Szukasz czegoś?

Praca w Anglii, Ltd i Jednoosobowa działalność gospodarcza w Polsce. Czy ZUS będzie Cię ścigał ?

Autor:

Naciągacze! czyli cała prawda o Optymalizacji ZUS! To  koniec wątpliwości.

Miałeś umowę o pracę w Anglii lub założyłeś spółkę Ltd., ale prowadziłeś jednocześnie jednoosobowa działalność na terenie Polski? Zapewne ZUS będzie Cię ścigał za brak składek! Czy jest jakieś na to rozwiązanie?

Dzwoni telefon… Głos w słuchawce: Panie Pawle znalazłem Pana stronę i mam nietypowe prośbę, a w zasadzie kłopot, czy mógłby mi Pan pomóc w pewnej sprawie?  Otóż  jakiś czas temu byłam zatrudniona w firmie w Anglii na etacie, mam payslipy, umowę o pracę w spółce Ltd. a ZUS chce ode mnie zaległe składki ! …co ja mogę zrobić, proszę mi pomóc…

albo inny tel.: …Założyłem firmę w UK jakiś czas temu i jestem zatrudniony w niej jako dyrektor, a ZUS teraz chce ode mnie bym zapłacił zaległe składki…Dlaczego?, skoro przecież tam mam firmę i tam płacę ZUS (ja już w tym momencie wiem że „gościu nie ma pojęcia o co kaman”)…i dalej: co muszę zrobić teraz bym nie musiał zapłacić tego ZUSu? …przecież mam spółkę Ltd. i nie muszę płacić składek w Polsce prawda?

Kilka lat temu (w 2011 r) pisałem na tym blogu o problemach jakie mogą spotkać osoby które są zatrudnione w Anglii na etacie, ale nie wykonują tam faktycznie żadnej pracy. Chodziło mi wówczas o sytuacje, która miała nadejść w przyszłości w postaci nacisku ze strony ZUS o zapłacenie należnych zaległych składek  z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w Polsce . To już nie jest przyszłość, tak właśnie się dzieje obecnie i tak się będzie działo dopóki ZUS będzie miał tzw. „nieuregulowane zaległości” z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej. Czyli mówiąc wprost ZUS będzie ścigał każdego kto ma jednoosobową działalność gospodarczą w PL, a nie płaci składek. …bo np. jest zatrudniony za granicą. Coraz częściej odbieram telefony od osób, które proszone są przez ZUS o dosłanie informacji na temat ich pracy w Anglii.

Jest jeszcze kilka firm w Polsce, ale wróżę im krótki koniec tak jak poprzednikom (nie chcę wymieniać ich nazw, ale powstały one po tym jak zamknęła się firma Optigen Sp. z o. o. Na bazie tych samych przepisów robią ludzi w przysłowiowego konia, (świadomie naciągają ludzi na płacenie comiesięcznego abonamentu, wmawiając, że wystarczy tylko założyć sp. Ltd. i już nie trzeba płacić składek ZUS z tytułu prowadzonej jednoosobowej działalności). Tak naprawdę to co robił kiedyś Optigen i kilka innych firm, robią to samo dziś inni (wówczas firmy te zatrudniały przedsiębiorców w założonych przez siebie spółkach Ltd. tzw. „firmach skrzynkach”, twierdząc, że wystarczy sama umowa o pracę. Wypłaty nie były w przytłaczającej większości rejestrowane w HMRC bo przedsiębiorcy nie otrzymali NIN (National Insurance Number czyli numer ubezpieczenia społecznego – polski odpowiednik NIPu i PESELu w jednym. To przyznawany każdemu indywidualnie numer niezbędny do identyfikacji składek podatkowych) wiec PAYSLIPY, które rzekomy pracownik otrzymywał w dużej mierze to były i są obecnie co dla niektórych korzystających z takiego rozwiązania nic nie wartymi kawałkami papieru).

Szczyt zaradności czy zwykłe naciąganie? Firma masowo rejestruje polskich przedsiębiorców w brytyjskim systemie ubezpieczeń społecznych, by mogli zaoszczędzić na składkach ZUS. Sęk w tym, że większość ich klientów nigdy nie mieszkała ani nie pracowała w Wielkiej Brytanii. Firmy takie próbują pozyskać partnerów handlowych na Wyspach Brytyjskich szukając biur rachunkowych, lecz często żadne z nich nie odważy się na podjęcie współpracy–nasze biuro księgowe w Anglii jak i zapewne wiele innych biur nie ma wątpliwości, że jest to nadużycie.
Krzysztof Trepczyński, radca ds. gospodarczych i minister w ambasadzie RP w Londynie mówił: – Nie mam wątpliwości, że unikanie płacenia składek w kraju prowadzenia działalności gospodarczej jest przestępstwem i grozi za to odpowiedzialność karna.

Jak to wygląda dziś?… Wszystkie firmy z czasem zostały zamknięte tak jak Optigen i dzis juz nie działają…. ale są naśladowcy.  Dziś robią to kolejne firmy, robią to nadal, bo to łatwy pieniądz i kusi, tylko że tym razem nie zatrudniają, ale proponują założyć samemu Ltd. i zatrudnić się w niej… To proceder w białych rękawiczkach. Warto nadmienić, że samo założenie Ltd. i zatrudnienie się w niej JEST jak najbardziej zgodne z literą Prawa  i jak najbardziej legalne, to całkiem zwyczajna sytuacja, z tym że prowadząc jednocześnie jednoosobową działalność gospodarcza (w skrócie JODG) w Polsce dyrektorzy tychże spółek Ltd. określają sami swoją jurysdykcję podatkowa czyli miejsce prowadzenia działalności, pobytu  w Polsce. (Nie można prowadzić JODG na terenie PL i przebywać większą część roku, osobiście w innym kraju, gdyż JODG to osobowa działalność, to osoba, to ten Kowalski czy Nowak, który tą swoja „działkę” prowadzi…i według przepisów (przynajmniej teoretycznie) jest w Polsce obecny w dzień i w nocy) – /skrót myślowy dla łatwiejszego zobrazowania sytuacji podatnika/… a skoro tak, to ZUS właśnie, to, chce ustalić i wzywa do spowiedzi każdego, kto zastosował te oto przepisy:

Rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14.06.1971r. wraz z nowelizacją z dnia 29.04.1999r. i Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z dnia 29.04.2004r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, dotyczy nas art. 13 pkt.4.

Co te przepisy mówią?  ano mówią że: …Osoba będąca równocześnie pracownikiem najemnym na terytorium jednego Państwa Członkowskiego i prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium innego Państwa Członkowskiego podlega:
a) ustawodawstwu Państwa Członkowskiego, na którego terytorium wykonuje pracę za wynagrodzeniem lub, jeżeli jest zatrudniona na terytorium dwóch lub więcej Państw Członkowskich, ustawodawstwu określonemu zgodnie z art. 14 ust. 2 lub 3, chyba że lit. b stanowi inaczej;
b) innemu ustawodawstwu w przypadkach wymienionych w załączniku VII.

Polska nie wprowadziła do tego załącznika zapisu o stosowaniu polskiego ustawodawstwa w przypadku prowadzenia działalności na własny rachunek w Polsce i zatrudnienia, w innym państwie członkowskim. I dlatego osoba prowadząca samodzielną działalność, w Polsce i jednocześnie zatrudniona w innym państwie unijnym objęta będzie jedynie ustawodawstwem państwa, w którym wykonuje pracę najemną. Nie będzie miało wówczas zastosowania polskie ustawodawstwo.

WARUNEK JEDNAK BY PRZEPIS BYŁ RESPEKTOWANY PRZEZ ZUS to: posłużę się cytatem: „na którego terytorium wykonuje pracę” no i właśnie TO  ZUS  chce i ma prawo ustalić. W przypadku JODG sprawa dla ZUS jest oczywista.

W jaki sposób ZUS wyjaśnia czy przepisy są prawidłowo zastosowane i czy „darmozjady” przypadkiem nie maja „prawa” do Twoich pieniędzy? Zwyczajnie, poprzez dochodzenie i zadawane pytania, a oto kilka z nich:

  • Kto prowadził rozmowy rekrutacyjne w firmach w których Pan/i pracowała na terenie UK?
  • Gdzie i z kim podpisywał Pan/i umowę o pracę?
  • Numer ubezpieczenia NIN
  • W jaki sposób i od kogo otrzymuje Pan/i wynagrodzenie za pracę?
  • W jakim okresie przebywał Pan w UK?
  • Kto wykonuje za Pana działalność gospodarczą podczas Pana wyjazdu do Wielkiej Brytanii?
  • Jakim językiem posługuje się Pan/i podczas pracy dla spółki Ltd.
  • Adres pod jakim Pan mieszkał podczas wykonywania pracy na terenie Wielkiej Brytanii
  • i inne…

Zobacz oficjalne pismo z ZUS:  str. 1 , str. 2

Tutaj inne pismo z ZUS: str. 1 , str. 2

Jeśli słyszałeś pogłoski że polskie urzędy (mowa o ZUS) „dogadały się” z urzędami brytyjskimi (mowa o HMRC) to są one prawdziwe. Nie jest niczym dziwnym, że na prośbę jakiegoś urzędu pod pretekstem przestępczości zorganizowanej inny urząd udziela stosownych informacji lub pomaga ustalić różne kwestie.

Jakie rozwiązania są zgodne z literą prawa? Po pierwsze odpowiem na pytanie zamieszczone w nagłówku: Nie mamy rozwiązania dla Twoich działań i decyzji z przeszłości…ale dobrą nowiną jest to, że mamy wpływ na to co zmienimy od dziś! Problem rozwiązuje Sp. z o.o. Jeden podstawowy powód dla którego Sp. z o.o. stanowi rozwiązanie, to fakt, że spółki z o.o. nie płaca ZUS (jedynie za pracowników, ale te obciążenia również można zmniejszyć) i dwa: dyrektorzy spółek nie mają obowiązku przebywać na terenie kraju w którym dana spółka została założona. Więc prócz Wielkiej Brytanii i innych Państw również i na terenie Rzeczpospolitej. Kłania się w tym momencie temat opisany na naszej stronie i dotyczy jurysdykcji podatkowej. Warto również przeczytać Czy opłaca się i dlaczego Sp. z o.o.

Wróćmy tymczasem do sprawy kontaktu ZUS i HMRC, gdzie ZUS mając na uwadze niesprecyzowane nigdzie w tym względzie dobro społeczne chce ustalić czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą był w tym czasie w Wielkiej Brytanii.  Na prośbę ZUS, urząd brytyjski może przeprowadzić ankietę, w której będzie chciał ustalić  któremu ubezpieczeniu przysłowiowy Kowalski podlegał ze względu na zatrudnienie. HMRC może chcieć ustalić obecność osoby na terenie Wielkiej Brytanii zadając listem między innymi takie lub podobne pytania:

  • Lista wszystkich nieruchomości, w których osoba mieszkała na terenie UK
  • Okresy zamieszkania na terenie UK (daty)
  • Na jakiej zasadzie mieszkałeś jeśli nie wynajmowałeś i nie byłeś właścicielem (pomoc rodziny, znajomych itp.)
  • Mogą pytać o rachunki za media, podatek gminny itp.
  • Wszystkie listy i cała korespondencja wysłana na w/w adresy
  • Jeśli prowadzona była działalność Self Employed (samozatrudnienie) to wszystkie faktury.
  • Dokumenty pokazujące godziny pracy oraz klientów dla których pracowałeś będąc zatrudnionym
  • Jeśli pracowałeś zdalnie pisząc maile, dzwoniąc, przy komputerze itd. to ile czasu pracowałeś w UK a ile w PL.

Zobacz oficjalne pismo z HMRC:  str. 1 , str. 2

Przygotowane mogą być w kopercie, którą otrzymał przysłowiowy Kowalski również listy z pytaniami dla Firm, które Kowalskiego zatrudniały w owym czasie. Listy te powinien wysłać do pracodawcy z prośbą o wypełnienie i odesłanie do HMRC. Pytanie gdzie wyśle jeśli spółki już dawno nie ma albo jest na czarnej liście?
Oczywiście mając własną sp. Ltd. założoną na terenie Anglii i adres zamieszkania na terenie Anglii (nie mylić z zameldowaniem ono w UK nie istnieje – adres potwierdza się umową najmu bądź rachunkiem), NIN, kontrolę nad spółka w której jesteśmy dyrektorem, czyli wiemy JAK  i czym firma się zajmuje, podejmujemy decyzje handlowe, pracujemy dla tej spółki by to ona mogła wykonać usługę zgodną z umową z kontrahentem (np. Polska Sp. z o.o.), posiadamy konta bankowe, płacone są podatki w UK, i wszystko to co określa jurysdykcję podatkową, …TO NIE MUSIMY SIĘ O NIC MARTWIĆ.

Dyrektor spółki z o.o. czy Ltd nie ma obowiązku przebywania w żadnym państwie ani w Polsce, ani w Anglii, a spółką Ltd. czy Sp. z o.o.  można zarządzać zdalnie, jak ja to mówię „z Zimbabwe przez gołębia pocztowego”. UDZIAŁOWCY SPÓŁEK NIE MAJĄ OBOWIAZKU ZATRUDNIENIA W SPÓŁCE WIEC NIE PŁACA ZUS. NIE ODPOWIADAJĄ MAJĄTKIEM WŁASNYM. Ale jest jedna uwaga: Udziałowcy w spółce z o.o. nie płacą składek na ubezpieczenie społeczne nie dlatego, że nie mają obowiązku zatrudnienia się u siebie w spółce, ale dlatego że nie są objęci takim ubezpieczeniem z mocy ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Zgodnie z nią obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym objęty jest wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bowiem osoba taka w myśl tych przepisów traktowana jest jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

Nic dziwnego, że przedsiębiorcy poszukują skutecznych metod unikania opodatkowania, polegającego na wykorzystaniu dostępnych instrumentów prawnych, korzystają w taki sposób, aby zapłacić możliwe najniższe podatki. Wobec bardzo wysokich obciążeń podatkowych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej interesującym rozwiązaniem wydaje się przenoszenie centrum opodatkowanej aktywności do państw o dobrze rozwiniętych systemach bankowych i o bardzo niskich podatkach i alokacja części swoich działań biznesowych np. do Wielkiej Brytanii. Na świecie, ale przede wszystkim w Polsce, działanie takie staje się standardem w zarządzaniu przedsiębiorstwem perspektywicznie myślących polskich przedsiębiorców. Jak zresztą mogłoby być inaczej, skoro raje podatkowe, a za taki uważa się również w pewnym sensie Wielką Brytanię zapewniają minimum podatków i brak ZUS.

W przeciwieństwie do uchylania się od opodatkowania (zwanego również oszustwem podatkowym), w unikaniu opodatkowania nie ma nic nielegalnego, ponieważ z żadnej normy prawnej nie można wyprowadzić zasady nakładającej na podatnika obowiązek działania dla powstania zobowiązania podatkowego w najwyższej możliwej wysokości.

Dzięki zastosowaniu rozwiązań, które oferuje dezi.pl można znaleźć duże oszczędności w zakresie zobowiązań podatkowych w tym ZUS. W przypadku niektórych typów transakcji, jesteśmy w stanie zaproponować całkowitą eliminację podatku dochodowego. Istnieje szereg konstrukcji dzięki którym zaangażowanie Spółek pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe, albo wręcz powoduje ich likwidację. Niektóre z tych konstrukcji mogą mieć charakter bardzo złożony – inne są zaskakująco proste. W pewnych wypadkach dzięki zamianie kilku słów w treści umowy można radykalnie zmienić jej skutki podatkowe.

Podsumowanie.

Nie fikcyjne zatrudnienie za granicą nawet we własnej spółce kiedy mamy jednoosobową działalność gospodarcza w Polsce ale międzynarodowe planowanie podatkowe to opcja, którą warto rozważyć w każdym wypadku, kiedy spodziewamy się uzyskać większe przychody. Międzynarodowej optymalizacji podatkowej nie da się stosować bez znajomości lokalnych przepisów podatkowych i ograniczeń dewizowych. Zawsze warto zweryfikować, czy zyskowna działalność gospodarcza nie może zostać zoptymalizowana podatkowo.

Wybrane formy optymalizacji podatkowej dostępne w dezi.pl

  • Optymalizacja podatkowa zysków z handlu międzynarodowego
  • Optymalizacja podatkowa zysków z usług pośrednictwa
  • Optymalizacja podatkowa zysków z handlu internetowego (e-commerce) oraz usług świadczonych zdalnie
  • Optymalizacja podatkowa zysku operacyjnego poprzez alokację części źródeł kosztów poza granicami Polski

 

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


    Skomentuj na Facebooku:

    Feedback

    37
    • Dominik

      Mam ten sam problem, ale poradzę sobie. Nie wiem tylko czy płacić te składki czy nie, chociaż już mi pisma z sądu przychodzą i chyba będę musiał, chociaż nic z tego nie mam. Mam nadzieje, że ten ZUS w końcu się skończy raz na zawsze bo to naprawdę strata pieniędzy i chyba to jedna wielka mafia i piramida finansowa, ooo tyle w temacie.

    • Zuzanna

      Jesli nawet ciężar dowodowy będzie spoczywał na ZUS, to w przypadku odmowy odpowiedzi na te wszystkie pytania, ZUS kontaktując się z HMRC, może bardzo łatwo zdobyć dowód na to, że dany pracownik nie przebywał na terenie UK i nie podlegał tamtejszym przepisom ubezpieczeniowo – podatkowym ( HMRC kontaktuje się z firmami zatrudniającymi tych ludzi, ale firmy te są już zamkniete więc nikt nie odpowiada na listy z zapytaniem o danego pracownika, po czym HMRC odpisuje do ZUS-u, że nie może potwierdzić ubezpieczenia a dla Zus-u to dowód, że ubezpieczenia nie było). Inną kwestią jest fakt, że pracownik, który nie ma nic na sumieniu nie ma powodu odmawiania odpowiedzi.

      I jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, przy sprawach takiego zatrudnienia na umowach w UK, nikt nie wspominał pracownikom prowadzącym jednoczesnie JODG w Polsce, że w sytuacji zatrudnienia na terenie UK jako pracownik najemny i prowadzenia działalności w innym kraju UE, pracownik taki podlega jeszcze pod NIC class 2 i musi w UK opłacić jeszcze dodatkowe należności. Jeśli NIC class 2 nie był płacony to w sytuacji składania wniosku o A1, ta kwestia wychodzi i jest kolejny problem.

    • Maciek

      Panie Pawle a z tzw. „centrum interesów życiowych” i „rezydencją podatkową”. Nie jestem ekspertem w Pańskiej dziedzinie ,ale mocno zastanawiam się nad założeniem firmy w UK. Obecnie szukam,węszę i czytam na ten temat, ponieważ mam ogromne obawy. Pozdrawiam serdeczni.

    • Drama

      Kiedyś optymalizowałem składki ZUS pracując w UK. Od tego czasu nie prowadzę działalności, po roku odezwał się do mnie ZUS i HMRC i proszę o wypełnienie druku CA8421 z mnóstwem danych dotyczących miejsca pracy, wylotów, przelotów, pracodawcy etc. Ja tego wszystkiego nie pamiętam, nie mam też wszystkich danych, firma dla której pracowałem nie istnieje i się nie odzywa. Co można z tym zrobić, lepiej coś odpisać czy nic?

      • Paweł Kurnik

        Nie ma Pan obowiązku przechowywać wszystkich dokumentów, ważne jest jednak to czy pracodawca Pana zarejestrował w PAYE i czy zgłaszał Pana pensje, liczy sie fakt gdzie Pan mieszkał w tamtym czasie ( ważny adres zamieszkania, NIN, konto bankowe ). Pytanie czy faktycznie Pan pracował na terenie UK, jeśli tak to powinien mieć Pan większość danych do wypełnienia formularza, a jeśli nie no to mówiąc krótko ma Pan kłopot.

    • Krzysztof

      Od niedawna pracuję w Anglii przez agencję, a w Polsce prowadzę działalność. Jakie dokumenty powinienem dostarczyć do ZUS aby nie płacić comiesięcznych składek?

      • Paweł Kurnik

        Wystarczy druk A1. Prosze zgłosić sie po niego swojego pracodawcy.

    • Piotr

      UWAGA NA TAXLIMITED.PL to oszuści są

      • Paweł Kurnik

        Panie Piotrze
        napisał Pan na moim blogu o oszustach.
        …Czy moge w czymś Panu pomóc? proszę pisać na mail.

    • Malwina

      Obecnie mieszkam w UK, wracam jednak do Polski. Chcę zarejestrować się w UK jako samozatrudniona. Mieszkać będę w Polsce. Tu podejmę pracę na umowę o pracę lub zlecenie. Dodatkowo chcę prowadzić działalność. Usługi tłumaczeń świadczyłabym i dla klientów z PL, jak i z UK. Jak wygląda kwestia podatkowa i ZUS? Czy mogę mieć nie miłe konsekwencje?

      • Paweł Kurnik

        Witam, bedą Pania obowiązywały w takim układzie polskie zasady rozliczeń podatków (w tym również ZUS). Powstaje tylko dysonans ponieważ nie zarejestruje Pani w UK Self Employed mając w PL adres zamieszkania. Self-employed czyli samozatrudniony – znaczy być zarejestrowanym formalnie jako samozatrudniony. Jesteś wtedy odpowiedzialny za płacenie swoich podatków i składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions). Co roku musi Pani składać zeznanie podatkowe. Możliwe, że również będzie musiała Pani zarejestrować się na VAT.

    • Agnieszka

      Witam. Mam w Polsce firmę spedycyjną – JODG. Ze względu na wysoki ZUS oraz niski próg podatkowy chciałabym ją w całości przenieść do UK. Praca spedytora to praca zdalna, wykonuję ją z domu, choć mogłabym z dowolnego miejsca. Moi kontrahenci mogą otrzymywać faktury UK bez problemu, zatem nie mam powodu aby zatrzymywać w PL działalność, i wtedy bym polską firmę zlikwidowała. Czy nadal wykonując moją pracę z domu w PL musiałabym zakładać polski oddział? Z opisu wydaje mi się że nie? Oraz rozumiem że nie dotyczyłyby mnie wtedy ani polskie podatki, ani polski ZUS?

      • Paweł Kurnik

        Firma spedycyjna może być ulokowana w dowolnym kraju a zwłaszcza ta która handluje zleceniami. Do obsługi klienta on line może zatrudniać osoby mieszkające w dowolnym państwie.

    • Barbara Przygoda

      Czy dyrektor w spółce LTD może być zatrudniony na przykład na 1% dochodów firmy będąc jednocześnie współudziałowcem? Rozumiem, że w początkowym okresie miałby z tego tytułu znikome przychody i to tylko w przypadku, jeśliby firma wykazywała zysk.

      • Paweł Kurnik

        Dyrektor ( współudziałowiec) może być zatrudniony na dowolna kwotę.

    • Aleksandra

      Szanowni Państwo,

      Cieszę się, że ktoś w końcu głośno „powiedział” o tym, jak duże problemy spotykają przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność w Polsce i jednocześnie pracowali w UK, czasem we własnych spółkach a czasem na fikcyjnym etacie. To rozwiązanie niestety przysporzyło wielu problemów z ZUS em polskim przedsiębiorcom. Optymalizacja jest dla ludzi, ale należy korzystać z niej z głową i weryfikować każde dostępne rozwiązanie.

    • Piotr

      Witam serdecznie i od razu dziękuję za wszystkie zawarte informacje w Pana artykule. Jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje zagadnienie.
      Moja żona pracuje w Polsce w sieci dyskontowej, jednak znajomi z Anglii namawiają ją aby otworzyła dodatkową działalność gospodarczą na terenie UK. Mam pytanie odnośnie tych czynności. Czy to ma w ogóle sens?
      Wiem, ze w UK suma wolna od podatku to 11tys funtów, wiem też że firma która byłaby otwarta na rynku angielskim przynosiłaby dochody. Miałaby to być agencja reklamowa, którą de facto można zarządzać z wioski indiańskiej za pomocą znaków dymnych 😉 jednak czy żona musiałaby z tych dochodów osiągniętych rozliczać się w UK czy w PL płacąc polski podatek dochodowy? Rozumiem, że w chwili obecnej składki ZUS płaci za nią dyskont, ale jak to wyglądałoby później?
      Będę bardzo wdzięczny za każdą podpowiedź co zrobić.
      Pozdrawiam serdecznie
      Piotr

      • Paweł Kurnik

        Panie Piotrze
        Jak najbardziej firma o której Pan pisze może być założona w UK i obsługiwana z dowolnego miejsca. Jesli chodzi natomiast o podatki Pana małżonki to dochody z zagranicy musiałaby opodatkować w PL. (ze względu na ośrodek życia o którym świadczy zatrudnienie w sieci dyskontowej)

    • Michał

      Witam, jestem programistą pracującym zdalnie. Do tej pory pracowałem na umowę o dzieło lub pracę, ale chciałbym przejść na własną działalność. Wizja posiadania firmy w anglii jest bardzo kusząca, ale jak to jest w praktyce bo nie do końca rozumiem omawiane tutaj przykłady ominięcia ZUS, wydaje mi się że problemem jest posiadanie firmy w polsce bedąc fikcyjnie zatrudnionym w UK. W moim przypadku myślę o LTD jako dyrektor, zatrudniony również we własnej spółce, również z wyjazdem do anglii w celu rejestracji NIN, ale na stałe przebywający w polsce. Faktury byłyby wystawiane na adres biura w anglii, być może nawet konto bankowe w anglii (chyba ze mogę w pl?) a cała praca odbywałaby się zdalnie z polski (jak i również innych krajów czasami). Czy w takim przypadku ZUS mógłby się do mnie doczepić, czy w moim przypadku jest możliwe uniknięcie problemów?

      • Paweł Kurnik

        Jeśli Pana spółka Ltd zatrudnia pracownika na terenie UK wówczas nie ma mowy o omijaniu ZUS. Jeśli jednak pracuje Pan na terenie RP lub innego kraju wykonując prace dla zagranicznej spółki to firma (niezależnie czy ją Pan złożył czy ktoś inny) to firma ma obowiązek zatrudniania Pana na zasadach obowiązujących w kraju zatrudniania pracownika. …chyba że pracownik pracuje na terenie UK ale został oddelegowany do PL lub zwyczajnie, umówmy się, pracuje w domu ale nie zgłosił „przełożonemu” że przebywa obecnie za granicą.

    • Marek

      Witam Panie Pawle,

      Mam JODG w RP produkcję, którą wysyłam do UK do delera który ma LTD.
      Mój pomysł jest taki:
      1. Otwieram swojego LTD w UK. Półprodukty kupuję przez LTD
      2. JODG wystawia FV mojemu LTD w UK za usługę szycia
      3. JODG wysyła bezpośrednio gotowy towar do delera w UK, DE, FR.
      4. Mój LTD w UK wystawia FV delerowi w UK, DE, FR.

      Zakładam, że w RP mój JODG płaci ZUS normalnie

      Czy taki układ jest legalny w świetle prawa ?

      Pozdrawiam,
      Marek

      • Paweł Kurnik

        Panie Marku, mała pomyłka w punkcie 2. …po za tym jak najbardziej OK 🙂

    • Bartosz

      Witam!
      Szukam i chyba nie umiem znajdować; odpowiedzi na nurtujące mnie pytania w sprawie spółek LTD.
      Opiszę na konkretnym przykładzie:
      Zakładam w/w spółkę i jako dyrektor zarządzam nią z naszej ukochanej Polski, gdzie zajmuję się dekoracją ślubną. Jadę na giełdę, kupuję kwiaty u polskiego dostawcy, na które otrzymuję fakturę i jadę na zlecenie. Po kilku dniach otrzymuję gotówkę od nowożeńców i…. I co dalej? Jak tu podatek obliczyć i zapłacić? Czy się ZUS nie przyczepi, że mi tu płacą, a ja biliony zagramanicę wyprowadzam?
      Bardzo będę wdzięczny za udzielenie rzeczowej odpowiedzi!
      Pozostaję do dyspozycji
      Bartosz

      • Paweł Kurnik

        Panie Bartku, prowadzi Pan swoją działalność stricte na terenie RP więc nie może jej Pan prowadzić jako spółka zagraniczna. W Pana przypadku spółka Ltd mogłaby się zajmować projektami dekoracji a nastepnie sprzedawać te prace (to przykład)… nie może zagraniczna spółka zajmować się działaniami prowadzonymi fizycznie na terenie innego kraju.

    • Magda

      Witam,
      Mam pytanie (jak większość )
      Mieszkam i powadze firmę w UK Self-employment jestem psim fryzjerem chciałabym w Polce organizować szkolenia nie więcej niż 3 do roku. czy muszę zmienić działalność na LTD? Czy będę musiała w Polsce się z tego rozliczać? I cy będę mogła w Polsce dostać Numer wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych – żeby potencjalni kursanci mogli starać się o dofinansowanie . Dziękuję za każdą podpowiedź

      • Paweł Kurnik

        Nie ma nic wspólnego Pana wizyta biznesowa ( kilka prac w roku ) w PL ze zmianą SE na Sp Ltd. Nie wiem jakie są zasady otrzymania przez firmę zagraniczna Numeru wpisu do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Domyślam się jednak że taka możliwość nie istnieje dla przedsiębiorstw zagranicznych.

    • Franciszek

      Panie Pawle,
      rozwinąłbym wątek Pana Michała – programisty. Co z sytuacją, gdy mam jednoosobową działalność gospodarczą w PL (niedługo zamykana) , przechodzę na część etatu w PL, i zakładam LTD w UK.
      Jestem programistą pracującym na kontrakcie z firmą w PL, mam dodatkowo możliwość pracy dla firmy w UK i Niemczech.
      Przy czym – nie będzie mowy o fikcji – będzie eksport usług ze spółki LTD do innych krajów. W UK będę spędzał mniej więcej 4-5 miesięcy w ciągu roku (ale nie jednym ciągiem).
      ZUS i podatki w PL będą z etatu w PL, natomiast NI i podatki w UK będą opłacane ze stanowiska w spółce LTD.
      Czy w tym przypadku będę mial obowiązek rozliczania się ze skarbówką w UK i w PL na podstawie zeznań rocznych? Co z ZUSem w PL, jeśli będę miał również opłacane składki w UK? Co z podwójnym opodatkowaniem?

      Z góry dziękuję za odpowiedź.

      • Paweł Kurnik

        Musi Pan określić jedno Państwo rezydentury. Skoro ZUS i podatki beda w PL płacone z tyt um o pracę to podatki bedzie Pan płacił w PL. ( oczywiscie jeśli zapłaci je Pan w UK to w PL równiez … od różnicy ( tzw. wyłączenie z progresją).
        Sprawa byłaby inna ( rozwojowa) gdyby nie był Pan powiązany umową o pracę w PL a np umową pomiedzy firmami.

    • Jan

      Zachęca Pan do Ltd w Uk m.in. wizją brytyjskiej emerytury dla dyrektorów. Ale czy urząd brytyjski też nie bedzie sprawdzał w ten sposob miejsca zamieszkania dyrektora żeby nie płacic mu emerytury? Proszę zauważyc że urząd w piśmie chciał ustalić to: „correctly determine National Insurance (NI) position”

      • Paweł Kurnik

        Taka procedura, która ustala miejsce gdzie w określonych latach przebywała dana osoba będzie w przyszłości standardem przy rozliczaniu emerytur. To nic nowego, takie procedury są standardem w UK po to by nie było za ten sam przepracowany okres wypłacanych kilku emerytur z różnych państw.

    • iwona

      Witam. Taka hipotetyczna sytuacja: Mieszkam z mezem w UK. Maz posiada Ltd , w ktorej mnie zatrudnia. Po 7 latach pobytu w UK chcemy wrocic do Pl i nie zrezygnowac z Ltd. Czy bedac w Pl bedziemy mogli przez kolejne 3 lata oplacac skladki na emwryture w UK tak aby uzyskac wymagane przez HRMC 10 lat oplacania skladek do nabycia prawa do brytyjskiej emerytury? Dodam ze maz jest inzynierem i raczej Ltd po powrocie do Polski nie bedzie przynosic dochodow. Czy Ltd mozna ” utrzymac” tylko do placenia skladek na emeryture w UK ( mirszkajac w Polsce)??? Pozdrawiam

      • Paweł Kurnik

        Jeśli mąż wróci do Polski to będzie miał rezydenturę PL i podatki osobiste będą musiałby być płacone w PL. Brak pensji i podatków w UK to brak lat naliczanych do emerytury. Nie ma więc znaczenia czy spółka Ltd będzie prowadzona dalej bo liczą się wypłaty pensji…. idąc dalej: skoro spółka Ltd nie będzie miała wpływów to z czego bedą wypłacane te pensje ?

    • Inka

      Przecież można w Polsce założyć spółkę zoo (dwuosobową oczywiście z żoną czy mężem, córką czy siostrą itp), nie płacić ZUSu, podatek 9 %, wypłacać środki legalnie – na przykład wynajmując spółce samochód czy dom, i już. Nie trzeba się  zastanawiać jak i co i po co. Proste i logiczne. A jeszcze więcej można się dowiedzieć też z innych źródeł. Biznes 2.0

      • Paweł Kurnik

        Ten artykuł jest z 2014 roku i wówczas były inne realia choć kwota wolna od podatku w UK w zasadzie sie nie zmieniła i nadal jest 20 x wiekszą niż w PL. 9% CIT jest od niedawna a właściciele zazwyczaj zarabiają dużo więcej niż równowartość najmu używanego samochodu czy najem biura 🙂
        Faktem jest że dziś jest też inna świadomość przedsiębiorców i inne możliwości…choćby spółka w Estonii.

    Dodaj komentarz

    Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

    Gdzie wysłać Ebooka?

    O Mnie

    Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

    Polub nas na Facebooku

    Najnowsze Wpisy

    Kilka przypomnień przed wyborami

      15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

    Archiwum