Szukasz czegoś?

Przedsiębiorco! Czy masz obowiązek szkolenia BHP? Jakie są kary za brak certyfikatów?

Autor:
145606028rt3re

Na jednym z forów prawnych zauważyłem taki temat:

Witam, mam pytanie gdyż od jakieś czasu ktoś próbuje zburzyć mój światopogląd. Jakiś czas temu orientowałam się w przepisach i dowiedziałam się,że firma jednoosobowa – nie zatrudniająca NIKOGO nie musi mieć żadnych szkoleń p. poż, bhp, pierwsza pomoc itp.
Od jakiegoś jednak czasu pewna pani uporczywie dzwoni i oferuje szkolenie z pierwszej pomocy uparcie twierdząc ,że firmy jednoosobowe także mają taki obowiązek!
Podpiera się zmianą w ustawie z lipca 2009-szukałam nie znalazłam.

Czy możecie mi pomóc i rozwiać te wątpliwości? Czy firma jednoosobowa ma obowiązek przejść jakiekolwiek szkolenia?

Dziękuje z góry i pozdrawiam!

I padła taka odpowiedź:

Przedsiębiorca niebędący pracodawcą nie ma obowiązku odbycia szkolenia w dziedzinie bhp. Musi on jednak spełniać określone przepisami prawa warunki wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia ludzkiego i moralności publicznej, a także ochrony środowiska (art. 18 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz.1095 ze zm.).

Dziękuję! a co ze szkoleniami dla osób kierującymi pracownikami ( w tym Pracodawców), szkoleniami o p.poż. i wspomniana pierwsza pomocą?  –  spytał dalej rozmówca.

Ktos inny:  Dokładnie tak samo, wszystko to zacznie obowiązywać Cię w momencie gdy staniesz się pracodawcą – czyli w myśli definicji zatrudnisz chociaż jednego pracownika

Przeżyłem kiedyś sytuację, gdzie mój pracownik spadł na beton z 3,5 m wysokosci obok, na szczęście, wystającej z posadzki rury. „Zwyczajnie jak to bywa” spadł z rusztowania. Było pogotowie, policja itd… Najadłem się strachu bo nazwijmy to, nie byłem na to przygotowany. W konsekwencji mogę powiedzieć tak: … i ja miałem szczęście.  Tak naprawdę nawet jeśli nie zatrudniamy dziś nikogo, to nie możemy być pewni czy już jutro lub za kilka miesięcy, z dnia na dzień, nie będziemy mieć pracownika lub kilku pracowników. Jeśli jemu cokolwiek się  stanie, nawet w drodze do pracy lub pojawi się niespodziewana kontrola, to PIP i cała ta nieprzewidziana sytuacja może nas pogrążyć finansowo na bardzo długo. Nie można być nieprzygotowanym. Dziś wygodne i łatwe szkolenia on-line kosztują tylko ok 90 zł. To niewielki wydatek raz na 5 lat.

a dalej ktoś napisał:

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli w przedsiębiorstwach, w których nie ma zatrudnionych pracowników, jedynie jest właściciel prowadzący swoją działalność, nie podlega obowiązkom związanym z wymogami BHP. Innymi słowy nie musi organizować sobie szkoleń ani też oceniać ryzyko zawodowe związane z wykonywaną działalnością.

Więc jak to jest naprawdę?

Jeżeli przedsiębiorca zatrudni nawet  jednego pracownika uzyskuje status pracodawcy, a wtedy podlega przepisom prawa pracy. Zgodnie z nimi pracodawca musi znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków, przepisy o ochronie pracy w tym przepisy i zasady bhp oraz odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 207 § 3, art. 2373 § 21 Kodeksu pracy). Pojawiają się dodatkowe obowiązki związane z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy oraz spełnieniem ogólnych zasad BHP. Warto o tym pamiętać, ponieważ ewentualny wypadek przy pracy może skutkować nie tylko cierpieniem pracownika, ale również dużymi stratami dla firmy gdyż:

Pracodawca, który nie przestrzega przepisów dotyczących szkolenia w dziedzinie BHP popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny od 1.000,00 zł do 30.000,00 zł (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141, Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy art. 283 §1)

BHP w małej firmie

Jeżeli przedsiębiorca zatrudni pracownika, staje się pracodawcą i zaczynają go obowiązywać przepisy wynikające z Kodeksu pracy, w tym te dotyczące BHP.

Istotne jest, iż zatrudnienie pracowników nie powoduje konieczności stworzenia dodatkowego stanowiska pracy, na którym zakres obowiązków obejmowałby prowadzenie dokumentacji BHP. Jest to tylko jedna z opcji – właściciel może prowadzić te sprawy sam, dołączyć je do obowiązków jednego z pracowników lub np. zlecić je specjalistycznej firmie. Należy jednak pamiętać, iż niektóre obszary związane z BHP wymagają posiadania odpowiednich kwalifikacji, nie mówiąc już o posiadaniu specjalistycznej wiedzy.

Obowiązkiem pracodawcy jest odbywanie szkoleń okresowych dla pracodawców, których zakres i ramowy program szkolenia określony został w części IV załącznika do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.: rozporządzenie szkoleniowe).

Pierwsze szkolenie okresowe pracodawca powinien odbyć w okresie do 6 miesięcy od uzyskania statusu pracodawcy, natomiast kolejne szkolenia okresowe powinien odbywać nie rzadziej niż raz na 5 lat (§ 15 ust. 2 i 4 rozporządzenia szkoleniowego).

Gdzie znaleźć tanie i łatwe do zaliczenia szkolenie BHP on-line? Ten artykuł jest pewnego rodzaju wprowadzeniem do nowej tematyki na moim blogu. Tematyka ta dotyczy projektu, który jest już skończony i ma ułatwić życie przedsiębiorcom. To platforma szkoleń BHP on-line. Jeśli chciałbyś podglądnąć i ewentualnie szybko skorzystać  w łatwy i wygodny sposób to wejdź TUTAJ . Będę jeszcze pisał na blogu o tym projekcie szerzej. Wejdź TUTAJ

 

Materiał przygotowany na podstawie: SigmaPARTNER.pl forumprawne.org ; poradnik.wfirma.pl ; bhpwpytaniachiodpowiedziach.pl

 

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

mniejszy CIT CIT znowu w dół – gdzie tkwi haczyk?

CIT znowu w dół – gdzie tkwi haczyk? Ogłoszenie „piątki Morawieckiego” obudziło nadzieje ...