Szukasz czegoś?

Co tu wybrać na starość?

Autor:

Żeby godnie żyć na emeryturze, musimy szukać optymalnych rozwiązań  już dziś. PPE, IKE, a od przyszłego roku także IKZE, mogą dać dodatkowy zastrzyk gotówki na jesień życia. Tylko co właściwie się opłaca?

PPE to pracowniczy program emerytalny, czy pewnego rodzaju forma grupowego oszczędzania na dodatkową emeryturę. Może go stworzyć pracodawca na wniosek pracowników firmy, oczywiście o ile zgodzi się opłacać składki osobom uczestniczącym w programie. Wysokość składki nie jest jednak dowolna – została ona ograniczona do 7% wynagrodzenia pracownika.

Oprócz składek podstawowych, odprowadzanych przez pracodawcę, sami pracownicy także mogą wpłacać na swoje konta w programie tzw. składkę dodatkową, która po opodatkowaniu potrącana jest przez pracodawcę z wynagrodzenia. Ale i w tym przypadku istnieje limit – wysokość składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do PPE wynosi na ten moment 15 115 zł. w skali roku.

Nie jest to jednak nasz jedyny wybór. Obecnie istnieją indywidualne konta emerytalne – IKE. Ponadto, od przyszłego roku mają zacząć funkcjonować indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego – IKZE. W rzeczywistości oba to tak naprawdę odpowiednio oznaczony zapis w rejestrze uczestników funduszu lub rachunek, który może być prowadzony przez bank, zakład ubezpieczeń, podmiot prowadzący działalność maklerską lub fundusz inwestycyjny, a od roku 2012 – również przez dobrowolny fundusz emerytalny.

Jaka jest między nimi różnica?

Poważne rozbieżności zaczynają się w kwestiach podatkowych oraz limitów wpłat.
W przypadku IKE limit ten ustalany jest każdego roku w drodze rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej i nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok.
Dla IKZE ma to określony procent podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne za rok poprzedni, czyli w przypadku osób pracujących na podstawie umowy o pracę, wynagrodzenie brutto z ubiegłego roku. Projekt przewiduje, że wpłaty na IKZE nie będą mogły przekroczyć 4% kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (30-krotność przeciętnego wynagrodzenia), która jest ustalana co roku.

Zaletą IKE jest zwolnienie z 19% podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Taką możliwość uzyskuje się w chwili ukończenia 60 roku życia, pod warunkiem, że wcześniej (w minimum pięciu latach kalendarzowych) dokonywane były jakiekolwiek wpłaty. Na ulgę podatkową trzeba więc trochę poczekać.
Przy IKZE ma być inaczej, bo wpłaty dokonane w danym roku kalendarzowym będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania przy okazji rocznego rozliczenia podatkowego. Ale w przypadku dokonywania wypłaty nie ma możliwości zwolnienienia z podatku od zysków.

 

Przejście na emeryturę wydaje się młodym ludziom tak odległe w czasie, że aż nierealne. Tymczasem już dziś musimy pomyśleć o przyszłości. Na dodatkową emeryturę można zbierać na wiele sposobów. Tylko co tu wybrać…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www.wprost.pl, www.gazetaporadnika.pl; www.wyborcza.biz.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Kilka przypomnień przed wyborami

  15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

Archiwum