Szukasz czegoś?

Kto ma prawo do podatku liniowego w 2011 roku?

Autor:
4889471879_ce34dcbd0a_b

Zasady wyboru podatku liniowego wynikają z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które weszły w życie 20 maja. Wynika z nich, że osoby, które w najbliższym czasie zamierzają zakończyć pracę na etacie i założą własną firmę, będą mogły wybrać 19% podatek liniowy.

Samozatrudniony, który chce korzystać z podatku liniowego w 2011 r., musi go wybrać do 20 stycznia. Natomiast jeśli będzie świadczył usługi dla byłego pracodawcy, z podatku liniowego w przyszłym roku skorzysta jedynie wtedy, gdy założy firmę do końca grudnia.

Osoby, które nie będą współpracować ze swoim dotychczasowym pracodawcą, muszą złożyć w tej sprawie wniosek do urzędu skarbowego. Mają na to czas do 20 stycznia 2011 r. Stawka ta pozostanie taka sama cały rok, niezależnie od wysokości dochodów.

Jest jednak wiele osób, które pracują dla tego samego zakładu, tyle że na własny rachunek. Do tej poy mogli oni wybrać liniową formę opodatkowania dopiero po roku. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami, mogą oni korzystać z podatku liniowego od rozpoczęcia działalności, ale pod warunkiem, że zdecydują się na samozatrudnienie jeszcze w tym roku (czyli 2010). Jeśli założą firmę już w roku 2011, będą musieli czekać z wyborem stawki liniowej kolejny rok, tj. do 2012 r. Do tego czasu będą płacili PIT według tzw. skali progresywnej, tj. 18% lub 32% – w zależności od wysokości dochodów.

Chciałbym wyraźnie podkreśli, że osoby, które zdecydują się na podatek liniowy, stracą prawo do preferencji podatkowych, np. do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy ulgi na dzieci.

Źródło: Na podstawie artykułu opublikowanego na www.biznes2biznes.com

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...