Szukasz czegoś?

Państwo dobiera się do emerytur!

Autor:

Skandal! ZUS wstrzymał wypłaty świadczeń pracującym emerytom, a teraz nie chce im oddać tych pieniędzy. Winny jest ponad 800 mln zł! – pisze “FAKT” gdzie między innymi czytamy:

W tej sprawie już przekroczono wszelkie granice przyzwoitości! Najpierw ZUS zawiesił pracującym emerytom wypłatę świadczeń. Po roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy te krzywdzą pracujących seniorów i nakazał odwiesić emerytury. I owszem, ZUS pieniądze znów wypłaca. Ale nie chce im oddać emerytur za ten rok, gdy wstrzymywał świadczenia. Z  wyliczeń wynika, że winny jest starszym Polakom ponad 820 milionów złotych!

Problem dotyczy około 35 tys. osób, które w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nabyli prawo do świadczenia, nie mając obowiązku zwolnienia się z pracy.
W 2011 roku, kiedy w życie weszły niekorzystne dla seniorów przepisy, zabraniające łączenia pracy u dotychczasowego pracodawcy z emeryturą, Marian Strudziński z Radomia, wybrał etat. Do dziś pracuje w urzędzie miasta. I ZUS automatycznie zawiesił mu od października 2011 roku wypłatę emerytury. Podobnie zrobił w przypadku 40 tys. innych emerytów, którzy nie chcieli zwalniać się z pracy.
Krzywdzące część emerytów przepisy, nie obowiązywały jednak zbyt długo. W połowie listopada 2012 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że są one niezgodne z ustawą zasadniczą. I nakazał wznowienie wypłat. I ZUS tak zrobił – na nowo zaczął pracującym emerytom wypłacać pieniądze. Wyrok wyrokiem – a co z pieniędzmi, których ZUS nie wypłacił? Chodzi o emerytury, jakie powinny trafić w ręce emerytów od października 2011 do listopada 2012 roku?

Co sąd, to inny wyrok
W wyroku o tym nie było ani słowa. Dlatego też ZUS “wstecz” pieniędzy emerytom nie oddawał. Ci więc zaczęli o swoje upominać się w sądach. I co się okazało? Co sąd, to inny wyrok. Jedne przyznawały seniorom zaległe świadczenia  inne, twierdziły, że wyrównania za ten rok im się nie należą! Chodzi tu o niemałe pieniądze. Prosta kalkulacja: w 2011 roku przeciętna emerytura wynosiła 1800 złotych brutto. ZUS zawieszając wypłatę świadczenia na 13 miesięcy (od października 2011 do listopada 2012 r.) “zaoszczędził” na jednym emerycie – uwaga – prawie 23,5 tysiąca złotych!
– Do tej pory swoich pieniędzy, za okres zawieszenia nie odebrało około 35 tysięcy osób – alarmuje Marian Strudziński, który rozpoczął ogólnopolska akcję przeciwko ZUS. Można więc szacować, że państwo jest winne emerytom ponad 820 milionów złotych!
Czy je odzyskają? …

Rząd chce coś ugrać
Ministerstwo Pracy podobno pracuje nad ustawą określającą zasady wypłaty zawieszonych świadczeń. Projekt owiany jest jednak tajemnicą.  Rząd miał czas na to, by załatwić tę sprawę. Wystarczyło tuż po wyroku Trybunału Konstytucyjnego wypłacić emerytom wszystkie pieniądze od października 2011 razem z odsetkami.  Teraz mona  obawiać się, że emeryci wszystkich pieniędzy nie odzyskają.

Jak by tego było mało:

Otóż ZUS zapewniał nie tak dawno, że skończyło się stawianie pałaców! I co? W Łodzi buduje się kolejną luksusową siedzibę ZUS! A i o starą dba się ponad stan! Bo po co komu nowe windy za 1,7 mln złotych!! Oczędności?

ZUS nie pierwszy raz kpi sobie z ludzi. Wydał już w tym roku ponad 45 mln zł na nagr ody, ok. 5 mln zł na nowe samochody. Na takie rzeczy zawsze w ZUS znajdą się pieniądze. A jaką ta instytucja planuje waloryzację emerytur?

Przed kilkoma dniami ogłosili przetarg na wymianę czterech wind w siedzibie I oddziału przy ul. Zamenhofa. Kwota, za jaką wymienione zostaną windy, jest kosmiczna: to ponad 1,7 mln zł. A w planach jest jeszcze budowa nowej siedziby przy ul. Lipiec Reymontowskich 11 za… ponad 30 mln zł. Ponoć chodzi tylko o wygodę klientów…Emerytom, mimo wszystko, bardziej przydałoby się więcej pieniędzy na rękę za ciężko przepracowane lata, niż kolejny zusowski pałac, czy windy za miliony. Od urzędniczych luksusów emerytom pieniędzy nie przybędzie. Wielu nadal będzie brać jedzenie na zeszyt, żeby jakoś przeżyć.

Na podstawie art i materiałów: fakt.pl i wp.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum