Szukasz czegoś?

Balcerowicz: ZUS To nie bank!

Autor:

Większość ludzi w Polsce myśli, że ich “składki” do ZUS były i są tam gromadzone, i że z tych pieniędzy sfinansuje się ich emerytury. To jest jednak błąd, ZUS w nic nie inwestuje – przekonuje w Fakcie Leszek Balcerowicz. Ten, kto dzisiaj wpłaca “składki” do ZUS, opłaca emerytury obecnych emerytów. Jego przyszła emerytura będzie zaś sfinansowana przez przyszłe podatki, wpłacane przez tych, którzy będą pracować.

ZUS jest więc specjalną emerytalną kasą, która przyjmuje pieniądze i natychmiast je wydaje. Taki system emerytalny nazywa się repartycyjnym, choć lepiej nazwać go podatkowym. System, który bowiem gromadzi i inwestuje wpłaty, nazywa się kapitałowym (tzw. II filar).

Emerytura z systemu kapitałowego zależy od nagromadzonych oszczędności. Emerytura z ZUS nie ma takiej naturalnej podstawy. Jej wysokość wyznaczają polityczno-legislacyjne obietnice, które łatwiej zmienić, niż zabrać ludziom ich emerytalne oszczędności.

Proponowane przez rząd zwiększenie udziału emerytur z ZUS kosztem drastycznego ograniczenia składek do OFE oznacza więc zwiększenie roli polityki w społeczeństwie. Nie jest to dobre ani dla polityki ani dla społeczeństwa.

Na mocy reformy emerytalnej rozpoczętej w 1999 roku emerytury z ZUS zależą od zapisów na indywidualnych kontach. To ważna reforma. Nie są to jednak konta w sensie finansowym, takie jak w banku; bo nie gromadzi się na nich tzw. aktywów, lecz umowne punkty. Prawdziwe konta z indywidualnymi oszczędnościami istnieją tylko w OFE.

źródło:  Fakt.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum