Szukasz czegoś?

Jak obliczyć wysokość chorobowego?

Autor:

Co stanowić będzie podstawę Twojego wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego w sytuacji kiedy pójdziesz na zwolnienie lekarskie?

 

Jeżeli znasz zasady, sam możesz wyliczyć ile Ci się należy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Zapoznaj się z treścią poniżej, a sam się przekonasz.

  1. W przypadku, gdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę w stałej miesięcznej wysokości, do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego – czyli wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego – należy przyjąć wynagrodzenie pracownika określone w umowie o pracę lub w innym dokumencie nawiązującym stosunek pracy.
  2. Jeżeli osoba pobiera pensję zmienną, do wyliczenia podstawy wymiaru przyjmuje się ją w przeciętnej miesięcznej wysokości wypłaconej pracownikom, zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku.
  3. Przy wyliczeniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się jedynie to wynagrodzenie, które pracownik uzyskał u danego pracodawcy. Ponadto, wynagrodzenie to musi pochodzić z okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.
  4. Obliczając podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy uwzględnić przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne.
  5. Jeżeli w miesiącach poprzedzających udanie się pracownika na zwolnienie następuje zmiana wymiaru jego czasu pracy, wówczas podstawę wymiaru świadczenia chorobowego należy ustalić z wynagrodzenia odnoszącego się do nowego wymiaru czasu pracy.
  6. Ustalając podstawę wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia, których wysokość (zgodnie z zasadami wypłaty określonymi w układach zbiorowych pracy lub przepisach o wynagrodzeniu) ulega zmniejszeniu za okres pobierania świadczenia chorobowego. Zatem dotyczy to składników wynagrodzenia za okresy miesięczne, jak również tych, które przysługują pracownikowi za okresy kwartalne i roczne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w podstawie wymiaru nie uwzględnia się tych składników wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikami w pełnej wysokości pomimo jego nieobecności w pracy.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.biznes.onet.pl; www.rzecznikzus.bloog.pl; www.vat.pl

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Najnowsze Wpisy

Kilka przypomnień przed wyborami

  15-go października wybory! Przez ostatnie 3 lata polski złoty a zatem nasze oszczędności ...

Archiwum