Szukasz czegoś?

W jaki sposób pracodawca może kontrolować, czy zatrudniony nie pracuje w czasie choroby?

Autor:

W ostatnim czasie dużo się mówi na temat kontroli zwolnień lekarskich. ZUS stara się jak może aby znaleźć dodatkowe źródło finansowe i w związku z tym zagląda do kieszeni przedsiębiorców, emerytów i wszystkich tych, którzy akurat są na zwolnieniu. Często, delikatnie mówiąc, krzywdzi niewinnych ludzi. Ale w przypadku „lewych” zwolnień czasami ma rację…

Koncepcja odpowczynku czy wakacji na L4 jest chyba każdemu dobrze znana. Ale to już nie tylko teoria, kiedy sporo osób wprowadza ten plan w życie. Jako przedsiębiorca, który zatrudnia pewną ilość pracowników, na pewno chciałbyś być pewny, że żaden chory podwładny nie robi cię w balona. Ale jak to sprawdzić?

Otóż pracodawca może samodzielnie skontrolować prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich przez pracowników w przypadku, kiedy zatrudnia ponad 20 osób. Zasady przeprowadzania kontroli uregulowane zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. (Dz.U. nr 65, poz. 743). I tak oto pracodawca jest uprawniony zarówno do kontroli samego dokumentu zwolnienia lekarskiego, jak i do weryfikacji, czy pracownik korzysta z niego w sposób zgodny z jego celem.

A co jeśli pracodawca ma wątpliwości?

Jeśli dokument zwolnienia lekarskiego budzi uzasadnione podejrzenie, że został sfałszowany, pracodawca powinien wystąpić z wnioskiem do lekarza, który to zwolnienie wystawił, o wyjaśnienie danej sprawy. Jeżeli natomiast firma podejrzewa, że zaświadczenie lekarskie zostało wydane niezgodnie z przepisami, ma obowiązek wystąpić o wyjaśnienie do terenowej jednostki ZUS. Ponadto pracodawca ma także prawo skontrolować samego pracownika. Zwolnienie lekarskie z tytułu choroby oznacza bowiem, że dana osoba nie jest zdolna do wykonywania pracy. I nie chodzi tu tylko o wykonywanie pracy zarobkowej. Nie wolno wykorzystywać zwolnienia lekarskiego niegodnie z jego celem, co krótko mówąc oznacza, że wszelkiego rodzaju prace przy remoncie mieszkania lub pracach ogrodowych są niezgodne z prawem. Przedsiębiorca może zatem skontrolować pracownika w miejscu jego zamieszkania. W przypadku stwierdzenia, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, traci on prawo do zasiłku chorobowego za cały czas choroby, a co więcej, pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl, www. zielonalinia.gov.pl, oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. (Dz.U. nr 65, poz. 743)

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum