Szukasz czegoś?

Na to wychodzi, że okradamy własne dzieci!

Autor:

Fundusz Rezerwy Demograficznej – co to właściwie za twór finansowy i co ma wspólnego z naszymi przyszłymi emeryturami?

Robert Gwiazdowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha, tłumaczy, że FRD powstało po to, żeby ZUS część pieniędzy odkładał na czas, gdy sytuacja demograficzna będzie znacznie gorsza niż dziś. A to wg niego ma nastąpić już w 2020 roku, kiedy niż będzie pracował na odchodzący na emerytury wyż demograficzny.

Zgodnie z tym, co mówi pan Gwiazdowski, na FRD miały być odprowadzane pieniądze z prywatyzacji i gdybyśmy realizowali ustawę pierwotną o FRD, to na koncie tego funduszu powinno dziś być ze sto miliardów, a nie ma nawet dziesięciu!!! Jak to możliwe? Oczywiście, wszystko za sprawą „czarów politycznych”, czyli kolejne rządy w kolejnych ustawach budżetowych obcinały odpis na Fundusz Rezerwy Demograficznej, bo ważniejsze było „tu i teraz”, niż to, co się wydarzy za kolejnych kilka lat. W końcu wybory i przyszłość partii rządzących także umiejscawia się „tu i teraz”. A później inny będą się martwić. Inni, to znaczy my – biedni emeryci.

Co lepsze, obecny minister finansów, Jacek Rostowski, rozwinął tę myśl o jeden krok dalej i postanawia zabrać FRD to, co już tam jest. Próbując zobrazować tę sytuację zacytuję Roberta Gwiazdowskiego „Tu wchodzą w grę relacje międzypokoleniowe. Ja twierdzę, że pewne decyzje dotyczące systemu emerytalnego są nie tylko niewłaściwe z ekonomicznego punktu widzenia (pieniądz w FRD, właściwie inwestowany, dobrze na siebie zarabiał, ZUS bardzo dobrze zarządza FRD, a wyniki funduszu były lepsze od wielu otwartych funduszy emerytalnych) , ale też moralności. Bo my tak naprawdę zaciągamy teraz zobowiązania w imieniu naszych dzieci. Nie swoim własnym. Mówimy naszym dzieciom: będziecie płacić za to, co my dziś przejemy. Bo my mamy potrzeby”. Czyli krótko podsumowując można stwierdzić, że okradamy nasze własne dzieci z ich przyszłej emerytury! Sytuacja dość surrealistyczna, a jednak u nas wszystko jest możliwe.

Nasuwają się zatem pytania: czy Platforma Obywatelska wygra najbliższe wybory? Czy minister Rostowski będzie nadal ministrem? Kto weźmie na siebie odpowiedzialność za podjęte zobowiązania i idące za nimi konsekwencje? A odpowiedzi wciąż są nieznane, chociaż jedno jest pewne – sytuacją, jaka może nas spotkać za 10 lat, najbardziej będziemy martwić się my sami i nasze dzieci.

Źródło: na podstawie artykułu ze strony: www.poranny.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

2
 • Arnold Buzdygan

  To kompletnie nie ma znaczenia w jakim funduszu są pieniądze i niby ile one przynoszą.
  Martwić się będą tylko zniedołężniali – reszta starców będzie musiała pracować na siebie dopóki będzie im na to zdrowie pozwalała.

  A młodzi po prostu uciekną. Albo z tego kraju albo w szarą strefę.

 • mazdac

  Gorsze jest to, że mamy przed sobą (a właściwie w sejmie) 4 opcje:
  -PO – pseudoliberalną, a właściwie to socjal-liberalną, a tak naprawdę to tylko socjal (obecne “zaklinanie rzeczywistości”, plany na stworzenie “narodowych championów”, niechęć reformom wolnorynkowym, walka z ofe….), a obyczajowo to w ogóle nijak
  -PIS – konserwatywną, gospodarczo socjalną (niechęć prywatyzacji, centralizacja i “ręczne sterowanie” gospodarką, rozdmuchiwanie wydatków publicznych – teraz zbieramy owoce ich pracy)
  -SLD – typowy socjal, znacznie bardziej zatwardziały i znacznie mniej rozumiejący rynek (centralizacja, centralizacja, ręczne sterowanie, rozdmuchiwanie wydatków publicznych)
  -PSL – tylko nie ruszajcie rolników!
  I weź tu głosuj…. wolałbym okręgi jednomandatowe, to przynajmniej poprałbym osobę o zbliżonych do moich poglądach….
  Bleh….

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum