Szukasz czegoś?

Młody, wykształcony, lubiący ryzyko mężczyzna – oto obraz polskiego przedsiębiorcy

Autor:

Tax Care przeprowadził badanie przedsiębiorców na grupie 1018 respondentów w terminie 6-13 czerwca 2011r., którego celem było określenie, co skłania Polaków do podjęcia wyzwania założenia własnej działalności gospodarczej. Wyniki chyba nikogo nie zaskoczyły.

Wśród ankietowanych prawie 65% przedsiębiorców to mężczyźni. Dlaczego? Wytłumaczeniem może być fakt, iż ryzyko to podobno domena mężczyzn, a właśnie ono towarzyszy przedsiębiorcy od początku do końca. Ponadto, ryzyko i przedsiębiorczość idzie w parze z młodością, czyli jeśli rozkręcać własny biznes, to już, a może przede wszystkim, za młodu. Według badań wśród startujących przedsiębiorców najwięcej znalazło się w grupie wiekowej 18-25 lat (28%) i 26-30 lat (35%). Czyli ponad 60% przedsiębiorców zaczyna swoją przygodę w okresie do 10 lat od momentu uzyskania dowodu osobistego. Oczywiste jest także to, że w przypadku prowadzenia własnego biznesu potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin, dlatego też w większości przypadków (48%) działalność gospodarczą podejmują osoby z wyższym wykształceniem. I tak oto nakreśliliśmy obraz współczesnego przedsiębiorcy. Przejdźmy zatem do analizy głównych przyczyn takiego wyboru życiowego.

Prowadzenie działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, z którym wiąże się spore ryzyko. Dlatego właśnie decyduje się na nie tylko część osób, a reszta wybiera pracę na etacie – powszechnie uważaną za bezpieczniejszą i bardziej stabilną. Ale ma to także swoje korzyści. Jak wszystko w życiu, nic nie jest albo białe, albo czarne.

Pieniądze są zdecydowanie na pierwszym miejscu na liście motywów skłaniających młodych Polaków do otwarcia własnej firmy – aż 24,3% podało czynnik finansowy jako główny bodziec do podjęcia decyzji o własnym biznesie. Co więcej, możliwość decydowania o swoim biznesie to drugi motyw podjęcia działalności wskazany przez ankietowanych – dla 18% ankietowanych aspekt „bycia dla siebie panem” był kluczowy. Ciekawostką dla mnie, wynikającą z badania jest fakt, że nagłaśniany w mediach temat nakłaniania pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie przez pracodawców jako motyw prowadzenia własnej firmy został wybrany zaledwie przez 3% respondentów.

Znamy motywy, poznajmy także przeszkody jakie napotykają młodzi przedsiębiorcy. Do rozkręcenia własnego interesu potrzebny jest kapitał. I właśnie z tym jest największy problem. Prawie 37% ankietowanych nie miało pieniędzy na start biznesu. Mało który bank jest w stanie zaufać przedsiębiorcy, który nie ma żadnej historii kredytowej. Wszystko to powoduje, że przedsiębiorcy muszą zainwestować w firmę własne oszczędności. W ten sposób start biznesu sfinansowało ponad 40% badanych! Niektórzy wolą poczekać z inwestycjami na moment kiedy działalność będzie dochodowa i kupować z zysku firmowego. Jeżeli przedsiębiorca nie planuje działalności w dziedzinie kapitałochłonnej – dotyczy to w szczególności usług, a zwłaszcza firm prowadzących działalność w internecie – nie potrzebuje zawrotnych sum na start firmy.

Problemem jest też ograniczony dostęp do wiedzy niezbędnej do uruchomienia i prowadzenia własnej firmy. Dotyczy to w szczególności spraw administracyjnych, takich jak: rejestracja działalności gospodarczej, czy wybór formy opodatkowania.

Z powyższego wynika, że własny biznes to perpektywa dobrych pieniędzy i niezależności, a także ryzyko i liczne problemy. Czy warto podjąć takie ryzyko? Wiele osób odpowie, że chce spokoju i stabilności. Oczywiście to rozumiem. Jednak jakże nudne byłoby życie bez codziennych zmagań i sukcesów…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.finanse.wp.pl; www.skarbiec.biz; www.egospodarka.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum