Szukasz czegoś?

Dodatkowe składki na emeryturę pracowników zmniejszają podatek!

Autor:

Program dobrowolnego oszczędzania dla pracowników może powstać nie tylko w dużej, ale także i w małej firmie, która dzięki temu może stać się bardziej konkurencyjna.

Pracownicze Programy Emerytalne zostały skonstruowane w taki sposób, by zachęcić przedsiębiorców do tworzenia grupowych programów oszczędzania. Czyli?

Przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z utworzeniem i funkcjonowaniem programu, łącznie ze składką opłacaną na rzecz pracowników. Tym samym obniża podstawę opodatkowania i w efekcie płaci fiskusowi niższą składkę. Ponadto, od składki na przyszłe emerytury pracowników nie trzeba odprowadzać składek na ZUS.

Wydawać by się mogło, że takie zachęty finansowe powinny nakłonić masę przedsiębiorców do tworzenia PPE. Niestety jest inaczej. Według Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, w 2009 roku działało zaledwie 1099 PPE. Warto zaznaczyć, że w tym samym czasie było zarejestrowanych prawie 4 mln firm. Gołym okiem widać, iż niewiele firm było zainteresowanych ww. Programem. Jaki jest tego powód?

Z pewnością zachęcająca nie jest skomplikowana i długa procedura tworzenia programu.

Umowa szczegółowo określa warunki uczestnictwa w PPE, w tym m.in.: sposób przystępowania i występowania z programu, wysokość opłacanej przez pracodawcę składki podstawowej, minimalną wysokość ewentualnej składki dodatkowej (opłacanej dobrowolnie przez pracownika), warunki dokonywania wypłat i zwrotu środków, a także regulacje dotyczące likwidacji programu.

Należy pamiętać, iż prawo uczestnictwa w PPE musi przysługiwać co najmniej połowie pracowników. Po podpisaniu umowy pracodawca, jeśli nie zdecydował się, że PPE będzie prowadzony w formie pracowniczego funduszu emerytalnego, podpisuje umowę z wybraną instytucją finansową. Następnie składa wniosek o wpis programu do rejestru PPE.

Cała procedura ma nieokreślony czas negocjacji, co niestety oznacza, że może trwać długie miesiące. Ale może warto zainwestować trochę czasu, żeby w przyszłości były efekty…

 

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.msp.money.pl; www.biznes.interia.pl; www.vat.pl; www.pb.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum