Szukasz czegoś?

Kolejny absurd ZUS

Autor:

Ostatnio przeczytałem m.in. w Gazecie Prawnej, że wegług ZUS, prowadzenie działalności gospodarczej, która wiąże się z pracą w szkodliwych warunkach, nie daje żadnych dodatkowych uprawnień związanych z wcześniejszą emeryturą. Kolejny raz mieszanka „ZUS, emerytura i przedsiębiorca” daje efekt wybuchowy, którą poparzą się polscy biznesmeni.

Nie wiem dokładnie, czy to należy tłumaczyć „dziurą w prawie”, różnorodną interpretacją przepisów, czy też kolejnym ciosem wymierzonym w przedsiębiorców. Efekt jest taki, że ci, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą są w gorszej sytuacji. Zakład wskazuje, że emerytura wcześniejsza na podstawie art. 32, art. 46 w związku z art. 32, jak również art. 184 w związku z art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) przysługuje wyłącznie osobom, które udowodniły wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w ramach stosunku pracy. Analogiczne rozwiązanie zawiera również ustawa z 19 grudnia 2008 r., o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.), która przewiduje możliwość uzyskania prawa do takiego świadczenia przez pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W związku z tym, jak twierdzi ZUS, nie ma podstaw prawnych do uwzględnienia pracy w takich warunkach osobie podlegającej ubezpieczeniu z tytułu prowadzenia przedsiebiorstwa. Wyjątek przewidziany jest tylko dla twórcy lub artysty, który w ramach prowadzenia pozarolniczej działalności:

● przed 1 stycznia 2009 r. był ubezpieczony z tytułu działalności twórczej lub artystycznej,

● od 1 stycznia 2009 r. jest ubezpieczony z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerza zawodowego wykonującego prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym.

Dla mnie to wygląda trochę tak, jakby Zakład się dwoił i troił żeby tylko uprzykrzyć nam życie.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl; www.ign.org.pl; ustawa z 19 grudnia 2008 r., o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 z późn. zm.)

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
TaxCoin.io
Dezi.pl
taxelit.com

Najnowsze Wpisy

Dlaczego inwestorzy uznali nasze oprogramowanie za spektakularne?

ZOBACZ NAGRANIE Z WYSTĄPIENIA I DOWIEDZ SIĘ dlaczego inwestorzy uznali nasze oprogramowanie za spe...

Archiwum