Szukasz czegoś?

Jak zadbać o płynność finansową firmy?

Autor:

Co może być ważniejsze dla firmy nawet niż sam zysk? Zdolność do terminowego wywiązywania się z zobowiązań, takich jak opłacanie faktur, wynagrodzeń, podatków czy rat kredytów. Mowa o płynności finansowej. Nawet jeśli firma osiąga zyski, ale nie ma zdolności do wywiązania się z umów, staje ona w obliczu bankructwa.

Dlaczego przedsiębiorcy powinni dbać o „cash flow” swojej działalności gospodarczej? Płynność finansowa należy do elementów oceny finansowej firmy. Dzięki sprawnemu zarządzaniu płynnością zdobywamy zaufanie kontrahentów, inwestorów, instytucji finansowych, jak i samych pracowników. Zaniedbywanie płynności, wszelkie opóźnienia prowadzą do sytuacji odwrotnej, w której odwracają się od nas nie tylko kontrahenci, ale także banki decydujące o udzieleniu nam kredytu. Szczególnie narażone na brak płynności finansowej są małe przedsiębiorstwa, których często nie stać na wprowadzenie narzędzi monitorujących i zarządzających finansami. Przedsiębiorcy muszą zajmować się tym sami. Poza tym, właściciele małych firm nierzadko uciekają od wykazywania zysków. Dodatkowym zmartwieniem są kontrahenci, którzy spóźniają się z wpłacaniem należności.

Jak zmierzyć płynność finansową swojej firmy? Instytucje finansowe udzielające kredytu, jak i sami przedsiębiorcy mogą dokonać pomiaru płynności finansowej za pomocą statycznych lub dynamicznych wskaźników płynności. Pierwszy sposób bierze pod uwagę bilans, zawierający stan majątku obrotowego i zobowiązań bieżących. Natomiast drugi rodzaj analizy wylicza się na podstawie dokumentów, takich jak rachunek przepływów pieniężnych. Jest to zestawienie przedstawiające obieg środków pieniężnych w firmie.

Skuteczne dbanie o to, by nie brakowało środków na terminowe opłacenie bieżących rachunków i faktur nazywa się zarządzaniem płynnością finansową, z języka angielskiego „cash management”. Jak zarządzać wydatkami i wpływami, by firma sprawnie funkcjonowała i nie obawiała się bankructwa?

Podobnie jak w zarządzaniu domowym budżetem, przedsiębiorcy muszą uporządkować wydatki i wpływy z danego miesiąca. Należy posegregować faktury, płatności wynagrodzeń, podatków i składek ZUS z tytułu wystawione i zaksięgowane. Sprawowanie kontroli i stałe monitorowanie finansów to już połowa sukcesu.

Aby uniknąć albo przynajmniej zminimalizować opóźnienia w dokonaniu płatności przez kontrahentów, przedsiębiorcy sprawdzają ich wiarygodność, a następnie monitorują cały proces regulowania należności. Firmy windykacyjne zajmują się powyższymi zadaniami, jak i podejmują działania mające na celu windykację należności.

Zdarza Ci się zapomnieć o zrealizowaniu transakcji płatniczej? Banki zdejmują ten ciężar z barków przedsiębiorcy poprzez wykonywanie poleceń zapłaty. Istnieją również narzędzia do automatycznej identyfikacji płatności. Na podstawie dotychczasowych transakcji system przypomina nam na przykład o konieczności uregulowania płatności czy potrzebie zgromadzenia większych środków.

W przypadku przedsiębiorstw wchodzących w skład grup kapitałowych korzystną metodą zarządzania finansami może okazać się tzw. „cash pooling”. System ten polega na wykorzystaniu różnic między przedsiębiorstwami w grupie kapitałowej – niedobory pieniężne jednej spółki pokrywane są z nadwyżek wypracowanych przez inną spółkę. Pieniądze przesyłane są na wspólne konto, zwykle zarządzane przez bank. Ta forma „pożyczki” jest bardzo korzystna, zwłaszcza że nie podlega opodatkowaniu.

Firmy, które dobrze zarządzają pieniędzmi nie tylko zapobiegają poważnym problemom, ale także zmniejszają koszty prowadzenia działalności i odnotowują długoterminowe korzyści.

Źródła:
www.mojafirma.infor.pl, www.innpoland.pl, www.biznes.gazetaprawna.pl

 

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
  • Rafał Dziurowicz

    Bardzo fajny tekst, coraz więcej firm szuka oszczędności po to aby móc inwestować coraz wyższe kwoty w rozwój swojej firmy.
    ZUS można ograniczyć chociażby przekształcając jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś zna prawo to bezproblemu sobie poradzi, gorzej jeżeli prawa nie zna. Wtedy warto skorzystać z takiego doradztwa jak Wasze 🙂

    Najgorzej jest zacząć, potem jak się kręci to z górki 🙂

  • Airmax

    Zawsze staram się utrzymać zdrową płynność finansową w mojej firmie, regularnie monitorując i dostosowując budżet. To kluczowe dla stabilności biznesu!

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Archiwum