Szukasz czegoś?

Balcerowicz: ZUS To nie bank!

Autor:
6355360253_4bb95d426f_o

Większość ludzi w Polsce myśli, że ich „składki” do ZUS były i są tam gromadzone, i że z tych pieniędzy sfinansuje się ich emerytury. To jest jednak błąd, ZUS w nic nie inwestuje – przekonuje w Fakcie Leszek Balcerowicz. Ten, kto dzisiaj wpłaca „składki” do ZUS, opłaca emerytury obecnych emerytów. Jego przyszła emerytura będzie zaś sfinansowana przez przyszłe podatki, wpłacane przez tych, którzy będą pracować.

ZUS jest więc specjalną emerytalną kasą, która przyjmuje pieniądze i natychmiast je wydaje. Taki system emerytalny nazywa się repartycyjnym, choć lepiej nazwać go podatkowym. System, który bowiem gromadzi i inwestuje wpłaty, nazywa się kapitałowym (tzw. II filar).

Emerytura z systemu kapitałowego zależy od nagromadzonych oszczędności. Emerytura z ZUS nie ma takiej naturalnej podstawy. Jej wysokość wyznaczają polityczno-legislacyjne obietnice, które łatwiej zmienić, niż zabrać ludziom ich emerytalne oszczędności.

Proponowane przez rząd zwiększenie udziału emerytur z ZUS kosztem drastycznego ograniczenia składek do OFE oznacza więc zwiększenie roli polityki w społeczeństwie. Nie jest to dobre ani dla polityki ani dla społeczeństwa.

Na mocy reformy emerytalnej rozpoczętej w 1999 roku emerytury z ZUS zależą od zapisów na indywidualnych kontach. To ważna reforma. Nie są to jednak konta w sensie finansowym, takie jak w banku; bo nie gromadzi się na nich tzw. aktywów, lecz umowne punkty. Prawdziwe konta z indywidualnymi oszczędnościami istnieją tylko w OFE.

źródło:  Fakt.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...