Szukasz czegoś?

Dlaczego przedsiębiorcze umysły chcą prowadzić biznes w Wielkiej Brytanii?

Autor:

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. To właśnie miejsce stworzone dla nich – dla tych, którzy zdecydowali się pójść na swoje. 14 proc. przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii prowadzą imigranci. Sami Polacy posiadają tutaj obecnie 22 000 firm (!). Poznaj powody, dla których dlaczego właśnie na wyspach tak dobrze prowadzi się własną firmę.

 1. Minimum formalności

Większość spraw, które należy załatwić, aby otworzyć własny biznes, odbywa się za pośrednictwem sieci oraz telefonu. Rejestracja firmy odbywa się online. Nie stoi się więc w żadnych kolejkach. Sama rejestracja firmy trwa ok. 13 dni, co stawia Wielką Brytanię na podium w Europie, jeśli chodzi  o łatwość w zakładania własnego biznesu. Zasady są tutaj jasne i podane na tacy, nie trzeba ich szukać po omacku ani prosić.

 1. Przyjazna obsługa

Służący pomocą urzędnicy ewidentnie mają świadomość, że przedsiębiorczość sprzyja rozwojowi państwa, pomagają więc biznesmenom, jak tylko potrafią. Urzędnik nie tylko kontroluje, ale przede wszystkim wspiera, doradza. Wszystko – nawet w wyniku problemów – przebiega w miłej atmosferze, bez zbędnych emocji.

 1. Próba

Każdy może przez 3 miesiące sprawdzać, czy jego pomysł na biznes ma szanse na powodzenie. Po upływie tego czasu albo rejestruje się firmę, albo kończy z nią przygodę. W Polsce również można sprawdzić potencjał swojej firmy, ale przez ten czas nie można wykazywać żadnych dochodów. Kuriozum? O tak.

 1. Kultura biznesu

W Wielkiej Brytanii oczywiste jest, że nie ma nic za darmo. Każda praca powinna zostać godnie wynagrodzona. Jeśli więc oferujesz dobry produkt, Twoi klienci będą skorzy za niego porządnie zapłacić. Co więcej, o duże kontrakty w londyńskim świecie finansjery jest znacznie łatwiej niż w naszej stolicy.

 1. Niski odpowiednik ZUSu

Dopóki firma nie generuje dochodów, przedsiębiorca płaci 16 złotych tygodniowo. Dopiero potem wchodzi na wyższy poziom, zaczyna płacić więcej, ale względnie nadal nie dużo. Jeśli dochód firmy przekroczy 4 745 funtów, przedsiębiorca płaci 8 proc. dochodu, który przekroczył powyższą kwotę. Gdy zarobi 31 000 funtów, zapłaci jedynie dodatkowe 1 proc.

 1. Podatki

Kwota wolna od podatku jest na wyspach aż 17-krotnie wyższa niż w Polsce. W Wielkiej Brytanii wynosi ona 10 000 funtów, a więc 56 000 złotych. W Polsce? Niewiele ponad 3 000 złotych i choć pojawiają się głosy nawet wśród obecnych kandydatów na prezydenta, że powinna ona być kilkukrotnie wyższa, to w lutym przepadł w sejmie pomysł jej podwyższenia…

* Wnioski pozostawiamy do refleksji. Więcej o tym, dlaczego warto prowadzić firmę w Wielkiej Brytanii tutaj.

Źródła: mambiznes.pl, creatingourjobs.org

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
 • Adrian

  Proszę nie zapomnieć dodać o problemach z założeniem konta bankowego dla firmy LTD. Obecnie jest to koszmar.

  • Paweł Kurnik

   Współpracujemy bezpośrednio z bankiem. Nie ma żadnych problemów dla naszych klientów 🙂 .

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Myślacy człowiek liczy się z tym, że „dobrze już było”.

Jakby spojrzeć z pewnej perspektywy, to w tak krótkim czasie, tak wiele się zdarzyło że trudno ...

Archiwum