Szukasz czegoś?

Zaświadczeniowy rekord

Autor:

ZUS chwali się, że skrócił procedurę z 7 dni do kilkunastu minut. Powód do dumy, czy przyznanie się do stworzenia błędnych i czasochłonnych procedur urzędniczych w przeszłości?

Dnia 29 kwietnia minął rok, od kiedy płatnicy składek mogą zgłaszać się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydawanie zaświadczeń o niezaleganiu w płaceniu składek “od ręki” – bez zbędnych formalności. ZUS się chwali, że do tej pory wydał 340 tysięcy takich zaświadczeń, przy czym blisko 50 tysięcy tylko w marcu. Faktycznie jest to powód do dumy, jednak mnie zastanawia, czy ten przykład nie obrazuje bezsensowności i nadmiernej biurokratyzacji. Okazuje się bowiem, że wystarczy dobra wola urzędników, a skomplikowane i długotrwałe procedury można ominąć i zastąpić kilkanastoma minutami.

A kto może ubiegać się o załatwienie sprawy “od ręki”?

Z tej możliwości mogą korzystać wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy nie mają żadnych zaległości i błędów na koncie w ZUS. Nie może się też toczyć wobec nich żadne postępowanie  wyjaśniające. Jeżeli płatnik składek spełnia te warunki, zaświadczenie o niezaleganiu otrzymuje w ciągu ok. 15 minut od złożenia wniosku na sali obsługi klienta ZUS – podaje ZUS na swojej stronie. Jedynie w przypadku spraw wymagających wyjaśnienia zachowany został dotychczasowy tryb wystawiania dokumentów. Istnieje także możliwość załatwienia formalności przez internet za pośrednictwem specjalnej platformy www.eup.zus.pl.

A po co nam to zaświadczenie?

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to dowód na to, że przedsiębiorcy działają sumiennie i zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Dokument ten często służy udowodnieniu bankowi, instytucji pośredniczącej w podziale środków UE lub kontrahentowi, że firma zarządzana jest w sposób prawidłowy.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www. e-inspektorat.zus.pl; www.wiadomoscidnia.com; www.biznes.etportal.net.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum