Szukasz czegoś?

Budżet państwa to wielki wór w którym giną pieniądze.

Autor:

Budżet państwa to wielki wór w którym giną pieniądze. Statystyczny Polak w 2012 r. wpłaci do budżetu państwa 6877,82 zł.

Na co rząd je ostatecznie wydaje?.

Najwięcej wpłacimy na ZUS, czyli głównie na rozdzielane przez niego emerytury i renty. Żeby zasypać dziurę w powszechnym systemie emerytalno-rentowym statystyczny Kowalski w 2012 r. zapłaci 1248 zł. Za takie pieniądze można kupić średniej klasy 32-calowy telewizor. No cóż …dzięki temu wydatkowi utrzymanie ma ponad 7 mln ludzi. Czy to nasze poświęcenie?

Niewiele mniej kosztuje nas obsługa długu publicznego. Na spłatę odsetek od zadłużenia każdy Polak zapłaci 1117 zł. I teraz uwaga: O ile wypłacane emerytury i renty wracają do gospodarki, o tyle obsługa długu publicznego po wypłaceniu często znika w czarnej dziurze gdyż jest wypłacana zagranicznym instytucjom finansowym.

W 2012 r. statystyczny Kowalski wyda 1007 zł. …taki telewizor lub pralka to też cena tego, by na przykład w Polsce funkcjonowały darmowe publiczne szkoły. Za prywatne kształcenie na pewno płacilibyśmy więcej, ale ten koszt ponosilibyśmy przez kilkanaście lat, a tak musimy płacić przez całe życie. Kilka „stówek” można by podatnikom zaoszczędzić jak twierdzi wielu ekonomistów.

Prawie dziesięciokrotnie więcej, niż za pośrednictwem państwa wydajemy na rozwój i modernizację transportu kolejowego. To Za pensje urzędników moglibyśmy kupić niedużą wieżę Hi-Fi. Za pieniądze na kolej – najwyżej słuchawki. Tak można wnioskować gdyż pensje urzędników administracji centralnej i samorządowej kosztują każdego Polaka 700 zł rocznie.

Czy na weekendowe szaleństwo by wystarczyło dla przeciętnego Polaka , gdyby w Polsce nie było grup zawodowych posiadających przywileje emerytalne ?.W 2012 r. każdy Polak dopłaci do KRUS 411 zł, do emerytur mundurowych – 345 zł, a do emerytur górniczych – 207 zł. Sporo pieniędzy zaoszczędziłby podatnik, Gdyby grupy te dostawały świadczenia według normalnych, powszechnych zasad, koszt tych emerytur byłby mniej więcej o połowę niższy, czyli statystyczny Polak zaoszczędziłby prawie 500 zł rocznie.

W 2012 r. najwięcej kosztuje nas wojsko – Kowalski płaci za nie 589 zł, czyli mniej więcej tyle, co za dwa pełne, spore baki benzyny . Na policję z budżetu państwa idzie 210 zł  (jak dwa wyjścia z rodziną do kina), a na ochronę zdrowia 103 zł (jedno wyjście do kina). Obywatel musi zapłacić państwu 1016 zł, żeby w Polsce było bezpiecznie i spokojnie, każdy

Za więziennictwo, czyli za trzymnanie przestępców z daleka od nas i naszych rodzin płacimy rocznie po 63 zł, a za to, żeby do Polski nie przyjeżdżali nieproszeni goście z niepożądanymi towarami – po 33 zł (powiedzmy że łącznie musimy poświęcić dwa wyjścia do kina lub na wino z koleżankami).

 

Kilka liczb:

6877,82 zł – taką wartość wpłaci statystyczny Polak do kasy państwa

z czego między innymi:

Dotacja do ZUS: 1248,16

Odsetki od długu: 1116,75

Szkoły ( podstawowe, gimnazja i licea): 1007,01

Pensje w administracji rządowej: 700,4

Obrona narodowa: 589.44

Dotacja do KRUS: 411,30

Składki do UE: 407,32

Emerytury mundurowe: 345,46

Policja: 210,01

szkoły wyższe: 202,86

Ochrona zdrowia: 102,58

Infrastruktura drogowa: 77.01

 

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum