Szukasz czegoś?

Inspektor ZUS za swój błąd może stracić pracę, ale przedsiębiorca i tak zapłaci.

Autor:
2903513401_4b2c5fcce6_o

ZUS może naliczyć nawet 100 proc. nieopłaconych składek !

Przedsiębiorcy są oburzeni, bo o ile w czasie pierwszej kontroli ZUS nie stwierdza u nich w firmach błędów w ustalaniu wysokości składek, to przy następnej już takie się pojawiają. W czasie kolejnego sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania firmy okazuje się na przykład, że przedsiębiorca zapłacił za mało.

– W taki sztuczny sposób ZUS zwiększa wpływy. Jeśli bowiem druga kontrola jest przeprowadzana na przykład po dwóch latach, to za cały ten okres płatnik musi zapłacić odsetki bo w czasie kolejnego sprawdzenia prawidłowości funkcjonowania firmy okazuje się, że przedsiębiorca zapłacił za mało. Jakby tego było mało to  ZUS może mu wymierzyć dodatkową karę  do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek.

WAŻNE:    Skorzystaj z Oferty Optymalizacji kosztów ZUS .  Nim otrzymasz formularz zgłoszeniowy  wypełnij tą ankietę.

Czy to może doprowadzić do upadku małych firm ? myślę że tak, gdyż tak wielu przedsiębiorców ledwo wiąże koniec z końcem. A nawet jeśli nie to takie 100% może załamać płynność firmy.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych  inspektor ma prawo przeprowadzić kontrolę płatnika składek. W czasie jej trwania jest sprawdzana m.in. prawidłowość i rzetelność obliczania należności. Jeśli kontroler nie stwierdził błędów, a następnie u tego samego płatnika przeprowadzana jest druga kontrola i w jej efekcie okazuje się, że firma np. błędnie oblicza wysokość składek, to przedsiębiorca ma problemy.

Słusznie pracodawcy uważają, że skoro inspektor popełnił błąd, to powinien ponieść konsekwencje. Rząd nie chce zmieniać przepisów, uznając je za wystarczające.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Marka Bucior twierdzi,  że art. 93 ust. 4 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy pozwala na odwołanie inspektora kontroli ZUS w przypadku dwóch ujemnych ocen kwalifikacyjnych. Ocena kwalifikacyjna stanowi swoistego rodzaju kontrolę umiejętności i przydatności inspektora kontroli ZUS.  Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94, z późn. zm.) jest wystarczającym narzędziem kontroli jakości pracy inspektora uważa resort pracy. Podstawą kary wobec inspektora, może być zarówno działanie, jak i zaniechanie prowadzące do rażącego naruszenia prawa.

Co może zrobić właściciel przedsiębiorstwa kiedy zostanie poszkodowany przez inspektora?

Firmy, które nie zgadzają się z wynikami kontroli, (na podstawie art. 83 ust. 2 ustawy systemowej), mogą złożyć odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad określonych w przepisach kodeksu postępowania cywilnego.

Wniosek nasuwa się sam:   Inspektorzy ZUS nieprawidłowo oceniający przedsiębiorców mogą stracić pracę, ale nałożone przez nich kary finansowe i tak zapłacą płatnicy składek!

WAŻNE:    Skorzystaj z Oferty Optymalizacji kosztów ZUS .  Nim otrzymasz formularz zgłoszeniowy  wypełnij tą ankietę.

 

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...