Szukasz czegoś?

Ulga w ZUS nie dotyczy składek płaconych przez pracownika

Autor:

Raty, odroczenia, umorzenia – to formy wsparcia, które Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych umożliwia Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. Oczywiśie najczęściej stosowaną ulgą jest zawarcie z płatnikiem umowy o rozłożeniu na raty należności z tytułu składek.

Kiedy można się starać o ww. ulgę?

W przypadku przejściowych kłopotów finansowych można wystąpić do ZUS o rozłożenie na raty należności z tytułu ubezpieczeń. Taka możliwość nie dotyczy jednak wszystkich składek.

Układem ratalnym mogą zostać objęte jedynie należności w części finansowanej przez płatników składek, czyli przedsiębiorców. W odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonych, czyli pracowników oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne ulga nie może być stosowana.

Całość zadłużenia można rozłożyć na raty jedynie w przypadku małych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ ubezpieczony jest jednocześnie płatnikiem składek.

Przy okazji składania wniosku o układ ratalny wraz z dokumentacją finansową firmy płatnik składek powinien wskazać oczekiwaną i możliwą do zapłaty wysokość jednej raty, terminy płatności i ilość rat. Ponadto, wniosek płatnika musi być wystarczająco umotywowany i wskazywać szczegółowe przyczyny, z powodu których nie może on regulować płatności. Warto dodać, iż do każdej z rat ZUS zobowiązany jest naliczyć opłatę prolongacyjną, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę.

Do wniosku powinna być dołączona także dokumentacja obrazująca kondycję finansową płatnika i wszystkie wymagane przepisami zaświadczenia i informacje dotyczące wnioskodawcy.

Następnie ZUS ocenia zasadność wniosku, kiedy jest on kompletny i złożony w przepisowej formie. Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest również uregulowanie kwoty odpowiadającej wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne, a także kwoty na ubezpieczenie zdrowotne za ubezpieczonych niebędących płatnikami składek na własne ubezpieczenia (pracownicy, zleceniobiorcy). Tylko w przypadku płatników opłacających składkę na własne ubezpieczenia ulgą może być objęta pełna kwota składek.

W przypadku odmowy, która następuje po pełnej analizie sprawy, otrzymujemy decyzję w formie administracyjnej zawierającej uzasadnienie i pouczenie o możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl; www.naszdziennik.pl; www.finansefakty.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
TaxCoin.io
Dezi.pl
taxelit.com

Najnowsze Wpisy

Dlaczego inwestorzy uznali nasze oprogramowanie za spektakularne?

ZOBACZ NAGRANIE Z WYSTĄPIENIA I DOWIEDZ SIĘ dlaczego inwestorzy uznali nasze oprogramowanie za spe...

Archiwum