Szukasz czegoś?

Ukraina chce korzystać z polskich doświadczeń w reformowaniu systemu emerytalnego. Dlaczego?

Autor:
13935154970_0bd121107f_o

Wielu naszych rodaków obawia się jeździć na Ukrainę. Wynika to głównie z nieznajomości tamtejszych realiów i niedużej wiedzy o naszym sąsiedzie. Polacy uważają, iż na Ukrainie można znaleźć wiele interesujących miejsc i zobaczyć prawdziwy step, jednak jest to kraj niebezpieczny, nie w pełni demokratyczny, który ma długą drogę przed sobą, aby spełniać ʺzachodnie standardyʺ.

1 kwietnia br. okazało się, że Polska jest dla Kijowa wzorem do naśladowania! A w czym dokładnie? W reformowaniu systemu emerytalnego!!!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się jednym z ważniejszych punktów podczas wizyty w Polsce wicepremiera i ministra polityki socjalnej Ukrainy Serhija Tigipko. W jego ocenie ZUS może stanowić przykład jak wdrażać najlepsze standardy w instytucji zabezpieczenia społecznego. ʺChcemy czerpać z waszych doświadczeńʺ – mówił na piątkowym spotkaniu.

W związku z tym, że system emerytalny Ukrainy nadal jest systemem stricte repartycyjnym, czekają go gruntowne przekształcenia. Wicepremiera Tigipko interesował zarówno sposób gromadzenia składek na ubezpieczenia społeczne, jak i zasady dystrybucji świadczeń, a także systemowe zabezpieczenia, które chronią polski system przed możliwymi nadużyciami zarówno w zakresie składkowym, jak i świadczeniowym. Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, objaśniał i zapoznawał wicepremiera Ukrainy z ideą polskiego systemu zabezpieczenia społecznego i rolą jaką odgrywa w nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednocześnie gwarantując sparcie specjalistów z ZUS przy reformie.

Po przeczytaniu artykułów dotyczących ww. tematu miałem mieszane uczucia – czy powinniśmy być dumni, że Polska jest wzorem dla innych państw? Przecież to, co dzieje się z polskim systemem emerytalnym, zamieszanie w związku z ostatnią ustawą o OFE, niezadowolenie ludzi będących na emeryturze oraz niepewność co do naszej przyszłości nie świadczą najlepiej o istniejącym systemie. A jednak ktoś chce korzystać z naszych doświadczeń…

Źródło: na podstawie artykułu ze strony: www.e-inspektorat.zus.pl; www.rzecznikzus.salon24.pl; www. gb.pl; www.kresy.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1
  • Aleksandra

    Aż dziw bierze, że ktokolwiek chciałby budować taki system emerytalny jaki jest w Polsce… Patrząc na to co się nieustannie dzieje z naszym system, nikt nie powinien tego popierać a tym bardziej chcieć powielać… Jedynym aspektem w naszym systemie, który tak naprawdę może zapewnić godną emeryturę jest jedynie indywidualne odkładanie funduszy na IKE. Warto więc skorzystać z III filaru, bo na emeryturę z I czy II nie ma tak naprawdę co liczyć.

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Liberalna gospodarka Socjalna licytacja czy jednak szansa liberalnego programu?

Jaki jest najlepszy sposób, by pójść drogą Argentyny, Grecji czy Wenezueli? Proste!- wystarczy ...