Szukasz czegoś?

Ukraina chce korzystać z polskich doświadczeń w reformowaniu systemu emerytalnego. Dlaczego?

Autor:
13935154970_0bd121107f_o

Wielu naszych rodaków obawia się jeździć na Ukrainę. Wynika to głównie z nieznajomości tamtejszych realiów i niedużej wiedzy o naszym sąsiedzie. Polacy uważają, iż na Ukrainie można znaleźć wiele interesujących miejsc i zobaczyć prawdziwy step, jednak jest to kraj niebezpieczny, nie w pełni demokratyczny, który ma długą drogę przed sobą, aby spełniać ʺzachodnie standardyʺ.

1 kwietnia br. okazało się, że Polska jest dla Kijowa wzorem do naśladowania! A w czym dokładnie? W reformowaniu systemu emerytalnego!!!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stał się jednym z ważniejszych punktów podczas wizyty w Polsce wicepremiera i ministra polityki socjalnej Ukrainy Serhija Tigipko. W jego ocenie ZUS może stanowić przykład jak wdrażać najlepsze standardy w instytucji zabezpieczenia społecznego. ʺChcemy czerpać z waszych doświadczeńʺ – mówił na piątkowym spotkaniu.

W związku z tym, że system emerytalny Ukrainy nadal jest systemem stricte repartycyjnym, czekają go gruntowne przekształcenia. Wicepremiera Tigipko interesował zarówno sposób gromadzenia składek na ubezpieczenia społeczne, jak i zasady dystrybucji świadczeń, a także systemowe zabezpieczenia, które chronią polski system przed możliwymi nadużyciami zarówno w zakresie składkowym, jak i świadczeniowym. Prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, objaśniał i zapoznawał wicepremiera Ukrainy z ideą polskiego systemu zabezpieczenia społecznego i rolą jaką odgrywa w nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednocześnie gwarantując sparcie specjalistów z ZUS przy reformie.

Po przeczytaniu artykułów dotyczących ww. tematu miałem mieszane uczucia – czy powinniśmy być dumni, że Polska jest wzorem dla innych państw? Przecież to, co dzieje się z polskim systemem emerytalnym, zamieszanie w związku z ostatnią ustawą o OFE, niezadowolenie ludzi będących na emeryturze oraz niepewność co do naszej przyszłości nie świadczą najlepiej o istniejącym systemie. A jednak ktoś chce korzystać z naszych doświadczeń…

Źródło: na podstawie artykułu ze strony: www.e-inspektorat.zus.pl; www.rzecznikzus.salon24.pl; www. gb.pl; www.kresy.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1
  • Aleksandra

    Aż dziw bierze, że ktokolwiek chciałby budować taki system emerytalny jaki jest w Polsce… Patrząc na to co się nieustannie dzieje z naszym system, nikt nie powinien tego popierać a tym bardziej chcieć powielać… Jedynym aspektem w naszym systemie, który tak naprawdę może zapewnić godną emeryturę jest jedynie indywidualne odkładanie funduszy na IKE. Warto więc skorzystać z III filaru, bo na emeryturę z I czy II nie ma tak naprawdę co liczyć.

Dodaj komentarz

Newsletter

„Już za chwilę poznasz podstawy prawne i możliwości, które umożliwiaja legalne wyrejestrowanie się z ZUS-u, o których większość właścicieli nie ma pojęcia...”

...aby natychmiast otrzymać materiały wpisz się na listę.

W ciągu kilku chwil na mail otrzymasz wszelkie potrzebne informacje prawne i linki. Obniżysz bardzo łatwo składki ZUS i podatki w skuteczny i bezpieczny sposób.

Zapisało się 12715+ osób!

E-mail:
Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Zrzut ekranu 2018-05-28 o 09.14.06 Sklep internetowy jako dodatkowy etat – czy to się opłaca?

Jeszcze niedawno Polacy podchodzili z rezerwą do zakupów w sieci. Mimo że nadal gros rynku należ...