Szukasz czegoś?

Łańcuszek św. Antoniego

Autor:
2903513401_4b2c5fcce6_o

Czy ZUS stanie się bankrutem? Czy za kilka lat emeryci będą mieli za co żyć? I dokąd właściwie to wszystko zmierza?

Zadajmy sobie podstawowe pytanie: czy ponad 10 milionów ludzi, którzy w 2015 roku będą klientami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zostanie bez pieniędzy?

Najczęściej czytana gazeta w Polsce, która poruszała na łamach swoich stron tę kwestię – dziennik „Fakt” – powoływała się na byłego szefa Rady Nadzorczej ZUS, Roberta Gwiazdowskiego, który mówił, że w 2015 roku jego firmie grozi poważny kryzys finansowy. „Istnieje ryzyko, że nie będzie z czego wypłacać pieniędzy emerytom”.

Jak przeczytałem w „Fakcie” istnieją chyba dwie przyczyny tego zagrożenia:

 1. obecnie płacone składki tylko w teorii wędrują na indywidualne konta przyszłych emerytów. W praktyce te pieniądze przejadają obecni klienci ZUS;
 2. w 2015 roku na emeryturę przejdzie pierwszy powojenny wyż demograficzny i liczba emerytów wzrośnie o 60%.

Oczywiście słowa polskiego prawnika i ekonomisty, komentatora gospodarczego, eksperta w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha, doktora habilitowanego nauk prawnych, a także  przedstawiciela Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który przewodniczył Radzie Nadzorczej ZUS, wywołały ogólne oburzenie i lawinę pytań. Pan Robert Gwiazdowski w taki oto sposób tłumaczył swoją wypowiedź: „Drodzy Ubezpieczeni! Agresję wielu z Was wywołały moje słowa, żeby nie liczyć na emerytury z ZUS. Jest ona o tyle zrozumiała, że politykom udało się wam wmówić, że jesteście „ubezpieczeni”, płacicie „składki” i w ten sposób „oszczędzacie” na własne emerytury. Tymczasem Wasze pieniążki, które co miesiąc pod przymusem i groźbą kary pozbawienia wolności, są Wam pobierane pod mylącą nazwą „składki ubezpieczeniowej” są po prostu ordynarnym podatkiem celowym, przeznaczanym prawie w całości nie na Wasze przyszłe emerytury, tylko na wypłatę świadczeń dla aktualnie je otrzymujących emerytów i rencistów. W związku z tym w ZUS-ie nie ma w ogóle żadnych pieniędzy. Nie ma ich też w OFE”.

Nie krępując się i nie owijając w bawełnę, ekspert z Centrum im. Adama Smitha kontynuował: „60% środków, które ZUS przekazuje do OFE, lokują one w „bezpiecznych” i „dobrze oprocentowanych” obligacjach skarbowych. A Skarb Państwa przekazuje je z powrotem do ZUS, żeby starczyło na dzisiejsze wypłaty. A i tak nie starcza, więc ZUS zaciąga kredyt komercyjny w bankach!!! A skąd będą pieniądze, na spłatę tych kredytów i na wykup obligacji??? Wy je zapłacicie moi drodzy ubezpieczeni i Wasze dziatki (o ile oczywiście zdecydujecie się je spłodzić) w postaci wyższych podatków w przyszłości. Bo skąd Skarb Państwa weźmie pieniądze na wykup tych „dobrze oprocentowanych” obligacji i na kolejną dotację do ZUS na spłatę zaciągniętych kredytów?

Jak pisał Milton Friedman, system państwowych ubezpieczeń emerytalnych to „łańcuszek świętego Antoniego”. Płacimy dziś na emerytury naszych dziadków i rodziców w nadziei, że nasze dzieci i wnuki będą płaciły na nasze. Problem polega na tym, że dzieci jest coraz mniej. Nie jestem tylko pewny, czy „robienie” dzieci uzdrowi system i zmieni ZUS na lepsze…

Źródło: na podstawie informacji uzyskanych z portalu: biznes.interia.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

6
 • mazdac

  nie zgodziłbym się z twierdzeniem, że w ofe nie ma pieniędzy…. 40% to ciągle inne formy aktywów, a 60% zamrożone w obligacjach ma na pewno mniejsze ryzyko „przepadnięcia” (bo wywołałoby to ogólny chaos i poważnie nadszarpnęło zaufanie zagranicznych inwestorów – sponsorów naszych długów), natomiast kurek z kasą z zus zawsze można przykręcić do minimum, efektem będą jedynie protesty emerytów.

 • Paweł Kurnik

  Skarb Państwa przekazuje środki zgromadzone w obligacjach z powrotem do ZUS, żeby starczyło na dzisiejsze wypłaty. W efekcie sami sobie kupujemy obligacje i sami sobie oprocentowanie spłacamy. :-(
  To tak jakbyśmy przekładali pieniądze z jednej kieszeni do drugiej w tych samych portkach, połowę rozsypali i chcielibyśmy żeby przesypując jeszcze raz z powrotem było ich więcej… tak się nie uda .

  • mazdac

   teoretycznie nadal mamy 40% naszych środków przekazanych do ofe (w formie chociażby mniej bezpiecznych akcji, kontraktów, surowców, walutach). Rozumiem, że pozostałe 60%: ZUS->OFE->OBLIGACJE (rząd)->ZUS i z tym nie polemizuje. Jeśli chodzi o winę, to leży ona na ustawodawcy który „zobowiązał” do wpłat owych 60% na rzecz obligacji (kto jest winny temu, że KTOŚ (osoba fizyczna bądź prawna, w tym przypadku państwo) pożycza pieniądze, gdy spełnia wszystkie warunki i bank nie może nie udzielić tego „kredytu” w obowiązującym porządku prawnym….

 • Romuald

  nazwałbym to odroczoną egzekucją.
  Większość z nas myśli , że go to nie dotknie.

 • Andrzej

  Nie wiem i nawet nie za bardzo chcę wiedzieć kogo reprezentuje mazdac. Prawda jest taka, że od samego początku cały system był do d… . Efektem tego jest to, że każda złotówka wpłacona na te pseudo ubezpieczenia jest złotówką straconą. Po wydaniu miliardów z naszych składek na komputeryzację ZUS zaczął zatrudniać nowych pracowników jak opowiadano w dowcipach „do sprawdzania tego co system wyliczy”. Jak się okazało to wcale nie były dowcipy. Rozdmuchana administracja ZUS-u przejada lwią część naszych składek.
  Jako ubezpieczony chciałbym wiedzieć w wypadku choroby na jakie leczenie mnie stać. Prowincjonalny szpital państwowy czy elitarna klinika. W obecnej sytuacji nie wiem nic. Wszyscy jesteśmy pakowani do jednego niezbyt wysokiej jakości worka.
  O tym, że ten system nie poradzi sobie z pierwszym powojennym wyżem demograficznym było wiadomo już w momencie tworzenia OFE. Kolejne rządy wmawiają nam, że robią wszystko żeby sytuację zmienić. Jest to jedno wielkie oszustwo i oni najlepiej o tym wiedzą.
  Straszenie więzieniem za nie płacenie składek to kolejne nieporozumienie. Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że emeryturę socjalną musi dostać każdy. Dostają ją ludzie, którzy nigdy nie pracowali, złodzieje, kryminaliści, alkoholicy i inni. Te nie całe trzy lata będą pasmem kolejnych bzdurnych pomysłów prezesów tej chorej instytucji. „Tonący brzytwy się chwyta”, tyle, że ta akurat brzytwa już zbyt długo leżała w wodzie. Zdążyła dawno zardzewieć i procesu zakażenia nie da się już odwrócić.

 • bodzio

  Witam
  wszystko jest ładnie napisane ,ale ten problem można rozwiązać w 20 minut
  tylko niema ludzi mądrych przy korycie , tylko są ……….. . Gdy bym ja rządził rozwiązał bym ten problem szybko i bezpiecznie dla wszystkich obecnych emerytów jak i przyszłych . Państwo które niszczy swoich obywateli niszczy siebie. A ten rząd do tego dąży by niszczyć obywateli .

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

mniejszy CIT CIT znowu w dół – gdzie tkwi haczyk?

CIT znowu w dół – gdzie tkwi haczyk? Ogłoszenie „piątki Morawieckiego” obudziło nadzieje ...