Szukasz czegoś?

Przedsiębiorco! Czy masz obowiązek szkolenia BHP? Jakie są kary za brak certyfikatów?

Autor:

Na jednym z forów prawnych zauważyłem taki temat:

Witam, mam pytanie gdyż od jakieś czasu ktoś próbuje zburzyć mój światopogląd. Jakiś czas temu orientowałam się w przepisach i dowiedziałam się,że firma jednoosobowa – nie zatrudniająca NIKOGO nie musi mieć żadnych szkoleń p. poż, bhp, pierwsza pomoc itp.
Od jakiegoś jednak czasu pewna pani uporczywie dzwoni i oferuje szkolenie z pierwszej pomocy uparcie twierdząc ,że firmy jednoosobowe także mają taki obowiązek!
Podpiera się zmianą w ustawie z lipca 2009-szukałam nie znalazłam.

Czy możecie mi pomóc i rozwiać te wątpliwości? Czy firma jednoosobowa ma obowiązek przejść jakiekolwiek szkolenia?

Dziękuje z góry i pozdrawiam!

I padła taka odpowiedź:

Przedsiębiorca niebędący pracodawcą nie ma obowiązku odbycia szkolenia w dziedzinie bhp. Musi on jednak spełniać określone przepisami prawa warunki wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia, zdrowia ludzkiego i moralności publicznej, a także ochrony środowiska (art. 18 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz.1095 ze zm.).

Dziękuję! a co ze szkoleniami dla osób kierującymi pracownikami ( w tym Pracodawców), szkoleniami o p.poż. i wspomniana pierwsza pomocą?  –  spytał dalej rozmówca.

Ktos inny:  Dokładnie tak samo, wszystko to zacznie obowiązywać Cię w momencie gdy staniesz się pracodawcą – czyli w myśli definicji zatrudnisz chociaż jednego pracownika

Przeżyłem kiedyś sytuację, gdzie mój pracownik spadł na beton z 3,5 m wysokosci obok, na szczęście, wystającej z posadzki rury. “Zwyczajnie jak to bywa” spadł z rusztowania. Było pogotowie, policja itd… Najadłem się strachu bo nazwijmy to, nie byłem na to przygotowany. W konsekwencji mogę powiedzieć tak: … i ja miałem szczęście.  Tak naprawdę nawet jeśli nie zatrudniamy dziś nikogo, to nie możemy być pewni czy już jutro lub za kilka miesięcy, z dnia na dzień, nie będziemy mieć pracownika lub kilku pracowników. Jeśli jemu cokolwiek się  stanie, nawet w drodze do pracy lub pojawi się niespodziewana kontrola, to PIP i cała ta nieprzewidziana sytuacja może nas pogrążyć finansowo na bardzo długo. Nie można być nieprzygotowanym. Dziś wygodne i łatwe szkolenia on-line kosztują tylko ok 90 zł. To niewielki wydatek raz na 5 lat.

a dalej ktoś napisał:

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli w przedsiębiorstwach, w których nie ma zatrudnionych pracowników, jedynie jest właściciel prowadzący swoją działalność, nie podlega obowiązkom związanym z wymogami BHP. Innymi słowy nie musi organizować sobie szkoleń ani też oceniać ryzyko zawodowe związane z wykonywaną działalnością.

Więc jak to jest naprawdę?

Jeżeli przedsiębiorca zatrudni nawet  jednego pracownika uzyskuje status pracodawcy, a wtedy podlega przepisom prawa pracy. Zgodnie z nimi pracodawca musi znać, w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków, przepisy o ochronie pracy w tym przepisy i zasady bhp oraz odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (art. 207 § 3, art. 2373 § 21 Kodeksu pracy). Pojawiają się dodatkowe obowiązki związane z zapewnieniem odpowiednich warunków pracy oraz spełnieniem ogólnych zasad BHP. Warto o tym pamiętać, ponieważ ewentualny wypadek przy pracy może skutkować nie tylko cierpieniem pracownika, ale również dużymi stratami dla firmy gdyż:

Pracodawca, który nie przestrzega przepisów dotyczących szkolenia w dziedzinie BHP popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny od 1.000,00 zł do 30.000,00 zł (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141, Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy art. 283 §1)

BHP w małej firmie

Jeżeli przedsiębiorca zatrudni pracownika, staje się pracodawcą i zaczynają go obowiązywać przepisy wynikające z Kodeksu pracy, w tym te dotyczące BHP.

Istotne jest, iż zatrudnienie pracowników nie powoduje konieczności stworzenia dodatkowego stanowiska pracy, na którym zakres obowiązków obejmowałby prowadzenie dokumentacji BHP. Jest to tylko jedna z opcji – właściciel może prowadzić te sprawy sam, dołączyć je do obowiązków jednego z pracowników lub np. zlecić je specjalistycznej firmie. Należy jednak pamiętać, iż niektóre obszary związane z BHP wymagają posiadania odpowiednich kwalifikacji, nie mówiąc już o posiadaniu specjalistycznej wiedzy.

Obowiązkiem pracodawcy jest odbywanie szkoleń okresowych dla pracodawców, których zakres i ramowy program szkolenia określony został w części IV załącznika do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (§ 14 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.: rozporządzenie szkoleniowe).

Pierwsze szkolenie okresowe pracodawca powinien odbyć w okresie do 6 miesięcy od uzyskania statusu pracodawcy, natomiast kolejne szkolenia okresowe powinien odbywać nie rzadziej niż raz na 5 lat (§ 15 ust. 2 i 4 rozporządzenia szkoleniowego).

Gdzie znaleźć tanie i łatwe do zaliczenia szkolenie BHP on-line? Ten artykuł jest pewnego rodzaju wprowadzeniem do nowej tematyki na moim blogu. Tematyka ta dotyczy projektu, który jest już skończony i ma ułatwić życie przedsiębiorcom. To platforma szkoleń BHP on-line. Jeśli chciałbyś podglądnąć i ewentualnie szybko skorzystać  w łatwy i wygodny sposób to wejdź TUTAJ . Będę jeszcze pisał na blogu o tym projekcie szerzej. Wejdź TUTAJ

 

Materiał przygotowany na podstawie: SigmaPARTNER.pl forumprawne.org ; poradnik.wfirma.pl ; bhpwpytaniachiodpowiedziach.pl

 

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum