Szukasz czegoś?

Początkujący przedsiębiorcy zapłacą więcej! Czy kogoś jeszcze to dziwi?

Autor:
8964374653_b2723a6784_k

Niestety od styczenia początkujący przedsiębiorcy zapłacą wyższe niż dotychczas składki na ubezpieczenia społeczne. Zamiast od podstawy wynoszącej 415,80 zł, zapłacą je od kwoty 450 zł.

Z czego wynika ww. zmiana?

Otóż podwyżka składek to bezpośredni skutek podniesienia od 2012 r. minimalnego wynagrodzenia za pracę z 1386 zł brutto miesięcznie do 1500 zł brutto miesięcznie. Strony medalu oczywiście są zawsze dwie – jedni z tej zmiany niezmiernie się cieszą, innym to zupełnie nie na rękę.

Osoby fizyczne, które rozpoczynają działalność gospodarczą lub prowadzą ją w okresie pierwszych 2 lat, płacą składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej 30% właśnie minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że od 1 stycznia 2012 r. minimalna podstawa wymiaru składek płaconych przez tych przedsiębiorców wyniesie 450 zł, a najniższe składki na ubezpieczenia: emerytalne 87,84 zł, rentowe 27 zł. i wypadkowe 7,52 zł. Łącznie miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne płacone w 2012 r. przez początkujących przedsiębiorców będą wynosić (bez składki chorobowej) 122,36 zł.

Osoby uprawnione do ulgowych składek ZUS płacą składkę zdrowotną na ogólnych zasadach. Od 2012 r. minimalna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 75% przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2011 r. Ulgowe składki ZUS mogą płacić osoby, które spełniają łącznie dwa warunk:

  1. przed uruchomieniem biznesu, w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych, nie prowadzą innej działalności gospodarczej.
  2. nie wykonywały działalności gospodarczej na rzecz swojego byłego pracodawcy w danym roku lub w roku poprzednim.

Pozostali przedsiębiorcy, nieuprawnieni do ulgowych składek, opłacają je od kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.wp.pl; www.rp.pl; www.money.pl; www.pb.pl;

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...