Szukasz czegoś?

Skąd się wzięły ubezpieczenia emerytalne?

Autor:
5740244881_2177350e6f_o

Bismarck sądził, że to rozwiązanie tymczasowe. Jednak jego kariera zakończyła się rok po wprowadzeniu zmian, a ubezpieczenia emerytalne przetrwały do dziś.

Domyślam się, że mało kto zna genezę ubezpieczeń emerytalnych. Nie jest to najbardziej porywające zagadnienie, które warto zgłębiać nocami. Ale czytałem ostatnio kilka artykułów na ten temat i pomyślałem, że z chęcią napiszę kilka zdań. Nie mam tu na myśli szczegółowej historii, raczej nakreślenie szkicu dla przedstawienia pełniejszego obrazu.

W dawnych czasach emerytury były sprawą o znaczeniu militarnym – do XIX wieku otrzymywali je głównie żołnierze po odejściu od służby czynnej. Wypłaty dla weteranów wprowadzili już starożytni Rzymianie – rzymscy legioniści po odbyciu 16 lat służby czynnej i 4 lat rezerwowej otrzymywali wysoką odprawę lub ziemię odebraną podbitym ludom.

W Polsce pierwsze przejawy realizacji idei ubezpieczeń pojawiły się już w XVI wieku. W niektórych miastach powstały tzw. porządki ogniowe, które stanowiły zorganizowaną pomoc sąsiedzką oraz kasy ogniowe, które można zaliczyć do zaczątków towarzystw ubezpieczeń wzajemnych, a ich zadaniem było udzielane pomocy pogorzelcom.

Ale to, co istnieje obecnie, zostało wprowadzone przez niemieckiego kanclerza Otto von Bismarcka w 1880 roku. Aby zyskać głosy robotników dla swojej partii, Bismarck wprowadził gwarantowaną przez państwo emeryturę dla wszystkich ubezpieczonych pracowników, którzy ukończyli 70 lat. Była to tzw. “kiełbasa wyborcza”, na którą rzuciło się społeczeństwo z nadzieją na lepsze jutro. Cały plan był o tyle wygodny dla ówczesnego rządu, że kasa rzadko kiedy trafiała w robotnicze ręce. Dlaczego? Do sfinansowania tego systemu służyły składki potrącane z pensji. Trzeba dodać, że średnia długość życia wynosiła wtedy 45 lat, jednocześnie robotnicy rozpoczynali pracę i opłacanie składek już wieku kilkunastu lat. Czyli wszyscy zatrudnieni płacili składki, a statystycznie nikt nie pobierał emerytury. Było to dość proste rozwiązanie problem nielicznej grupy ludzi dożywających późnego wieku. Należy także dodać, dla pełnej jasności, że sam pomysł nie wynikał z dobrego serca, a z pewnego rodzaju konieczności – postępująca w XIX I XX wieku dywersyfikacja społeczna, wykorzystywana przez radykalne ruchy społeczne, mogła doprowdzić do zachwiania równowagi ładu społecznego.

I tak, naśladując niemieckie rozwiązanie stworzone przez Otto von Bismarcka, do drugiej wojny światowej państwowy system emerytalny wprowadzono w większości krajów europejskich.

Teraz wszyscy cierpimy.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: http://www.piu.org.pl; http://www.nbportal.pl oraz książki pt. „Emerytalna katastrofa i jak się uchronić przed jej skutkami” Roberta Gwiazdowskiego, 2012.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...