Szukasz czegoś?

Odprowadzanie składek przez matki prowadzące firmę

Autor:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.

Wszystko wyjaśniło się w związku z rozpatrywaniem przez TK skargi konstytucyjnej złożonej przez panią Magdalenę P., która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym pozostawała w stosunku pracy i jednocześnie prowadziła działalność gospodarczą. Będąc przedsiębiorcą pani Magdalena w tym okresie opłacała nieregularnie składki na ubezpieczenie społeczne, co według ZUS w Bochni (decyzja wydana w 2006 r.) było  bezprawne. Pani Magdalena P. odwołała się do sądu w tej sprawie i, co ciekawe, różne składy Sądu Najwyższego miały różną interpretację tej sytuacji. Skarżąca uważała za niedopuszczalne zróżnicowanie obowiązku opłacania składek przez osoby fizyczne przebywające na urlopie wychowawczym z dwóch tytułów – łączenia działalności gospodarczej z pracą na podstawie umowy o pracę oraz aktywności zawodowej realizowanej wyłącznie w ramach stosunku pracy.

Przepisy zostały uporządkowane w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dopiero w 2009 roku. I tak za matki przebywające na urlopie macierzyńskim składki na ubezpieczenie społeczne opłaca Skarb Państwa, niezależnie od tego w jakiej formie te osoby były zatrudnione. Co więcej, nowelizacja wyjaśniła sytuację kobiet – przedsiębiorców, które między 1999 a 2009 rokiem podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i prowadziły działalność pozarolniczą, będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim. Kobiety, które do 1 września 2010 złożyły odpowiedni wniosek do ZUS, mogły starać się o umorzenie tych składek.

Trybunał orzekł, że skarżony przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który w odniesieniu do przebywających na urlopie wychowawczym osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i pozostających zarazem w stosunku pracy przewidywał pierwszeństwo obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jest zgodny z konstytucją.

Natomiast w części dotyczącej zarzutów dotyczących okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego Trybunał umorzył postępowanie, ponieważ wskutek wejścia w życie nowelizacji z 2009 r. skarga straciła aktualność i kwestionowane unormowanie nie oddziałuje już niekorzystnie na prawa konstytucyjne skarżącej. Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że straty, jakie poniosła skarżąca, zostały jej zrekompensowane, a sprawę umorzono. Uznał zatem, że tym samym nie zostały naruszone artykuły mówiące o zasadach sprawiedliwości społecznej, o równości wobec prawa ani o szczególnej ochronie i opiece macierzyństwa i rodzicielstwa.

Wyrok Trybunał Konstytucyjnego jest ostateczny, co oznacza, że przedsiębiorcze mamy będą musiały płacić.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www.gazetaprawna.pl; www.wprost.pl; www.wiadomosci.onet.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1
  • NINA

    brak słów …bierz 5miesięcznego berbecia na plecy i do roboty ,
    bo zamiast wyciagać rękę do Państwa po kasę to zachciało Ci się biznesu …

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Kilka przypomnień przed wyborami

  15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

Archiwum