Szukasz czegoś?

Nie stać nas na OFE

Autor:
ofe

Profesor Robert Gwiazdowski uważa, że nie stać nas na oszczędzanie na emeryturę w otwartych funduszach emerytalnych i niestety musimy ograniczyć się do systemu repartycyjnego, w którym pokolenie aktualnie pracujących finansuje na bieżąco wypłacane emerytury.

Część repartycyjna systemu emerytalnego, czyli opierająca się na międzypokoleniowym zobowiązaniu i transferze dochodów od aktualnie pracujących do emerytów za pośrednictwem ZUS, ma charakter gry o sumie zerowej: żeby emeryci otrzymali wyższe świadczenia, osoby pracujące muszą płacić wyższe podatki. Trzeba jednak pamiętać, że nasze społeczeństwo się starzeje, a tym samym zwiększa się liczba emerytów w stosunku do liczby pracujących. Patrząc na dane jest to zjawisko szokujące: obecnie 16 mln pracujących finansuje świadczenia dla aż ponad 9 mln emerytów i rencistów!

Dosyć jasne jest zatem założenie, że w przypadku starzejącego się społeczeństwa, oszczędzanie na emeryturę jest koniecznością, bo w przeciwnym razie albo emerytury będą niższe, albo kolejne pokolenia będą musiały płacić wyższe podatki.

System kapitałowy jest lepszy od repartycyjnego, jednak przy liczbie emerytów, która jest w Polsce, jesteśmy zmuszeni pozostać przy tym drugim” – twierdzi Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Pan Gwiazdowski tłumaczy, że system kapitałowy jest lepszy, ale w określonym kontekście. Kontekście, który niestety nie mieści się w ramach polskiej rzeczywistość. W związku z tym, nie mamy żadnego pola manewru. Dlateczego? Przecież jedna czwarta Polaków żyje tylko z emerytur, na których wypłatę przeznaczamy ogromną część naszego budżetu. Większość tych ludzi nie ma ani grosza oszczędności. A to oznacza, że nie jesteśmy w stanie przejść z systemu repartycyjnego do kapitałowego, bo obecni emeryci po prostu nie będą mieli z czego żyć.

Nie jedna osoba wpadłaby więc na genialny pomysł wprowadzania zmian stopniowo tak, aby za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat system repartycyjny zastąpić kapitałowym. Pomysł może i dobry, tylko gorzej będzie z jego realizacją. Otóż osoby aktywne dzisiaj zawodowo muszą utrzymywać swoich rodziców i dziadków. A to oznacza, że przy takim obciążeniu trudno jeszcze myśleć o tym, że jednocześnie oddłużą swoje własne emerytury i w przyszłości nie będą na nie musieli się składać ich potomkowie. Jak Prezydent Centrum przypomina, taka rzecz zdarzyła się w Chile Pinocheta, ale w demokratycznym społeczeństwie jest niemożliwa do przeprowadzenia.

Czyli koło się zamyka.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.wyborczabiz.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...