Państwa członkowskie UE nadal tracą co roku prawie 150 mld euro w dochodach VAT. Według danych Komisji Europejskiej szacuje się, że z tej kwoty około 50 mld euro trafia w ręce przestępców.
Z względu na znaczny wzrost udziału handlu elektronicznego spowodowany przez pandemię COVID-19, Komisja Europejska postanowiła przyspieszyć wdrażanie zmian w reformie unijnego systemu VAT.
Pakiet VAT e-commerce przewiduje m.in.:
– likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro,
– rozszerzenie zakresu transakcji, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop,
– nałożenie obowiązku poboru i zapłaty VAT na podatników.
Celem jest zapobieganie utracie dochodów podatkowych i znaczne ograniczenie transgranicznych oszustw związanych z podatkiem VAT. Chodzi tez o to aby przedsiębiorstwa w UE mogły konkurować na równych zasadach.
1 lipca 2021 roku wejdą w życie zmiany w zakresie pakietu VAT dla e-commerce, które będą polegać na opodatkowaniu na platformach sprzedażowych głównie towarów z Chin. Jest to projekt uszczelniający VAT w e-handlu i imporcie tzw. małych przesyłek.
Głównym problemem, który mają rozwiązać implementowane dyrektywy, jest niezadowalająca efektywność poboru VAT.
Jak wskazano, znacząca część sprzedaży towarów do konsumentów w UE, zarówno w ramach obrotu pomiędzy państwami członkowskimi, jak i w odniesieniu do towarów sprowadzanych do Unii z państw trzecich, dokonywana jest za pośrednictwem interfejsów elektronicznych z wykorzystaniem zlokalizowanych na terytorium UE magazynów zapewniających kompleksową obsługę logistyczną.
Wiceminister Jan Sarnowski przypomniał, że zamysłem KE przy wprowadzaniu pakietu jest ograniczenie napływu paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do UE.
Sarnowski powiedział: Tracą na nim nie tylko budżety poszczególnych państw, ale przede wszystkim unijni przedsiębiorcy. Nie mogą konkurować z firmami, często z operującymi z dalekiego wschodu, które sprzedają takie same towary, co oni, ale tańsze o VAT, czyli często nawet o jedną czwartą. Pakiet e-commerce jest istotnym krokiem w kierunku ukrócenia tego proceder
Artur Halik, Head of Sales platformy sklepów internetowych Shoper – Napływ paczek z nieopodatkowanymi towarami z krajów trzecich do Unii Europejskiej będzie ograniczony, co ma się przysłużyć polskim przedsiębiorcom. Faktem jednak jest, że wielu z nich sprowadza tanie produkty z Chin i sprzedaje je na polskim rynku, dlatego ich ten wprowadzony VAT szczególnie zaboli/
Więcej przeczytasz na stronie biura rachunkowego SigmaPARTNER: kliknij TUTAJ