Szukasz czegoś?

Pozew zbiorowy dotyczący reformy OFE

Autor:
14135683605_5595f9e6b3_o

Efektem ustawy o zmianach w systemie emerytalnym, która z pewnymi wyjątkami weszła w życie 1 lutego 2014r. jest m.in. przeniesienie ponad połowy emerytalnych składek Polaków z OFE do ZUS. Aktywa te są warte ok. 153,15 mld zł.! Na mocy ustawy, OFE nie będą już mogły inwestować w obligacje i inne instrumenty dłużne, gwarantowane przez Skarb Państwa. Otwartym Funduszom narzucono natomiast minimalne poziomy inwestycji w akcje.

Czy starczy nam na przeżycie? 

Zaletą OFE była możliwość dziedziczenia uzbieranych przez lata środków. Natomiast teraz, zgodnie z reformą emerytalną, która polega na przeniesieniu części aktywów zgromadzonych w OFE do ZUS, dziedziczenie będzie wyglądać „nieco” inaczej. Nie będzie wypłat do ręki. Aktywa zostaną przeksięgowane na konto wskazanej osoby, co powiększy jej kapitał emerytalny, a w konsekwencji przyszłą emeryturę. Ale fakt, że to, co zbieramy na naszą emeryturę, państwo wydaje na obecne emerytury, stawia kwestię nowej formy dziedziczenia w nieco innym świetle… Możemy śmiało zaryzykować stwierdzenie, że jesteśmy cały czas okradani poprzez system emerytalny.

Wielu prawników uważa, że przeniesienie składek obywateli z OFE do ZUS jest wywłaszczeniem. Osoby przekazujące składki do OFE zostaną bowiem pozbawione części swojej własności i dlatego przysługuje im roszczenie przeciwko takiej decyzji.

10 prawników z kancelarii Dentons (do niedawna Salans) znalazło prawny sposób, który da klientom niechcącym, by ich pieniądze zostały przeniesione do ZUS, możliwość sprzeciwu – złożenie pozwu zbiorowego. Są gotowi walczyć o to w sądzie.

Grupa pod przewodnictwem wspomnianych prawników pragnie wykazać, iż przejęcie środków z OFE i przesunięcie ich do ZUS następujące poprzez prawny mechanizm umorzenia papieru wartościowego, jakim jest obligacja, jest w istocie niczym innym, jak doskonale znaną chociażby z kart historii nacjonalizacją majątku prywatnego. Tam, gdzie dochodzi do takiej nacjonalizacji, często dochodzi  również do łamania konstytucyjnie zagwarantowanych praw i swobód obywatelskich, które powinny pozostawać pod aktywną ochroną państwa. Właśnie brak poszanowania tych istotnych, nabytych praw, prawnicy chcą wykazać.

Już powstała grupa osób zainteresowanych przystąpieniem do pozwu zbiorowego – ok. 800 osób z całego kraju, która przygotowuje się do procesu przeciwko Skarbowi Państwa i ZUS.

Koszty – opłata w sprawie – 500 zł pokrywa własne koszty opłaty sądowej i innych kosztów sądowo-administracyjnych, wpłacanych od każdego z uczestników do sądu. Opłata nie wiąże się w żaden sposób z wynagrodzeniem kancelarii, która będzie tę grupę osób reprezentować. „Nikt z organizatorów tego procesu nie będzie na tym zarabiał” – powiedział pełnomocnik grupy, mec. Paweł Kowalczyk, reprezentujący indywidualną kancelarię prawną.

W najbliższych dniach ma ruszyć informacyjna strona internetowa, na której dostępne będą informacje na temat akcji oraz instrukcja, jak przyłączyć się do pozwu.

Zakładamy, że zgłaszanie się osób chętnych potrwa jeszcze kilka tygodni gdyż zgłoszenia codziennie napływają, przy czym jesteśmy gotowi do złożenia pozwu, gdy tylko zbierzemy wszystkich chętnych” – powiedział Kowalczyk. Według niego pozew może trafić do sądu w ciągu dwóch miesięcy.

Podsumowując, należy poczekać na rozwój wypadków i z zainteresowaniem śledzić rozrost grupy ewentualnych uczestników procesu zbiorowego, których, z racji na charakter sprawy i niebagatelne środki, nie powinno zabraknąć.

Przed nami być może zupełnie nowy rozdział historii wykorzystywania pozwów zbiorowych.
Rozdział, któremu należy przyglądać się z niesłabnącym zainteresowaniem.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...