Szukasz czegoś?

A składki ZUS rośną…

Autor:
zus

W lutym właściciele firm muszą zapłacić pierwszą tegoroczną składkę ZUS za styczeń. Ale nie jest najgorsze! Będzie to dużo więcej niż do tej pory – prawie tyle, ile wynosi jedna miesięczna składka.

Jak wylicza analityk Tax Care, większość mikrofirm płaci minimalne składki ZUS niezależnie od ich faktycznych dochodów. Są one bowiem obliczane procentowo od najniższej możliwej podstawy. I tak w przypadku składek na ubezpieczenia społeczne w roku 2011, tzw. podstawę wymiaru miesięcznych składek stanowi kwota nie niższa niż 2015,40 zł, czyli 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast w ubiegłym roku wynosiła ona 1887,60 zł., co oznacza, że w tym roku wzrosła o 127,80 zł, czyli prawie o 6,8%.

W związku z tym składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa (przy założeniu, że jest płacona według stawki 1,67% obowiązującej dla firm nie większych niż dziewięcioosobowe), chorobowa i na Fundusz Pracy, wzrosną miesięcznie z 639,40 zł do 646,75 zł. Inaczej będzie w przypadku, kiedy przedsiębiorca zadecyduje, że nie chcemy płacić ZUS-owi nieobowiązkowego chorobowego – wtedy jego miesięczne obciążenie wyniesie 597,37 zł.

„Ta część podwyżki jest już pewna. Ciągle jednak nie wiadomo, o ile dokładnie wzrośnie składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne” – mówi specjalista Tax Care. Ta uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. 2010 roku. Przy czym, jak zauważa ekspert, wynagrodzenia za ostatni miesiąc roku są sporo wyższe niż w październiku i listopadzie i mocno zawyżają średnią z kwartału. A w ostatnich pięciu latach wynagrodzenia grudniowe były wyższe od listopadowych średnio o: 4,2%, 9,7%, 5%, 3 % i 7,5%.

Zakładając najniższy, 3% wzrost, średnie miesięczne wynagrodzenie z kwartału może wynieść 3 532,44 zł. Co to oznacza dla stawek na ubezpieczenia zdrowotne? Proste – wzrosłyby z obowiązujących dzisiaj 233,32 zł do odpowiednio: 238,44 zł. Ponadto, analityk Tax Care podaje, że po zsumowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz na ubezpieczenia zdrowotne miesięczne obciążenia wobec ZUS mogą wzrosnąć o blisko 50 zł, czyli prawie 600 zł rocznie. Poza tym podwyżka dotknie także początkujących przedsiębiorców, którzy przez dwa lata mieli prawo do preferencyjnych składek ZUS. Ich miesięczne obciążenia mogą wzrosnąć z 350,43 zł, do 365,34 zł.

Podsumowując, nie wiadomo jeszcze dokładnie o ile, ale i tak należy już teraz przygotować się na kolejne podwyżki.

Źródło: Na podstawie artykułu opublikowanego na portalu: www.wyborcza.biz

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...