Szukasz czegoś?

18 mln zł wyda ZUS, byś mógł sprawdzić WIRTUALNE! środki na swoim koncie

Autor:

Ponad 18 mln zł. pochłonie budowa portalu ZUS. Internetowy dostęp, elektroniczne wnioski, powiadomienia SMS oraz indywidualne konto w ZUS, czyli kolejne zmiany nadchodzą. Tylko czy na lepsze?

W drugiej połowie 2012 roku nastąpią wielkie zmiany. Będzie to wydarzenie ogromnej wagi dla ludzkości! Istnieje bowiem szansa, iż ZUS wyda ponad 18 mln zł. (85% środków ma pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałe 15% z budżetu państwa) aby ułatwić nam wszystkim życie, a co ważniejsze, możliwe nawet, że coś z tego zakończy się sukcesem i będzie działało.

Mowa o  nowym portalu informacyjny, który ma umożliwić klientom ZUS dostęp do świadczonych przez Zakład usług drogą elektroniczną. Podobno bez wychodzenia z domu będzie można składać rożnego rodzaju wnioski i dokumenty. Przykłady? Ubezpieczony przez Internet będzie mogł wystąpić o zaświadczenie podlegania ubezpieczeniu, osoba chora złoży wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, emeryci i renciści sprawdzą wysokość otrzymywanych świadczeń. Będzie także można sprawdzić, czy spłynęły wszystkie składki oraz zmodyfikować swoje dane adresowe. Ponadto każdy będzie miał dostęp do danych zapisanych na swoim indywidualnym koncie w ZUS, dzięki czemu na bieżąco będzie można kontrolować stan zgromadzonych na swoim koncie składek i wyliczyć hipotetyczną emeryturę. Co więcej, jedną z funkcji portalu ma być możliwość umówienia spotkania z urzędnikiem w ZUS o konkretnej godzinie w konkretnym oddziale.

Portal ZUS ma czerpać z doświadczenia bankowości internetowej. Każdy użytkownik otrzyma swój login i hasło. Po zalogowaniu na swoje konto ubezpieczony będzie miał dostęp do swoich danych zapisanych w profilu.

Ale to nie koniec niespodzianek! Zakupiona została także baza do powiadomień SMS. I tak dla przykładu, ubezpieczony otrzyma wiadomość, że czeka na niego przygotowany dokument z informacją gdzie ma go odebrać.

Oczywiście nie oznacza to, że będą znikać oddziały ZUS z mapy Polski. Niektóre rzeczy nadal będzie można załatwić tylko osobiście. Teoretycznie wniosek o naliczenie kapitału początkowego użytkownik złoży przez Internet, ale już świadectwa pracy trzeba samodzielnie zanieść do oddziału.
Wszystko to brzmi bardzo pięknie i obiecująco. Można niemalże powiedzieć, że pojawia się uśmiech na twarzy i radość w sercu. Aż chce się płacić składki! Powściągnijmy jednak wodze fantazji i nadziei. To wszystko jest zbyt piękne, aby było prawdziwe. Skąd ten sceptycyzm? Otóż na kontach emerytalnych Polaków zapisanych jest ok. 2 biliony złotych. Niestety są to środki wirtualne, istniejące wyłącznie w pamięciach komputerów. Ubezpieczeni zyskają zatem dostęp tylko do informacji o tym, ile w teorii im się należy. A od teorii do praktyki jeszcze daleka droga. Nie jest nigdzie powiedziane, że ubezpieczeni kiedykolwiek odzyskają zgromadzone środki w postaci emerytury. Oznacza to, że nowy portal ZUS zamydli nam rzeczywisty obraz i pozwoli wierzyć w fikcyjny scenariusz. A ta przyjemność będzie kosztowała ponad 18 mln złotych…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www.wyborcza.biz.pl; www.zus.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum