Szukasz czegoś?

Ile rocznie oddaje państwu statystyczna rodzina 2+2?

Autor:

Okazuje się, że taka czteroosobowa rodzina, jeśli rodzice osiągają dochód na poziomie średniej krajowej, tj. razem 7.796 zł., odda państwu w 2014 roku w formie PIT, składek ZUS, VAT i akcyzy ok. 23 tys. zł.!!!

PIT i składki do ZUS – statystyczna osoba uzyskując przychód na poziomie 3.898 zł. mieści się z całością swoich dochodów w pierwszym progu podatkowym (18%). Wynagrodzenie netto takiej osoby wynosi 2.782 zł. Pozostałą część wynagrodzenia stanowią: zaliczka na podatek dochodowy (278 zł.), składki ZUS (534,41 zł. łącznie na składkę emerytalną, rentową i chorobową) oraz ubezpieczenie zdrowotne (302,72 zł.). Już na tym etapie przekazujemy organom państwa łącznie około 1.116 zł miesięcznie. Łączne, miesięczne obciążenie całej rodziny z tego tytułu wynosi więc prawie 2.230 zł. Na szczęście dokonując rozliczenia rocznego rodzina zmniejszy swoje zobowiązanie wobec fiskusa. Odliczy od podstawy opodatkowania zapłacone składki na ZUS, co pozwala zmniejszyć łącznie roczną należność o ok. 2.300 zł. Dokonując wspólnego rozliczenia zyska kolejne 556 zł. Podatek zmniejszy natomiast o część zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne – łącznie o 6.256 zł. oraz o 2.224,08 zł. z tytułu ulgi na dzieci. Można więc przyjąć, że po rocznym rozliczeniu ich średnie miesięczne obciążenie z tytułu PIT oraz ZUS wyniesie łącznie 1.285 zł, co rocznie da aż 15.420 zł.!!!

VAT i akcyza – konstrukcja VAT-u oparta jest na mechanizmie naliczania i odliczania. W efekcie chociaż to przedsiębiorcy rozliczają ten podatek i wpłacają go fiskusowi, to jednak konsument ponosi cały ciężar ekonomiczny tego podatku. Oznacza to, że kupując każdy produkt lub usługę, o ile nie są zwolnione, płacimy VAT.

■ Przyjmując średnią statystyczną, że czteroosobowa rodzina wydaje w ciągu miesiąca 944 zł. na żywność, można założyć, że 600 zł. stanowią produkty opodatkowane 5% stawką, 200 zł. opodatkowane stawką 8% oraz 144 zł. stawką 23%. Łącznie zapłacimy VAT za żywność około 93 zł. miesięcznie, co rocznie daje 1.116 zł.

■ Na odzież i obuwie czteroosobowa rodzina statystycznie wydaje ok. 206 zł miesięcznie. Uwzględniając stawkę 23%, koszt VAT-u w tych zakupach można szacować na ok. 39 zł. miesięcznie, czyli 468 zł. w ciągu roku.

■ Na transport (usługi transportowe, eksploatacje prywatnych środków transportu), statystyczna rodzina wydaje co miesiąc ok. 404 zł. Przy założeniu, że w tej kwocie 300 zł.  stanowią wydatki na paliwo, to ok. 158 zł. z niej stanowią podatki (VAT, akcyza oraz opłata paliwowa) czyli rocznie  to  wydatek ok. 1.900 zł.

■ VAT z opłat związanych z zamieszkiwaniem (czynsz lub wynajem, usługi związane z konserwacją mieszkania, opłaty za wodę,  zużycie energii elektrycznej, usługi kanalizacyjne, wywóz nieczystości, koszty zarządzania nieruchomością itp.) wynosi ok. 127 zł. miesięcznie  czyli 1.524 zł. rocznie.

■ Na wydatki związane z wyposażeniem mieszkania i prowadzeniem gospodarstwa domowego (meble, sprzęt oświetleniowy, dywany, sprzęt gospodarstwa domowego, zakup środków do prania i czyszczenia lub zamówienie usługi prania) statystyczna rodzina wydaje miesięcznie ok. 185 zł, w czym znajduje się ok. 34 zł VAT-u, a więc rocznie płaci podatek ok. 415 zł.

■ Przeciętne wydatki miesięczne na alkohol i papierosy to 96 zł. Uwzględniając dodatkowo opodatkowanie akcyzą, łączny miesięczny koszt podatków (VAT-u i akcyzy) wynikający z zakupów tych produktów wynosi ok. 68 zł. (przy założeniu, że 60 zł. to wydatek na papierosy), łącznie daje to aż ok. 816 zł. rocznie.

■ Na zdrowie statystyczna rodzina wydaje miesięcznie na zdrowie ok. 150 zł. Zakładając, że połowa tej kwoty objęta jest zwolnieniem a druga stawką 8%, to roczne obciążenie VAT-em z tego tytułu wynosi 67 zł.

■ Na usługi telekomunikacyjne: opłaty za instalacje telefoniczne, rozmowy telefoniczne, usługi internetowe, rodzina wydaje miesięcznie ok. 109 zł. a VAT wliczony w cenę tych usług w ciągu całego roku to ok. 244 zł.

Razem jest to kwota 21.970 zł. rocznie!!!

Pozostałe podatki wiążą się z wydatkami na rekreację i kulturę  (opłaty za radio, telewizję, zakup gazet, książek, wstęp na basen, bilety do kina i teatru), restauracje i kawiarnie, higienę osobistą, opiekę społeczną, ubezpieczenia, usługi bankowe, usługi administracji państwowej.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
TaxCoin.io
Dezi.pl
taxelit.com

Najnowsze Wpisy

MEDICOIN DFEBIUTUJE, NASZ TXN BEDZIE NASTĘPNY NA GIEŁDZIE!

 „Kości zostały rzucone” Alea iacta est (łac) – to słowa, które Juliusz Cezar miał powi...

Archiwum