Szukasz czegoś?

Polski przedsiębiorca praktycznie bez urlopu?

Autor:
2225494592_0fb5be4607_o

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, co trzeci drobny polski przedsiębiorca na urlopie jest maksymalnie trzy dni w roku. Ponad połowa najwyżej tydzień. Co więcej, na emeryturę biznesmeni chcą przejść nie wcześniej niż mając 70 lat. Czyżby polski przedsiębiorca przemieniał się w robota?

Firma badawcza 4P Research Mix na zlecenie InFakt.pl w dniach 22 marca – 6 kwietnia 2012 roku przeprowadziła badanie 379 przedsiębiorców, z którego wynika że ponad połowa właścicieli mikro i małych firm jest na urlopie maksymalnie przez siedem dni w roku. Ciężko sobie wyobrazić, ale aż 30% biznesmenów wypoczywa zaledwie trzy dni w roku! Jak się dobrze zastanowić, to można pójść krok dalej w tych stwierdzenia, bo przecież żaden właściciel firmy nie pracuje od poniedziałku do piątku od 8 do 16. Prawda jest taka, że jak ma się swój biznes, to przychodzi się wcześniej, zostaje dłużej, obmyśla nowe strategie w weekendy, porównuje wyniki w nocy, gdy kładzie się spać.

„Właścicielowi sklepu czy warsztatu nikt, w przeciwieństwie do etatowego pracownika, za urlop nie zapłaci. Sklep internetowy, który nie wyśle przesyłki w ciągu tygodnia, bo akurat właściciel opala się na plaży, nie ma co liczyć, że rozczarowany klient kiedykolwiek jeszcze wejdzie na jego stronę” – mówi Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Jako kolejny powód niekorzystania przedsiębiorców z urlopu należy podać kwestie administracyjno-urzędowe. Przypomnę, że terminy w postępowaniu podatkowym to maksymalnie 14 dni. Załóżmy, że urząd wyśle pismo do jednoosobowej firmy. W tym czasie właściciel nie odbierze dokumentu, bo akurat przebywa na urlopie. W związku z tym naraża się na sankcje m.in. tytuł egzekucyjny, odsetki. Po co to komu?

W badaniach zapytano też o chorobowe. Okazuje się, że tylko 12% przedsiębiorców było w ubiegłym roku na zwolnieniu lekarskim i pobierało zasiłek chorobowy. Oczywiście nie oznacza to, że przedsiębiorcy to odporna i zdrowa grupa w polskim społeczeństwie. Przyczyny braku przebywania na chorobowym są dokładnie takie same, jak wymienione powyżej – to się nie opłaca, nie ma czasu.

Na koniec badań sprawdzono także, jak długo przedsiębiorcy zamierzają pracować do emerytury. Aż 30% badanych odpowiedziało, że do siedemdziesiątki.

I jak tu się nie dziwić ZUS, który widzi w przedsiębiorcach zło ostateczne i bojąc się o swoją przyszłość utrudnia im życie? Z ww. badania przecież wynika, że polski przedsiębiorca jest niezniszczalny niczym dobrze zaprojektowana maszyna…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.wyborczabiz.pl; www.biztok.pl; www.money-expert.pl; www.biznesregion.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...