Szukasz czegoś?

Jak obliczyć wysokość chorobowego?

Autor:

Co stanowić będzie podstawę Twojego wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego w sytuacji kiedy pójdziesz na zwolnienie lekarskie?

 

Jeżeli znasz zasady, sam możesz wyliczyć ile Ci się należy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zapoznaj się z treścią poniżej, a sam się przekonasz.

  1. W przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę w stałej miesięcznej wysokości, do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego – czyli wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego – należy przyjąć wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę lub w innym dokumencie nawiązującym stosunek pracy.
  2. Jeżeli osoba pobiera pensję zmienną, do wyliczenia podstawy wymiaru przyjmuje się ją w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej pracownikom, zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku.
  3. Przy wyliczeniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się jedynie to wynagrodzenie, które pracownik uzyskał u danego pracodawcy. Ponadto, wynagrodzenie to musi pochodzić z okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
  4. Obliczając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy uwzględnić przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne.
  5. Jeżeli w miesiącach poprzedzających udanie się pracownika na zwolnienie następuje zmiana wymiaru jego czasu pracy, wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia odnoszącego się do nowego wymiaru czasu pracy.
  6. Ustalając podstawę wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia, których wysokość (zgodnie z zasadami wypłaty określonymi w układach zbiorowych pracy lub przepisach o wynagrodzeniu) ulega zmniejszeniu za okres pobierania świadczenia chorobowego. Zatem dotyczy to składników wynagrodzenia za okresy miesięczne, jak również tych, które przysługują pracownikowi za okresy kwartalne i roczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w podstawie wymiaru nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikami w pełnej wysokości pomimo jego nieobecności w pracy.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.biznes.onet.pl; www.rzecznikzus.bloog.pl; www.vat.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum