Szukasz czegoś?

Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej możesz ubiegać się o ulgi w zapłacie składek ubezpieczeniowych do ZUS.

Autor:
5363580731_03a0b83f62_o

Jakie sankcje grożą przedsiębiorcom nieopłacającym składek do ZUS?

Między innymi egzekucja z konta lub majątku firmy, wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej jej nieruchomości i zastaw na majątku ruchomym. Przerażające? Pamiętaj, że możesz wystąpić do ZUS o ulgi w spłacie składek! Jest to układ ratalny, odroczenie, a także umorzenie przewidziane w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Co dokładnie rozumie się poprzez przejściowe kłopoty finansowe?

Otóż mogą one wynikać np. ze strat poniesionych w wyniku kradzieży czy zniszczenia środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, czy z powodu nieuregulowania płatności przez kontrahenta.

 

Jeśli firma zapłaci składki pracownicze, może złożyć wniosek do ZUS o raty czy odroczenie składek opłacanych przez siebie, tj. połowę składki emerytalnej, część składki rentowej i składkę wypadkową, a także składki do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Osoby indywidualnie prowadzące działalność gospodarczą same płacą składki, stąd mogą ubiegać się o ulgi na wszystkie opłacane przez nie składki. Ponadto ZUS może też odroczyć płatność składek, których termin zapłaty jeszcze nie upłynął. Jednak w tym czasie firma musi regulować składki na bieżąco. ZUS bierze też pod uwagę sytuację rodzinną osoby indywidualnie prowadzącej działalność i opłacającą za siebie składki na ubezpieczenie społeczne.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl;  Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 póź. zm.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
 • Ania

  Realnie mówiąc jeśli przedsiębiorca chce rozłożyć dług na raty do:
  – musi zapłacić ponad połowę zadłużenia aby wogólen ZUS chciał rozmawiać
  – złożyć góre dokumentów ( więcej niż do kredytu hipotecznego)
  – zdać się na łaskę Komisji rozpatrującej wniosek.
  Układ ratalny z ZUS-em to prawie jak pakt z diabłem.
  Umorzenie – jeśli nie jesteś śmiertelnie chory i jest jakakolwiek szansa na to że kiedyś może coś uda się z Ciebie wydusić nie licz na umożenie.
  Odroczenie terminy płatności – też trzeba wpłacić terminowo pół składki to reszte Ci odroczą.
  Jestem byłym pracownikiem ZUS przez 10lat zajmowałam się rozliczaniem przedsiębiorców i wiem że ULGA w ZUS-sie jest ulgą tylko z nazwy. Nie dajcie się zwieść, że ZUS wam pomoże.

  • Malgorzata

   Niestety to tylko na papierze. w praktyce jest inaczej .Złożyłam taki wniosek do Zus o rozłożenie mi na raty i nie będę pisać co mi odpisali bo to żałosne.Placąc ok,850 zł utrzymuje to dziadostwo.Nasze państwo jest nieudolne ludzie uciekają zagranice i otwieraja firmy ,inaczej nie można niech pózniej zus nie płacze ,że nie mają pieniędzy?

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...