Szukasz czegoś?

Jedną trzecią swoich wynagrodzeń oddajemy państwu!

Autor:
7932571974_0dc16cc081_o

Polacy jedną trzecią swoich wynagrodzeń oddają państwu w postaci podatku dochodowego, składek na ZUS, podatku VAT i akcyzy.

Jak zobaczyłem ten artykuł w Internecie, to aż włos zjeżył mi się na głowie! Niby wszystkie dane są mi dobrze znane, nikt tu żadnej Ameryki nie odkrył, a jednak te liczby „na papierze” spowodowały ciarki na moich plecach.

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, ile budżet państwa zabiera z Twoich cieżko zarobionych pieniędzy, dlatego postanowiłem wszystko rozpisać.

Za przykład weźmiemy czteroosobową rodzinę, w której miesięczny dochód jest równy dwóm średnim krajowym, czyli ok. 7 tys. zł brutto (samo to założenie jest dość optymistyczne, ale musimy się do czegoś odnieść). Okazuje się, że z tego aż 2,5 tys. zł miesięcznie trafia do budżetu państwa!

Każdy, kto uzyskuje dochód, jeśli nie znajduje się w katalogu wyłączeń lub zwolnień, płaci podatek dochodowy. Statystyczna osoba uzyskując przychód na poziomie 3666 zł mieści się więc z całością swoich dochodów w pierwszym progu podatkowym. Wynagrodzenie netto takiej osoby wyniesie zatem 2620 zł. Pozostała część wynagrodzenia to 258 zł, które idzie na zaliczkę na podatek dochodowy, a cała reszta to składki ZUS (502,61 zł łącznie na składkę emerytalną, rentową i chorobową) i ubezpieczenie zdrowotne (284,71 zł). Już na tym etapie przekazujemy do kieszeni państwa około 1045 zł!

Teraz omówmy VAT. Oczywiście to zależy, ile wydajemy i co kupujemy, ale np. na jedzenie czteroosobowa rodzina wyda w ciągu miesiąca ok. 1 tys. zł. W tym przypadku zastosowanie znajdą aż trzy stawki VAT, tj. 5% (na podstawowe produkty jak np. pieczywo, mleko i sery, niektóre owoce i warzywa, mąkę, owoce czy ryby), 8% (na inne owoce np. banany, cytrusy, cukier, czy bakalie) oraz 23% np. na czekoladę. Zakładając, że 70% kupionych rzeczy, to podstawowe produkty,  to kupując żywność w jednym miesiącu wydamy jakieś 75 zł tylko na VAT. Idąc dalej, przejdźmy do ubrań, na które czteroosobowa rodzina statystycznie wydaje 207 zł. miesięcznie. Płacąc 23% stawki VAT, oddaje ona ok. 40 zł. do budżetu państwa.
Dodatkowo do budżetu w formie wpływów z podatku VAT trafi również blisko 24 zł jako podatek od nieruchomości oraz 96 zł podatku za prąd, gaz, ogrzewanie. Nie zapomnijmy o 31 zł podatku VAT za usługi telekomunikacyjne.

To nie koniec! Przy założeniu, że na transport statystyczna rodzina wydaje co miesiąc ok. 420 zł., oznacza to, że 78 zł to podatek VAT i ok. 63 zł akcyzy.

Oczywiście nie można zapomnieć o pozostałych wydatkach: na leki, edukację, rekreację, restauracje, higienę osobistą, kosmetyki, itp. Łącznie czteroosobowa rodzina potrzebuje na nie ok. 1500 zł., co daje około 211 zł VAT.

Jak się dobrze zastanowić, z powyższych wyliczeń wynika, że w miesiącu pracujemy ponad tydzień tylko po to, aby zapłacić państwu daninę. W skali roku jest to cały kwartał, a w ciągu całego życia…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.wyborcza.biz.pl; www.twoja-firma.pl; www.bankier.pl; www.gb.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...