Szukasz czegoś?

Emerytura za pracę w państwach UE

Autor:

W ciągu 10 lat prawie o 50 tys. wzrosła liczba ubezpieczonych ze świadczeniami z innych krajów. To efekt przystąpienia naszego kraju do UE.

Wstąpienie do UE spowodowało prawie trzykrotny wzrost wypłat zagranicznych dotyczących świadczeń emerytalnych. Liczba wypłaconych świadczeń z innych państw jest wyższa od tej, którą ZUS przekazuje osobom mieszkającym poza granicami kraju. Dzieje się tak, ponieważ obywatele Polski wiedzą, że zmieniając miejsce zamieszkania nie stracą prawa do emerytury. Obecnie możemy swobodnie podróżować po całej Europie, gromadząc kapitał emerytalny na starość. Każdy miesiąc opłacania składek jest doliczany do świadczenia. Trzeba tylko legalnie pracować. Polscy ubezpieczeni są tak samo traktowani jak osoby mieszkające w danym kraju UE. Nie może więc być mowy o żadnej dyskryminacji osób oszczędzających na przyszłą emeryturę ze względu na ich obywatelstwo.

Sumowanie stażu

Zasada sumowania okresów ubezpieczenia pozwala na uzupełnienie stażu pracy w każdym kraju, w którym osoba pracowała – tłumaczy Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Eksperci wskazują, że dotyczy ona nie tylko świadczenia obowiązków na podstawie umowy o pracę, ale także prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczony, który pracował w kilku krajach Unii, może mieć prawo do świadczeń emerytalnych z kilku państw, jeśli tylko spełnił warunki do ich otrzymania. Może się tylko okazać, że na niektóre wypłaty będzie trzeba poczekać, ponieważ w krajach UE obowiązują różne przepisy dotyczące wieku emerytalnego (posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia).

Wspólne liczenie (sumowanie)

Sumowanie to dodawanie do siebie wszystkich lat ubezpieczenia tak, by uwzględnić cały staż pracy osoby starającej się o emeryturę lub rentę.

Sumuje się czas opłacania składek, zatrudnienia lub pracy na własny rachunek oraz okresy równorzędne (w Polsce np. urlop macierzyński czy wojsko), jeśli są uznane przez ustawodawstwo państwa, w którym pracowałeś.

Okresy zamieszkania, jeśli w jakimś państwie uprawniają do świadczeń (odpowiedni okres zamieszkania obowiązuje np. w Islandii, Holandii, Norwegii, Danii i Szwecji).
Staż pracy lub zamieszkanie w innych państwach członkowskich uwzględnia się tylko wtedy, gdy nie pokrywają się z polskimi okresami ubezpieczenia.

Do kogo składać wnioski                                                                                   

Po osiągnięciu wieku emerytalnego będziesz musiał złożyć wniosek w kraju, w którym mieszkasz – chyba, że nigdy tam nie pracowałeś. W takim przypadku należy złożyć wniosek w kraju, w którym znajdowało się Twoje ostatnie miejsce pracy.

Ten kraj jest wtedy odpowiedzialny za rozpatrzenie Twojego wniosku i zgromadzenie danych o składkach emerytalnych wpłaconych przez Ciebie we wszystkich krajach, w których pracowałeś.

Transfer emerytur i rent

Transfer świadczeń polega na tym, że pieniądze podążają za Tobą niezależnie od tego, w którym państwie członkowskim mieszkasz.  Zgodnie z przepisami  unijnymi, emerytury nie mogą doznać żadnego uszczerbku, czyli nie mogą być obniżone, zmienione, zawieszone, uchylone tylko z tego powodu, że osoba do nich uprawniona przebywa lub mieszka na terytorium innego państwa członkowskiego niż to państwo, które jest zobowiązane do wypłaty przyznanej emerytury.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Kilka przypomnień przed wyborami

  15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

Archiwum