Szukasz czegoś?

Odprowadzanie składek przez matki prowadzące firmę

Autor:

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne.

Wszystko wyjaśniło się w związku z rozpatrywaniem przez TK skargi konstytucyjnej złożonej przez panią Magdalenę P., która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego oraz przebywania na urlopie wychowawczym pozostawała w stosunku pracy i jednocześnie prowadziła działalność gospodarczą. Będąc przedsiębiorcą pani Magdalena w tym okresie opłacała nieregularnie składki na ubezpieczenie społeczne, co według ZUS w Bochni (decyzja wydana w 2006 r.) było  bezprawne. Pani Magdalena P. odwołała się do sądu w tej sprawie i, co ciekawe, różne składy Sądu Najwyższego miały różną interpretację tej sytuacji. Skarżąca uważała za niedopuszczalne zróżnicowanie obowiązku opłacania składek przez osoby fizyczne przebywające na urlopie wychowawczym z dwóch tytułów – łączenia działalności gospodarczej z pracą na podstawie umowy o pracę oraz aktywności zawodowej realizowanej wyłącznie w ramach stosunku pracy.

Przepisy zostały uporządkowane w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dopiero w 2009 roku. I tak za matki przebywające na urlopie macierzyńskim składki na ubezpieczenie społeczne opłaca Skarb Państwa, niezależnie od tego w jakiej formie te osoby były zatrudnione. Co więcej, nowelizacja wyjaśniła sytuację kobiet – przedsiębiorców, które między 1999 a 2009 rokiem podlegały obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i prowadziły działalność pozarolniczą, będąc jednocześnie na urlopie macierzyńskim. Kobiety, które do 1 września 2010 złożyły odpowiedni wniosek do ZUS, mogły starać się o umorzenie tych składek.

Trybunał orzekł, że skarżony przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który w odniesieniu do przebywających na urlopie wychowawczym osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i pozostających zarazem w stosunku pracy przewidywał pierwszeństwo obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jest zgodny z konstytucją.

Natomiast w części dotyczącej zarzutów dotyczących okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego Trybunał umorzył postępowanie, ponieważ wskutek wejścia w życie nowelizacji z 2009 r. skarga straciła aktualność i kwestionowane unormowanie nie oddziałuje już niekorzystnie na prawa konstytucyjne skarżącej. Trybunał Konstytucyjny zaznaczył, że straty, jakie poniosła skarżąca, zostały jej zrekompensowane, a sprawę umorzono. Uznał zatem, że tym samym nie zostały naruszone artykuły mówiące o zasadach sprawiedliwości społecznej, o równości wobec prawa ani o szczególnej ochronie i opiece macierzyństwa i rodzicielstwa.

Wyrok Trybunał Konstytucyjnego jest ostateczny, co oznacza, że przedsiębiorcze mamy będą musiały płacić.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.bankier.pl; www.gazetaprawna.pl; www.wprost.pl; www.wiadomosci.onet.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

1
  • NINA

    brak słów …bierz 5miesięcznego berbecia na plecy i do roboty ,
    bo zamiast wyciagać rękę do Państwa po kasę to zachciało Ci się biznesu …

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum