Szukasz czegoś?

Historia kryptowalut mających pokrycie w złocie

Autor:

Waluta świata wirtualnego mająca jednocześnie pokrycie w złocie pojawiła się jeszcze w poprzednim wieku, na długo przed wynalezieniem bitcoina. Mowa o e-gold, z której w szczytowym momencie korzystały miliony ludzi na całym świecie. Niestety waluta ta była podatna na włamania hackerów i przylgnęła do niej łatka pralni pieniędzy, dlatego umarła w 2009 roku – tym samym, w którym narodził się bitcoin.

Kryptowaluty oparte o złoto

Bitcoin – ta najpopularniejsza kryptowaluta nie ma nic wspólnego ze złotem, inaczej jej kurs byłby odporny na spekulacje, bo odpowiadałby wartości kruszcu. Ponieważ jednak natura próżni nie znosi, z biegiem czasu zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu waluty, których kurs odzwierciedla wartość złota wyrażaną w gramach. Dziś jest ich znacznie więcej niż palców u jednej dłoni, a co ciekawe – chodzą plotki, że niektóre państwa zastanawiają się nad emisją takiej kryptowaluty.
Wymienimy tylko kilka z już istniejących: DXG, OGC, EKG, PGCT, GIX, GFUN, CVT. Każda z nich pochodzi z innego zakątka kuli ziemskiej, od Szwajcarii, przez Singapur, po Australię, ale łączy je jedno – mają pokrycie w złocie.

Złoto w zamian za kryptowalutę

Istnieją też kryptowaluty, które mają „złoto” w nazwie, ale ze standardem złota nie mają jednak nic wspólnego – niech Was nie zmyli Bitcoin Gold, GolCoin, Dolg Bits Coin czy Unikoin Gold.
Fani takich standardowych kryptowalut mogą je oczywiście wymieniać na złoto, nic nie stoi na przeszkodzie. Specjalnie dla nich powstał m.in. taki serwis jak Vaultoro, który pomaga zamienić np. bitcoina na kruszec. Na dzień dzisiejszy jeden gram tego kruszcu wart jest 0.0076 BTC, czyli około 35 euro.

Kryptowaluty są halal?

Ciekawostka: kryptowaluta mająca pokrycie w złocie rozwiązała problem religijnych muzułmanów. Prawo szariatu nakazuje bowiem, by pieniądz był realnym, fizycznym przedmiotem. Skoro digitalny pieniądz ma wartość wyrażaną w sztabkach złota, to nic nie stoi na przeszkodzie, by taką kryptowalutę uznać za spełniającą wymagania religijne. Jak się zatem okazuje, technologia blockchain może być halal. Dlatego też w Dubaju narodziła się waluta OneGram (OGC), w którą inwestują nie tylko fani powrotu standardu złota. A Ty, w którą z wymienionych w tym tekście zainwestujesz?

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


  Skomentuj na Facebooku:

  Dodaj komentarz

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  O Mnie

  Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze Wpisy

  Kilka przypomnień przed wyborami

    15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

  Archiwum