Szukasz czegoś?

Ulga w ZUS nie dotyczy składek płaconych przez pracownika

Autor:
6736161971_4500eed1c3_o

Raty, odroczenia, umorzenia – to formy wsparcia, które Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych umożliwia Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Oczywiśie najczęściej stosowaną ulgą jest zawarcie z płatnikiem umowy o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek.

Kiedy można się starać o ww. ulgę?

W przypadku przejściowych kłopotów finansowych można wystąpić do ZUS o rozłożenie na raty należności z tytułu ubezpieczeń. Taka możliwość nie dotyczy jednak wszystkich składek.

Układem ratalnym mogą zostać objęte jedynie należności w części finansowanej przez płatników składek, czyli przedsiębiorców. W odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonych, czyli pracowników oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne ulga nie może być stosowana.

Całość zadłużenia można rozłożyć na raty jedynie w przypadku małych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ ubezpieczony jest jednocześnie płatnikiem składek.

Przy okazji składania wniosku o układ ratalny wraz z dokumentacją finansową firmy płatnik składek powinien wskazać oczekiwaną i możliwą do zapłaty wysokość jednej raty, terminy płatności i ilość rat. Ponadto, wniosek płatnika musi być wystarczająco umotywowany i wskazywać szczegółowe przyczyny, z powodu których nie może on regulować płatności. Warto dodać, iż do każdej z rat ZUS zobowiązany jest naliczyć opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę.

Do wniosku powinna być dołączona także dokumentacja obrazująca kondycję finansową płatnika i wszystkie wymagane przepisami zaświadczenia i informacje dotyczące wnioskodawcy.

Następnie ZUS ocenia zasadność wniosku, kiedy jest on kompletny i złożony w przepisowej formie. Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest również uregulowanie kwoty odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne, a także kwoty na ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (pracownicy, zleceniobiorcy). Tylko w przypadku płatników opłacających składkę na własne ubezpieczenia ulgą może być objęta pełna kwota składek.

W przypadku odmowy, która następuje po pełnej analizie sprawy, otrzymujemy decyzję w formie administracyjnej zawierającej uzasadnienie i pouczenie o możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl; www.naszdziennik.pl; www.finansefakty.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...