Szukasz czegoś?

Kto ma prawo pobierać zasiłek macierzyński?

Autor:
294711029_ade8697076_o

Osoba pracująca na podstawie umowy-zlecenia nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ale podczas opieki nad dzieckiem może pobierać zasiłek macierzyński.

Dość powszechnie wiadomo, że osoba wykonująca umowę-zlecenie nie zyskuje przywilejów gwarantowanych pracownikom przez kodeks pracy. Nie oznacza to jednak, że taka osoba nie może korzystać z ochrony finansowej, którą daje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Niestety zleceniobiorcy nie są uprawnieni do urlopu macierzyńskiego, ale mogą uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego, który będzie im przysługiwał przez taki sam okres jak osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę.

Warunek zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński jest świadczeniem przysługującym osobie, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła lub przyjęła dziecko na wychowanie. Dla osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy ubezpieczenie chorobowe ma charakter obowiązkowy. Natomiast osoby zawierające umowę-zlecenie muszą jednoznacznie wyrazić chęć przystąpienia do tego ubezpieczenia, gdyż w tym przypadku jest ono dobrowolne.

Warto pamiętać, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonym bez okresu wyczekiwania. Trzeba w tym miejscu jednak wspomnieć, że ZUS indywidualnie bada przypadki, w których po bardzo krótkim okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu następuje dłuższy okres wypłaty świadczenia. Tak naprawdę jedyne, co może dać podstawy do zakwestionowania takiej wypłaty, to tzw. pozorne zawarcie umowy.

Osoba, która w czasie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy-zlecenia urodziła dziecko, ma również prawo wnioskować o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Oznacza to wypłatę świadczenia przez dodatkowe 4 tygodnie.

W związku z tym, że jest coraz więcej umów śmieciowych, warto znać swoje prawa w różnych sytuacjach życiowych.

Źródło: na podstawie artykułu ze strony: www.gazetaprawna.pl,

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1
  • Zdzisław Podkarpi

    Panie Pawle a jak wygląda sprawa wyciągnięcia dużej ilości kasy z ZUSu poprzez wpłacanie dobrowolnie dużej składki do ZUSu kiedy kobieta jest w ciąży?
    Żona ma umowę o pracę, ale myślę czy da się jeszcze dodatkowo założyć DG i opłacać najwyższą stawkę by potem macieżyński był bardzo wysoki. Da się tak zrobić?

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...