Szukasz czegoś?

Jakie zmiany w OFE czekają nas w 2014 roku?

Autor:
11660871145_946bcacccb_o

Zgodnie z przewidywaniami Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianach w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Co prawda w trybie kontroli następczej kieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, ale przyzwolenie prezydenta już jest, a to bardzo znaczący sygnał.
Jakie najważniejsze zmiany przyniesie nowa ustawa?

►Przede wszystkim oszczędzanie w OFE przestanie być obowiązkowe, będziemy mieli dobrowolny wybór, co do sposobu oszczędzania w drugim filarze emerytalnym.

Od 1 kwietnia 2014r. każdy członek OFE będzie mógł wybrać, czy chce, by jego 2,92% składki emerytalnej nadal trafiało do funduszu, czy też do ZUS na specjalne subkonto. Dobrowolność ma też dotyczyć osób rozpoczynających aktywność zawodową. Decyzję trzeba będzie podjąć w ciągu trzech miesięcy od podjęcia pracy.

►Jeśli wybierzemy ZUS i zrezygnujemy z oszczędzania w OFE, to nie trzeba będzie podejmować żadnych kroków, natomiast jeśli zamierzamy pozostać w OFE, to będziemy musieli złożyć deklaracjęw ZUS – osobiście, pisemnie, listownie lub drogą elektroniczną za pomocą profilu ePUAP począwszy od 1 kwietnia do 30 czerwca 2014 r. Składki osób, które nie dokonają wyboru będą trafiać do ZUS.

Decyzja o wyborze OFE lub ZUS nie będzie ostateczna. Po dwóch latach, czyli po raz pierwszy w 2016 r. będzie można zmienić zdanie. Potem ubezpieczeni będą mogli decydować o przeniesieniu składek między ZUS a OFE co cztery lata. 

Pieniądze na subkoncie ZUS będą waloryzowane („pomnażane”) w oparciu o specjalny wskaźnik. Będzie on zależny od wzrostu nominalnego PKB, czyli tempa rozwoju gospodarki oraz inflacji. Jeśli wskaźnik okaże się ujemny, saldo subkonta pozostanie niezmienione. Pieniądze w OFE będą inwestowane m.in. w akcje i obligacje i stan konta będzie zależny od koniunktury na rynku finansowym i umiejętności zarządzających. Oznacza to, że ryzyko (zmienność wyników inwestowania) wzrośnie, czyli klienci będą mogli liczyć na wyższe zyski, ale powinni także mieć na uwadze możliwość poniesienia większych strat.

Oszczędzanie w OFE będzie tańsze, bowiem opłaty pobierane przez fundusze spadną z 3,5% do 1,75%. Fundusze będą także mniej pobierały za zarządzanie środkami swoich klientów. Niższe będą także opłaty naliczane przez ZUS od składek przekazywanych do OFE: spadną z 0,8% do 0,4%. 

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Przyjęto, że każda osoba podejmująca decyzję o pozostaniu w OFE czy przejściu do ZUS powinna mieć zapewnioną rzetelną i pełną informację. W związku z powyższym przyszli emeryci otrzymają informację o aktualnej wysokości waloryzacji konta w ZUS oraz wynikach wszystkich OFE.

Wszystko to nie brzmi jakoś groźnie, ale patrząc na historię OFE i ZUS, obecne zmiany nie gwarantują w żaden sposób braku nowych problemów. W zależności jak wiatr powieje, tak wszystko może się jeszcze zmienić za kilka lat i to jak będzie wyglądała nasza przyszłość jest jeszcze nikomu nieznane. 

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...