Szukasz czegoś?

Ulga w ZUS nie dotyczy składek płaconych przez pracownika

Autor:
6736161971_4500eed1c3_o

Raty, odroczenia, umorzenia – to formy wsparcia, które Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych umożliwia Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Oczywiśie najczęściej stosowaną ulgą jest zawarcie z płatnikiem umowy o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek.

Kiedy można się starać o ww. ulgę?

W przypadku przejściowych kłopotów finansowych można wystąpić do ZUS o rozłożenie na raty należności z tytułu ubezpieczeń. Taka możliwość nie dotyczy jednak wszystkich składek.

Układem ratalnym mogą zostać objęte jedynie należności w części finansowanej przez płatników składek, czyli przedsiębiorców. W odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonych, czyli pracowników oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne ulga nie może być stosowana.

Całość zadłużenia można rozłożyć na raty jedynie w przypadku małych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ ubezpieczony jest jednocześnie płatnikiem składek.

Przy okazji składania wniosku o układ ratalny wraz z dokumentacją finansową firmy płatnik składek powinien wskazać oczekiwaną i możliwą do zapłaty wysokość jednej raty, terminy płatności i ilość rat. Ponadto, wniosek płatnika musi być wystarczająco umotywowany i wskazywać szczegółowe przyczyny, z powodu których nie może on regulować płatności. Warto dodać, iż do każdej z rat ZUS zobowiązany jest naliczyć opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę.

Do wniosku powinna być dołączona także dokumentacja obrazująca kondycję finansową płatnika i wszystkie wymagane przepisami zaświadczenia i informacje dotyczące wnioskodawcy.

Następnie ZUS ocenia zasadność wniosku, kiedy jest on kompletny i złożony w przepisowej formie. Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest również uregulowanie kwoty odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne, a także kwoty na ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (pracownicy, zleceniobiorcy). Tylko w przypadku płatników opłacających składkę na własne ubezpieczenia ulgą może być objęta pełna kwota składek.

W przypadku odmowy, która następuje po pełnej analizie sprawy, otrzymujemy decyzję w formie administracyjnej zawierającej uzasadnienie i pouczenie o możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl; www.naszdziennik.pl; www.finansefakty.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Zrzut ekranu 2018-05-28 o 09.14.06 Sklep internetowy jako dodatkowy etat – czy to się opłaca?

Jeszcze niedawno Polacy podchodzili z rezerwą do zakupów w sieci. Mimo że nadal gros rynku należ...