Szukasz czegoś?

Zwolnij się z pracy, albo zabierzemy Ci emeryturę!

Autor:

Bez względu na to, w jakim kraju jesteś, od ZUS nie uciekniesz! Zakład znajdzie Cię wszędzie, by uprzykrzyć Ci życie, zabierając Twoje ciężko zarobione pieniądze. To tak w skrócie…

O co właściwie chodzi? Otóż ZUS wysłał do Polaków pracujących za granicą 25 tys. specjalnych listów z bardzo ważną informacją. Ogólnie rzecz ujmując można stwierdzić, że w ten sposób Zakład straszy naszych rodaków pracujących za granicą, że zabierze im emeryturę, chyba że się zwolnią i dostarczą świadectwo pracy. Psikus polega na tym, że np. w Stanach Zjednoczonych nikt takich świadectw nie wystawia. I co tu zrobić w takiej sytuacji?

Oczywiście źródła problemu należy szukać w naszym rządzie, który ma w zwyczaju zmieniać zdanie nie patrząc na płynące z tego konsekwencje dla obywateli. Minister Pracy i Polityki Społecznej, pani Jolanta Fedak, w styczniu 2009 r. pozwoliła pobierać emeryturę,  jednocześnie będąc zatrudnionym. Był to element tzw. programu 50+, którego celem miało być zwiększenie aktywności zawodowej osób po pięćdziesiątce. W ubiegłym roku pani Minister zmieniła zdanie i stwierdziła, że emeryci muszą do końca września odejść z pracy ustępując tym samym miejsca młodym.

Nowe prawo objęło także Polaków, którzy wyjechali za granicę. Tylko, jak pisze Gazeta Wyborcza, tu pojawił się kolejny absurd. ZUS w swoich pismach na dowód zwolnienia żąda przedstawienia świadectwa pracy lub odpowiedniego zaświadczenia wydanego od pracodawcy. A w wielu krajach coś takiego w ogóle nie istnieje.

Ponadto, osobom, które złożą wypowiedzenie, przepadnie ubezpieczenie zdrowotne. I nawet jeśli ktoś zostanie ponownie przyjęty do pracy, to zanim z powrotem zacznie ono działać, mijają miesiące. A w wieku emerytalnym ze zdrowiem bywa różnie.

A co na to wszystko ZUS? Jak możemy przeczytać w GW, Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzi: “wiemy, że w USA świadectw pracy się nie wydaje. Dlatego uruchomiliśmy w Warszawie specjalną infolinię”. Dzięki infolinii nasi rodacy dowiadują się m.in., że na potwierdzenie zakończenia zatrudnienia można pokazać tzw. pasek z wyszczególnieniem zarobków. Problem pojawi się wtedy, gdy np. Polka sprzątająca w kilku domach będzie chciała zdobyć taki pasek. Ale to już nie jest zmartwienie ZUS. Zakład wprowadza nowe zasady nie zwracając uwagi na praktyczny i logiczny aspekt swoich postanowień. Tym możemy martwić się my – w końcu jakiś podział zadań i obowiązków musi być, prawda?

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.biznes.onet.pl; www.wp.pl; www.wyborcza.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum