Szukasz czegoś?

Nowe przepisy dla przedsiębiorców w 2013 roku

Autor:

Rozpoczął się Nowy Rok, czas więc na wejście w życie nowych przepisów. Co dokładnie zmienią i czy na lepsze? Czego przedsiębiorcy mogą się spodziewać w bieżącym roku?

Po pierwsze od początku roku prawie każdy przedsiębiorca zauważy nowe zasady wystawiania faktur VAT. Zmiany dotyczą sytuacji, kiedy te faktury mają być wystawiane, ale także ich treści. Co dokładnie mam na myśli? Otóż przykładowo zniknie obowiązek umieszczania na fakturach za paliwo danych rejestracyjnych samochodu, którego dotyczy dany zakup. Ponadto, powstanie możliwość wystawiania faktur uproszczonych oraz faktur zbiorczych obejmujących cały miesiąc (a nie jak dotychczas 7 dni).

Niestety poważne zagrożenie czyha na przedsiębiorców użytkujących w działalności gospodarczej auta osobowe. Zgodnie ze zmianą w nowelizacji ustawy o podatku VAT, obrót używanymi samochodami osobowymi i “osobowopodobnymi” utraci zwolnienie z podatku VAT i zostanie w całości opodatkowany. Oznacza to, że firmy, które chcą sprzedać używane pojazdy, musiałyby doliczać do ceny sprzedaży 23% VAT, co oczywiście jest korzystne dla budżetu państwa, ale nie dla kieszeni przedsiębiorcy.

Po trzecie zmieniają się przepisy dotyczące PIT, a uściślając zasady przyznawania ulgi na dzieci. I tak na przykład ulga na trzecie dziecko w rodzinie będzie o 50% wyższa niż dziś, a  na czwarte i każde kolejne dziecko w rodzinie limit ulgi pójdzie w górę o 100%. Niekorzystna zmiana czeka za to osoby wychowujące jedno dziecko w związku pozamałżeńskim. Skorzystają z ulgi tylko wtedy, gdy ich roczny dochód nie przekroczy 56 tys. zł rocznie. Jeszcze w gorszej sytuacji znajdą się dobrze zarabiające rodziny z jednym dzieckiem, które stracą możliwość korzystania z ulgi. Ponadto nie będzie możliwości odliczania 50% kosztów uzyskania dla zarabiających powyżej 85 tys. zł. oraz nie będzie ulgi internetowej na dotychczasowych zasadach.

Zmiany nastąpią również w walce z dłużnikami, a mianowicie zauważymy pewne zmiany w  rozwiązaniach podatkowych. Po pierwsze dłużnik, który nie zapłaci faktury w odpowiednim terminie po dacie płatności, będzie musiał taką fakturę usunąć z kosztów uzyskania przychodu. Co więcej tzw. “mały podatnik” nie będzie musiał płacić VAT gdy nie dostanie zapłaty. Przyspieszona zostanie także możliwość stosowania “ulgi na złe długi”.

Kolejna modyfikacja dotyczy służby zdrowia. Od 1 stycznia 2013 r podstawowym sposobem weryfikacji prawa pacjenta do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej będzie dla podmiotu leczniczego (a także dla lekarza) numer PESEL. Oznacza to, że pacjent nie musi już przedstawiać dokumentu poświadczającego, że podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ wystarczy, że pacjent będzie legitymował się dokumentem potwierdzającym jego tożsamość, np. dowódem osobistym, paszportem lub prawem jazdy.

Następną zmianą w prawie będzie nowelizacja ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo Upadłościowe i Naprawcze. Nastąpi przesunięcie akcentu z likwidacji masy upadłości przez syndyka na umożliwienie gruntownej restrukturyzacji przedsiębiorstwa dłużnika i utrzymanie dalszej działalności firmy. Odzwierciedlać ma to nawet zmiana nazwy ustawy na “Prawo Restrukturyzacyjne i Upadłościowe”.

Oczywiście nie wolno zapomnieć o zaplanowanej podwyżce płacy minimalnej z 1500 zł na 1600 zł., co oznacza, że od 2013 r. wzrosną zarówno koszty pracodawców, jak i osób, które rozpoczynają jednoosobową działalność gospodarczą. Krótko mówiąc od 2013 r. miesięczne zobowiązania początkującego przedsiębiorcy wobec ZUS (ubezpieczenia społeczne z chorobowym) będą wyższe o 9,56 zł (ok. 115 zł rocznie).

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.wyborcza.biz, www.podatki.onet.pl oraz Rekomendacji Zespołu Ministra Sprawiedliwości ds. Nowelizacji Prawa Upadłościowego i Naprawczego Warszawa, dnia 10 grudnia 2012 roku, Regulaminu korzystania z systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
TaxCoin.io
Dezi.pl
taxelit.com

Najnowsze Wpisy

Dlaczego inwestorzy uznali nasze oprogramowanie za spektakularne?

ZOBACZ NAGRANIE Z WYSTĄPIENIA I DOWIEDZ SIĘ dlaczego inwestorzy uznali nasze oprogramowanie za spe...

Archiwum