Szukasz czegoś?

Szansa dla małych firm

Autor:

Ustawa umorzeniowa ma uchronić tysiące małych firm przed koniecznością spłaty zaległości wobec ZUS.  Byłaby to wspaniała wiadomość dla wszystkich przedsiębiorców, którzy są ofiarami Zakładu, a także iskierka nadziei na poprawę sytuacji biznesmenów w ogóle. Jak będzie? Okaże się niedługo.

Cała sprawa ma swój początek w 2009 roku, kiedy to ZUS  postanowił zmienić interpretację przepisów, kierując się jedynie własnym dobrem, a stawiając przedsiębiorców w sytuacji beznadziejnej. Owa zmiana poskutkowała naliczaniem składek tzw. chałupnikom i innym drobnym przedsiębiorcom za poprzednie 10 lat wraz z ogromnymi odsetkami, które nierzadko wynosiły ponad 100 tysięcy złotych na osobę. W związku z tym kilkadziesiąt tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw, najczęściej jednoosobowych, stanęło na granicy bankructwa i ludzie zaczęli przeciwko temu protestować” mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W związku z tym, że  prawo nie działa wstecz, chyba że dla dobra Zakładu, cała sprawa była i jest szeroko omawiana i nie bardzo wiadomo co z nią zrobić. Część przedsiębiorców uregulowała należności, inni protestując przeciw decyzji ZUS, przygotowali w połowie 2011 roku projekt ustawy umorzeniowej. Ta ustawa umarza przedsiębiorcom wszystkie te zobowiązania, które naszym zdaniem są nienależne. Nie można twierdzić najpierw, że wszystko jest zgodne z prawem, a nagle zmienia się interpretacja i 10 lat wstecz próbuje się odzyskać wyimaginowane długi” mówi Cezary Kaźmierczak.

Jak podkreśla, prezes ZPP, szanse na przyjęcie ustawy są bardzo duże, ponieważ w czasie prac sejmowej podkomisji zostały rozwiązane wszelkie kwestie sporne między ZUS a przedsiębiorcami.

Kto na ustawie skorzysta?

O umorzenie długu będą mogli walczyć wszyscy ci, którzy nie opłacali składek ubezpieczeniowych od 1 stycznia 1999 do 28 lutego 2009 roku. Niestety ci, którzy już uregulowali kwoty, jakich domagał się od nich ZUS, nie mogą liczyć na jakikolwiek zwrot. Dlaczego? Przecież prawo nie działa wstecz…

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.newseria.pl, www.bankier.pl, www.biznes.pl, www.twoja-firma.pl, www.investmap.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum