Szukasz czegoś?

Jeżeli znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej możesz ubiegać się o ulgi w zapłacie składek ubezpieczeniowych do ZUS.

Autor:
5363580731_03a0b83f62_o

Jakie sankcje grożą przedsiębiorcom nieopłacającym składek do ZUS?

Między innymi egzekucja z konta lub majątku firmy, wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej jej nieruchomości i zastaw na majątku ruchomym. Przerażające? Pamiętaj, że możesz wystąpić do ZUS o ulgi w spłacie składek! Jest to układ ratalny, odroczenie, a także umorzenie przewidziane w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

 

Co dokładnie rozumie się poprzez przejściowe kłopoty finansowe?

Otóż mogą one wynikać np. ze strat poniesionych w wyniku kradzieży czy zniszczenia środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, czy z powodu nieuregulowania płatności przez kontrahenta.

 

Jeśli firma zapłaci składki pracownicze, może złożyć wniosek do ZUS o raty czy odroczenie składek opłacanych przez siebie, tj. połowę składki emerytalnej, część składki rentowej i składkę wypadkową, a także składki do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Osoby indywidualnie prowadzące działalność gospodarczą same płacą składki, stąd mogą ubiegać się o ulgi na wszystkie opłacane przez nie składki. Ponadto ZUS może też odroczyć płatność składek, których termin zapłaty jeszcze nie upłynął. Jednak w tym czasie firma musi regulować składki na bieżąco. ZUS bierze też pod uwagę sytuację rodzinną osoby indywidualnie prowadzącej działalność i opłacającą za siebie składki na ubezpieczenie społeczne.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl;  Dz. U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 póź. zm.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
 • Ania

  Realnie mówiąc jeśli przedsiębiorca chce rozłożyć dług na raty do:
  – musi zapłacić ponad połowę zadłużenia aby wogólen ZUS chciał rozmawiać
  – złożyć góre dokumentów ( więcej niż do kredytu hipotecznego)
  – zdać się na łaskę Komisji rozpatrującej wniosek.
  Układ ratalny z ZUS-em to prawie jak pakt z diabłem.
  Umorzenie – jeśli nie jesteś śmiertelnie chory i jest jakakolwiek szansa na to że kiedyś może coś uda się z Ciebie wydusić nie licz na umożenie.
  Odroczenie terminy płatności – też trzeba wpłacić terminowo pół składki to reszte Ci odroczą.
  Jestem byłym pracownikiem ZUS przez 10lat zajmowałam się rozliczaniem przedsiębiorców i wiem że ULGA w ZUS-sie jest ulgą tylko z nazwy. Nie dajcie się zwieść, że ZUS wam pomoże.

  • Malgorzata

   Niestety to tylko na papierze. w praktyce jest inaczej .Złożyłam taki wniosek do Zus o rozłożenie mi na raty i nie będę pisać co mi odpisali bo to żałosne.Placąc ok,850 zł utrzymuje to dziadostwo.Nasze państwo jest nieudolne ludzie uciekają zagranice i otwieraja firmy ,inaczej nie można niech pózniej zus nie płacze ,że nie mają pieniędzy?

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Zrzut ekranu 2018-05-28 o 09.14.06 Sklep internetowy jako dodatkowy etat – czy to się opłaca?

Jeszcze niedawno Polacy podchodzili z rezerwą do zakupów w sieci. Mimo że nadal gros rynku należ...