystycznie wielkość pola uprawianego przez chłopa – pańszczyzna wynosiła statystycznie dwa dni w tygodniu

Chłop pańszczyźniany pracował więc dla pana feudalnego na początku XVI wieku 52 dni w roku, a później 104 dni. I to był feudalny wyzysk. My na początku XXI wieku pracujemy dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej 164 dni. I to jest sprawiedliwość społeczna.

Proponuję w tym roku  również świętować DWP pod hasłem:  każdy Polak zasługuje na raj podatkowy. Nie tylko Pan Poseł Palikot.

Na marginesie, nie mam Panu Posłowi za złe, że dokonuje optymalizacji podatkowej. Wręcz przeciwnie – uważam, że daje nam bardzo dobry przykład.

Jak stwierdził amerykański sędzia Learned Hand, minimalizowanie zobowiązań podatkowych przy wykorzystywaniu różnego rodzaju ulg, skoro ustawodawca je wprowadził, nie jest niczym niemoralnym, ani też bezprawnym. „Ciągle i ciągle na nowo sądy powtarzają, że nie ma niczego groźnego w takim organizowaniu swoich spraw, żeby utrzymać podatki na jak najniższym poziomie. Wszyscy to robią i wszyscy robią dobrze, ponieważ nikt nie jest zobowiązany, aby płacić więcej podatków niż tego wymaga prawo: podatki są narzuconym wymuszeniem, nie dobrowolnymi datkami. Każdy może tak ułożyć swoje sprawy, że jego podatki będą tak niskie jak to tylko możliwe; nie jest on zobowiązany wybierać tego wzorca w którym państwo dostanie najwięcej”.

Ale rozwiązania, które są dobre dla Pana Posła Palikota, nie mogą być przecież złe dla innych polskich podatników. Więc wprowadźmy w Polsce takie, jakie Pan Poseł uznał za dobre dla siebie samego. Przecież wie co robi skoro jest bogaty. Nieprawdaż?

na marginesie:W Wielkiej Brytanii dzień wolności podatkowej przypadł w tym roku na 30 maja. Najpóźniej od siedmiu lat. W ciągu ostatnich 10 lat wahał się między 24 maja i 1 czerwca.

Źródło: na podstawie artykułów wyborcza.biz i blog.smith.org.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


    Skomentuj na Facebooku:

    Dodaj komentarz

    Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

    Gdzie wysłać Ebooka?

    O Mnie

    Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

    Polub nas na Facebooku

    Najnowsze Wpisy

    Kilka przypomnień przed wyborami

      15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

    Archiwum