Szukasz czegoś?

Kolejny absurd ZUS

Autor:
1551306241_a22b5e1135_o

Ostatnio przeczytałem m.in. w Gazecie Prawnej, że wegług ZUS, prowadzenie działalności gospodarczej, która wiąże się z pracą w szkodliwych warunkach, nie daje żadnych dodatkowych uprawnień związanych z wcześniejszą emeryturą. Kolejny raz mieszanka „ZUS, emerytura i przedsiębiorca” daje efekt wybuchowy, którą poparzą się polscy biznesmeni.

Nie wiem dokładnie, czy to należy tłumaczyć „dziurą w prawie”, różnorodną interpretacją przepisów, czy też kolejnym ciosem wymierzonym w przedsiębiorców. Efekt jest taki, że ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą są w gorszej sytuacji. Zakład wskazuje, że emerytura wcześniejsza na podstawie art. 32, art. 46 w związku z art. 32, jak również art. 184 w związku z art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) przysługuje wyłącznie osobom, które udowodniły wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w ramach stosunku pracy. Analogiczne rozwiązanie zawiera również ustawa z 19 grudnia 2008 r., o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.), która przewiduje możliwość uzyskania prawa do takiego świadczenia przez pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W związku z tym, jak twierdzi ZUS, nie ma podstaw prawnych do uwzględnienia pracy w takich warunkach osobie podlegającej ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia przedsiebiorstwa. Wyjątek przewidziany jest tylko dla twórcy lub artysty, który w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności:

● przed 1 stycznia 2009 r. był ubezpieczony z tytułu działalności twórczej lub artystycznej,

● od 1 stycznia 2009 r. jest ubezpieczony z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerza zawodowego wykonującego prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.

Dla mnie to wygląda trochę tak, jakby Zakład się dwoił i troił żeby tylko uprzykrzyć nam życie.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl; www.ign.org.pl; ustawa z 19 grudnia 2008 r., o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...