Szukasz czegoś?

Jednoosobowa działalnosc gospodarcza przekształcona w Sp z o. o – Korzysci

Autor:

W tym artykule obalę kilka mitów. Opiszę w prosty sposób fakt że małe, mikro i jednoosobowe działalności mogą być organizowane jako Sp. z o.o  czy posiadać międzynarodowe konstrukcje  i jeszcze będzie im się to opłacało.

Zabrzmiało poważnie? No tak , tylko zabrzmiało i to tylko złudzenie…cała sprawa jest dużo prostsza niż wydaje się to 90 %  przedsiębiorcom. Jednak kto by nie chciał mieć firmy pod prestiżowym adresem w Londynie i nie płacić znienawidzonego podatku  ZUS  korzystając jednocześnie z ulg od dochodów…

Weszliśmy do Unii, skorzystajmy z możliwości jakie oferuje wspólny rynek. Pamiętajcie, że Wasze decyzje są chronione przez unijne prawo. Reasumując – mamy już wybór, nie jesteśmy już skazani na polski ZUS, urząd skarbowy, polską samobójczą politykę gospodarczą, czy głodową emeryturę. Garściami korzystają z tego duże polskie i zagraniczne firmy, dlaczego Ty masz być w Unii traktowany gorzej od Czechów, Niemców czy Greków. Każdy ma takie same równe prawa. Nie dziękujcie więc Unii za to, że finansuje fontanny w miastach, ale za to, że pozwala na swobodny przepływ kapitału i usług. Mało tego, chroni Wasze prawo do tego!

Przyjęło się że ktoś kto chce otworzyć własną firmę zakłada po prostu jednoosobową działalność gospodarczą i wszystko. Nie wiem dlaczego tak jest ale ja też tak zrobiłem w 1991 r a księgowy nigdy mi nie doradził inaczej …to nic nowego, a z doświadczenia wiem że księgowi idą po najmniejszej linii oporu i nie wiele pomagają przepisując tylko słupki.

Jednoos.  dział. gosp. to po prostu jest jakiś odruch, bo nikt ( albo nie wielu Przedsiębiorców) zastanawia się  i często nie pomyśli, że może zorganizować swoja działalność jako właśnie Sp z o. o mając w ten sposób wymierne korzyści… a jeśli w dodatku jest przy tym Tania Księgowość taka jak u nas to oszczędność gwarantowana. Dla sp zoo do 40 faktur w miesiącu mieści się ze znizka z tytułu pakietu „Sp. z o. o. + Ltd” w 500 zł. ale za księgowość kilku FV w zwykłaj działalności gosp. zapłacisz  49 zł ( czytaj wiecej na temat Taniej Ksiegowości)

Pytaniem które się powtarza chyba najczęściej to: jaki pakiet mam wybrać?

A więc: Kto musi założyć oddział a jakie spółki mogą działać bez oddziału / Firma LTD w Anglii.

Inaczej mówiąc:  Czy każdy może otworzyć spółkę LTD w UK?
Tak, ale nie każdą działalność można prowadzić z terenu Polski, Niemiec czy Czech, mając spółkę brytyjską. Polska i Wielka Brytania należą do Unii Europejskiej. Polacy, Czesi, Węgrzy, Brytyjczycy, Niemcy …mogą swobodnie prowadzić działalność i zakładać spółki na całym rynku unijnym. Oczywiście nie ma większego znaczenia, z którego kraju Unii są Twoi klienci, mogą to być sami Czesi, Słowacy czy Polacy.  To czy można przenieść swoją działalność i uruchomić spółkę LTD (odpowiednik polskiej spółki z.o.o) zależy od kilku czynników. Generalnie można uruchomić lub przenieść dowolne firmy, które nie wymagają posiadania sklepu, stoiska czy warsztatu na terenie Polski. Mogą to być przykładowo: sklepy internetowe, firmy doradcze i konsultingowe, firmy z branży IT, graficy, designerzy, właściciele stron internetowych, twórcy …oraz pozostałe, które nie mają potrzeby rejestrowania oddziału na terenie Polski. Bez oddziału mogą działać wszelkie biznesy nie wymagające fizycznej obecności na terenie Polski. Między innymi są to firmy wykonujące usługi niematerialne (doradztwo marketing, konsulting, grafik, projektant stron www, projektant wnętrz, architekt, tłumacz itp ),  niektóre sklepy internetowe.

Dla pewności radzę skonsultować tą kwestię ze mną (proszę pisać na adres: biuro@dezi.pl).

Oczywiście jeśli się okaże, że Twoja działalność musi być prowadzona na terenie Polski to nic strasznego się nie dzieje …po prostu otworzymy dla Ciebie np.  oddział spółki brytyjskiej lub Sp zoo. w której będziesz miał udziały. Wszystkie inne firmy mogą działać jako polski oddział spółki brytyjskiej ( w tym względzie doradzamy by jako oddział założyć niezależną sp zoo.) Więc jeszcze raz:  jeżeli Twoja działalność polega na prowadzeniu sprzedażny usług niematerialnych, sprzedaży internetowej, konsultingu to Twoja droga do Optymalizacji kosztów ZUS i podatku oraz założenia własnej spółki w UK jest znacznie uproszczona.

Pisałem już o korzyściach wiele razy ale napiszę kilka podstawowych wynikających z naszej Oferty Optymalizacji Kosztów Firmy ( sama Sp. zoo):

 • brak ZUS  (Sp zoo nie płacą ZUS, maja tylko obowiązek oskładkować zarobki pracowników. Same sa zwolnione ze składek)  Co to znaczy w praktyce? …wynika to że Pan Kowalski może założyć sobie Sp zoo i zatrudnić się w niej np. na stanowisku dyrektora.  Co to daje w praktyce? Daje tyle, że jeśli dyrektor jest zatrudniony na część etatu to Sp zoo płaci tylko część składki podstawowej od np 1/4 etatu.
 • Wypłaty. …ale co zrobić jeśli chcemy zarabiać więcej niż wynika to z 1/4 etatu, przecież musimy z czegoś żyć prawda? …więc kłania się tutaj Kontrakt Menedżerski.  Dlaczego KM? Dlatego, że jest to umowa o zarządzanie to możemy tutaj swobodnie wypłacać sobie pozostałą część pieniędzy jako ze kontrakt menedżerski jest zwolniony z ZUS   KM to cywilnoprawna umowa nienazwana, której przedmiotem jest powierzenie sprawowania zarządu przedsiębiorstwem osobie fizycznej lub innemu podmiotowi gospodarczemu w celu osiągnięciu zysku. Dochody z takiego kontraktu opodatkowane są podatkiem dochodowym wg skali podatkowej. (więcej na ten temat na dole artykułu)
 • Ubezpieczenie. Umowa na część etatu w sp zoo daje dyrektorowi i jego rodzinie ubezpieczenie w NFZ czyli… może w ramach odprowadzanych w odpowiedniej wysokości( ok 120 zł) składek korzystać z opieki medycznej. (Pomimo że i tak korzystamy z prywatnych wizyt u lekarza to w razie pobytu w szpitalu czy operacji mamy pokryte koszty)
 • Koszty w Sp zoo . Sp. zoo może wliczać sobie wiele rzeczy w koszty. Możemy Spółce zoo  wynająć np. pomieszczenie, komputer, narzędzia, wliczyć koszty napraw, paliwo, usługi, i nawet kont w którym pracujemy dla Spółki i stołek na którym siedzimy tez możemy legalnie wynająć spółce… zmniejszając w ten sposób jej kwotę do opodatkowania.  W prawdzie u nas w PL kwota wolna od podatku jest niewielka to w UK spółka Ltd ma tę kwotę dziesięć razy większą- aż 8105 Funtów!  Sytuacja klaruje się w oczywisty sposób i z korzyścią dla Przedsiębiorcy jeśli Spółka Ltd ( w której Przedsiębiorca posiada np 70%, 95 % lub 100% udziałów) na podstawie umowy świadczy powiedzmy usługi marketingowe, doradztwa, najmu itp dla wspomnianej wcześniej Sp zoo.
 • Spółki zoo ( również  Ltd ) odpowiadają tylko do wysokości własnego majątku.

 

Korzyści wynikające z naszej Oferty Optymalizacji Kosztów Firmy ( sama Sp. Ltd):

 • Ubezpieczenie a kwota wolna od Podatku. W  UK nie ma czegoś takiego jak ZUS, który ściąga haracz nie zależnie od tego czy spółka zarabia czy ma stratę. Oczywiście są „opłaty ubezpieczeniowe” ale maja charakter podatku od dochodu. Mając na uwadze wspomnianą wcześniej kwotę wolną od podatku przedsiębiorca działający na terenie UK  do ok 40 tys zł (8105 Funtów) jest zwolniony z płacenia składek ubezp. ( „Nie płaci ZUS”). dotyczy to również dyrektorów Sp Ltd.
 • Emerytura. Będąc zatrudnionym w UK na przykład na stanowisku dyr. i posiadając NIN (to nr ubezpieczenia i Pesel w jednym)  gdzie są odprowadzane przez spółkę odpowiednie składki zgodne z przepisami  nabywasz prawa do emerytury odpowiednio do zarobków. Jeśli zarabiałeś w kwocie wolnej od podatku możesz się spodziewać najniższej emerytury nazwijmy ją „socjalnej” ( dziś nie przekracza 130 Funtów)
 • Dywidenda 37000 Funtów możesz wypłacić sobie ze Sp Ltd jako udziałowiec dywidendę. Dywidenda do 37000 funtów (około 185 tysięcy złotych, zakładając, że 1 funt = 5 zł) nie jest w Anglii opodatkowana. Niestety jako obywatel polski musisz odprowadzić 9% podatku (konieczne jest rozliczenie w polskiej skarbówce). Przy czym należy pamiętać, iż dywidenda jest wypłacana tylko z zysku tzn. nie ma mowy o dywidendzie gdy spółka wykazuje stratę – wtedy każda wypłata jest postrzegana jako wynagrodzenie.
 • Jak często można wypłacać dywidendę?
  W Wielkiej Brytanii rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia a kończy 5 kwietnia. W tym okresie można wypłacić 37000 funtów bez podatku. Jeżeli w spółce mamy np: 2 udziałowców to każdy z nich ma prawo wypłacić 2×37000 funtów.
  Powyżej 37 tysięcy funtów płacimy podatek wg stawki 10%.
 • Kiedy spółka płaci podatek dochodowy?
  Podatek spółki tzw. Corporation Tax jest płacony od zysku w wysokości 20% po odliczeniu wszystkich kosztów z tym związanych (zobacz odliczenia wydatków dla dyrektorówLtd) . Kwota wolna od podatku odnosi się tylko i wyłącznie do osób fizycznych, jak dyrektor czy pracownik. Spółka nie ma oczywiście żadnej kwoty wolnej od podatku, po prostu płaci podatek (Corporation Tax) od zysku wg stawki 20%.Przykład:
  Roczne przychody spółki 10 000 funtów
  Koszty materiałów, narzędzi ….. 500 funtów
  Koszty wynagrodzenia dla dyrektora 7488 funtów
  Telefon / Internet 180 funtów
  Wynik z działalności to zysk w wysokości 1832 funtów, z czego mamy do zapłacenia podatku 366 funtów, czyli 20% z zysku.

Oczywiście, o tym już pisałem wcześniej ale nie zaszkodzi powtórzyć, że każdy polski przedsiębiorca może taką spółkę Ltd założyć, ale nie każda działalność może być prowadzona z Polski, w niektórych przypadkach konieczne będzie utworzenie oddziału spółki LTD lub Sp zoo ( my polecamy Sp zoo gdyż uniezależnia ten fakt obie spółki od siebie i w przeciwieństwie do oddziału, każda ze spółek może zajmować się inną działalnością). Musisz się z tym pogodzić, że niektórych biznesów nie sposób prowadzić w UK mieszkając w Polsce np. zakład fryzjerski w Poznaniu, sklep w Warszawie, zakład tapicerski czy krawiec w Krakowie etc.. Jeśli ktoś twierdzi inaczej i chce magicznie obniżyć Twój ZUS zatrudniając Ciebie „na niby” w „jakiejś” firmie w UK, to prosisz się o kłopoty. Jednak duża część Polaków ma możliwość robienia kariery na całym rynku unijnym wybierając najlepsze dostępne rozwiązania (wielo odpowiedzi na najczęstrze pytania przeczytasz zaglądając do FAQ ). Może wydać się to absurdalne, ale dzięki Unii możesz już wybrać, czy chcesz po 7,5 latach pracy przejść na emeryturę (zamiast de facto dożywotniej pracy w Polsce), czy chcesz mieć około 40 tys. zł kwoty wolnej od podatku (zamiast 3 tys. zł). Łącząc powyższe fakty czyli otwierając Sp Ltd i jednocześnie sp zoo w PL mamy swój niezależny plan ku wolności.

 

Po tej krótkiej lekturze koniecznie zapraszam jeszcze raz do FAQ gdzie jest więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czasem klienci pytają mnie o podatek w PL od dochodu z tyt zatrudnienia w UK – dlaczego nie płacimy go tutaj od kwoty  zarobionej w kwocie wolnej od podatku w UK? .

…Bo od 2009 roku mamy podpisaną umowę z UK o braku podwójnego opodatkowania. Metoda wyłączenia z progresją oznacza, że w Polsce wyłącza się z podstawy opodatkowania dochody uzyskane za granicą – zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak dla ustalenia stawki podatku od pozostałych dochodów – podlegających opodatkowaniu w Polsce – stosuje się stawkę opodatkowania właściwą dla całego dochodu….(tak stanowią umowy np. zawarte z: Niemcami, Francją, Hiszpanią,Włochami, Norwegią, Grecją, Wielką Brytanią, Irlandią, Austrią, Albanią, Cyprem). Wiecej na ten temat opodatkowania dochodów z zagranicy

Piszc ten artykuł a w zasadzie opis oferty zdawałem sobie sprawę, że większość z Was będzie zszokowana. Bo czyż można wyobrazić sobie, że:

 • kwota wolna od podatku wynosi ponad 40 tys. zł (w Polsce 3 tys. zł), czyli wypłacając 3 tys. zł miesięcznie pensji nie płaci się ani podatku, ani angielskiego ZUSu, ale ma się prawo do wszelkich świadczeń zdrowotnych,
 • angielski ZUS płacony procentowo od nadwyżki powyżej 3 tysięcy złotych miesięcznie (żeby płacić tyle co w Polsce trzeba zarabiać około 11 tysięcy zł miesięcznie na rękę),
 • koszt prowadzenie księgowości spółki Jest uzależniony od ilości faktur i wybranego pakietu usług i jest ruchomy,
 •  podatek VAT płacony jest w miesiącu faktycznego pojawienia się pieniędzy na koncie (data na fakturze nie ma w tym przypadku znaczenia), podatek (Corporation Tax) liczony jest tak jak w Polsce, czyli na podstawie daty z faktury. Z punktu widzenia podatku VAT  podatek należny od WNT staje się jednocześnie w tym samym już miesiącu podatkiem naliczonym i w deklaracji VA-T7 podatnik wychodzi „na zero”, nic nie musi odprowadzać do urzędu. ( więcej na ten temat )
 • brytyjska emerytura już po 7,5 latach pracy, ( obowiązkowy wiek emerytalny 65 lat)
 • ubezpieczenie zdrowotne Twoje i rodziny w całej Europie (Pełną opiekę medyczną w Polsce otrzymuje się po otrzymaniu druków E-106 i E-109 – po około miesiącu od otrzymania NIN.ale liczy się również środek życia stąd proponowana Sp zoo i 1/4 etatu)
 •  …a do tego urząd skarbowy, który działa tak jakby go nie było, pełna obsługa przez internet, niezmienność przepisów. Wielka Brytania nie bez powodu uznawana jest za jeden z najbardziej przyjaznych krajów do prowadzenia działalności. W odróżnieniu od polskiego systemu podatkowego brytyjski nie obciąża podatkami osób, które zarabiają do 3 tysięcy zł miesięcznie, słusznie zakładając, że pozostawiając te niewielkie pieniądze w kieszeni podatnika pozwala na jego dalszy rozwój.

Właściwie nie ma sensu porównywać polskiego i brytyjskiego systemu podatkowego czy ubezpieczeniowego, to zupełnie inne światy, inne cywilizacje i inna kultura. Konkluzja jest dość smutna – poznając brytyjski system podatkowy już nigdy nie zaakceptujesz tego co się dzieje w Polsce. Jak to ktoś fajnie napisał na jednym z forum, polski zus czy skarbówki działają na zasadzie „dorwać go”, natomiast brytyjskie na zasadzie „pomagać”, jak sami widzicie filozofie nie do pogodzenia. Mamy oczywiście nadzieję, że polski system upodobni się do systemów zachodnich, w związku z wejściem do Unii jest to proces nieuniknionym

 

Więcej na temat Kontraktu Menedżerskiego w Sp zoo

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma obowiązek płacić podatki w tym ZUS.  Sp zoo jest zwolniona z ZUS ale istotną sprawą jest podatek CIT i PIT. W Sp zoo od wypłat dla Menedżerów i Dyr w nie odprowadzamy go drugi raz ( ale tylko od kontr. menedżerskiego)…

Członkowie zarządów otrzymują najczęściej bardzo wysokie wynagrodzenia, Wielu członków zarządu próbuje więc obejść te przepisy (nakazujące opodatkowanie na zasadach ogólnych sięgałoby 40%) poprzez świadczenie usług na podstawie kontraktu menadżerskiego w ramach działalności gospodarczej, łącznie z wybraniem opodatkowania podatkiem liniowym 19%.  Pozwalałoby to znacznie zmniejszyć wysokość zobowiązań podatkowych członków zarządów.

Art. 13 pkt 9) ustawy o PIT stanowi, że za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się także „przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzenie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej”. Powyższe brzmienie przepisu wydaje się nie pozostawiać w przedmiotowej kwestii żadnych wątpliwości. Świadczenie usług zarządczych zawsze będzie bowiem klasyfikowane za działalność wykonywaną osobiście a nie za pozarolniczą działalność gospodarczą, a tylko taka działalność może być opodatkowana podatkiem liniowym.

Tutaj przeczytasz więcej na temat Kontraktów Menedżerskich

Przejdź do wypełnienia Kwestionariusza Zgłoszeniowego (Rejestracja)


na podstawie: pit.pl; podatki.biz; eporady24.pl; is.waw.pl; lexpedia.pl; bankier.pl

Interpretacje pawelkurnik.pl obejmują tezy i informacje z wybranych interpretacji urzędów, izb skarbowych i portali zamieszczonych w internecie. Publikacja ta nie stanowią porady podatkowej czy prawnej i jest wyłącznie odzwierciedleniem stanu faktycznego przedstawionego przez pit.pl; podatki.biz; eporady24.pl; is.waw.pl; lexpedia.pl; bankier.pl i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez te portale przepisów.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro.


  Skomentuj na Facebooku:

  Feedback

  9
  • BlogoFirmie.pl

   Świetny artykuł:-) Oczywiście, że spółka z o.o. lub lepiej ltd w UK to dużo lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie niż jednoosobowa DG w PL. W razie jakiekolwiek potknięcia w DG odpowiadamy całym naszym majątkiem…

  • Jaro

   W przypadku prowadzenia usług na rzecz kontrahentów spoza UK należy jeszcze wyrobić sobie certyfikat rezydencji podatkowej. Urząd skarbowy w UK może odmówić nam wydania takiego certyfikatu.
   Poza tym jeżeli prowadzimy sklep internetowy w którym produkty sprzedajemy w Polsce i wysyłamy z Polski to powinniśmy mieć oddział w Polsce.

  • Max Jarmark

   a jak to sie wszystko teraz ma po Brexit?….different ball game in my opinion:)

  • Max Jarmark

   a jak to sie wszystko teraz ma po Brexit?….different ball game in my opinion:)

   • Paweł Kurnik

    Kilka faktów szczególnie dla osób, które ta sytuacja zaskoczyła i wzbudziła emocje:

    Anglia sama jest zaskoczona wynikiem referendum.
    Nie ma ustanowionych przepisów związanych z wyjściem GB z Unii, czyli nie ma postanowień w kwestii imigrantów ani w kwestiach gospodarczych czy biznesowych dotyczących relacji z UE w tym z PL.
    Unia jak również 75% Anglików poniżej 50 roku życia! nie jest zadowolona z wyniku referendum.
    Dopiero z końcem października rozpoczną się negocjacje wyjścia UK z Unii, które mogą trwać wiele lat/ okres przejściowy to MINIMUM 2 lata, ale mówi się nawet o 7-miu i więcej.
    UE będzie chciała zatrzymać Anglię we wspólnocie więc prawdopodobnie będzie przedłużała negocjacje a ostateczne decyzje długo nie będą znane.

    W związku z tym, że nie ma i jeszcze długo nie będzie żadnych oficjalnych informacji związanych z wpływem Brexitu na działania biznesowe pomiędzy UE a UK, oraz fakt , że nie ma ustanowionych przepisów związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii uważam że należy zachować dystans.

    Najważniejsze informacje będą zamieszczane w artykułach na blogu pawelkurnik.pl

  • Bodhi

   Przeczytałem ten artykuł i z resztą cały Pana blog. Poprosiłem też o rozmowę telefoniczną i dopiero wtedy dowiedziałem się o poważnych przeszkodach, które uświadomiły mi, że to co Pan opisuje nie do końca jest takie proste i nie jest to pełny obraz. Dla przypomnienia, prowadzę teraz firmę produkcyjną (z siedzibą tu, w PL) jako s.c., którą zamierzam, po wykupieniu udziałowców, prowadzić sam, przekształcając ją w Spzoo, dodając do struktury Ltd. Jeżeli ja mam te problemy, o których piszę poniżej, to będą je mieli także inni, i może warto to opisać w formie planu przekształcenia, case study w formie artykułu, opisując: koszty (stałe, cykliczne), obowiązki, korzyści i wady.

   Oto moje uwagi do artykułu.

   1. Nie wiem jak zdobyć do Spzoo figuranta, aby go skutecznie „ubezwłasnowolnić” w ramach spółki i aby z drugiej strony chciał w niej być udziałowcem. Wiadomo, że figurant jest mi potrzebny, aby nie płacić składek zus. Dlatego rozważam też alternatywny schemat Ltd+Spzoo-oddział, gdzie jedynym udziałowcem Spzoo będzie Ltd, która mam nadzieję nie będzie musiała płacić zus w PL (dlaczego Ltd nie musi płacić zus, gdy ja jako osoba fizyczna – tak?). Nie wiem jak rozgryźć ten temat.

   2. Aby mieć Ltd potrzebuję jakiś meldunek w UK i chyba mieszkać tam więcej niż 180 dni w roku. Tu nie jestem pewny, dlatego proszę coś rzetelnego napisać o tych barierach, kosztach i jak to załatwić.

   3. Pisze Pan, że źródłem przychodów dla Ltd mogą być usługi marketingowe i/lub usługi doradztwa. Jednak w rozmowie telefonicznej stwierdził Pan, że polski US może to podważyć, bo dlaczego te usługi zostały wyłączone ze Spzoo, które do tej pory odbywały się w jej wewnętrznym zakresie. Zatem co może być niepodważalnym źródłem przychodu dla Ltd i jednocześnie źródłem kosztu dla Spzoo?

   4. Czy potrzebuję NIN, czy jest on powiązany z meldunkiem, w jakich przypadkach jest potrzebny, ile kosztuje, jakie procedury?

   5. Czego Pana firma nie załatwia i co trzeba zorganizować we własnym zakresie?

   6. Uważam, że gromadzenie zysku w Ltd dla wypłaty dywidendy nie ma sensu. Jeżeli zrobimy to w kwocie wolnej od podatku, to i tak wcześniej zysk spółki zostanie opodatkowany podatkiem 20% w UK, by później zapłacić 9% podatku w Polsce od takiej dywidendy. To znaczy, że łącznie oddamy 27,2% zarobionych i wypłaconych tak pieniędzy. Jeżeli przekroczymy próg kwoty wolnej od podatku dywidendy, to zapłacimy jeszcze dodatkowo 10% podatku w UK, co znaczy że oddamy łącznie 34,48% ponad kwotę wolną. Dla porównania wypłata dywidendy w Polsce odbędzie się z zysku opodatkowanego wcześniej CIT=19% i później podatkiem od dywidendy = 19%, co spowoduje łączne opodatkowanie = 34,39%. Ani w PL ani UK, to jest nieopłacalne. Lepiej w Ltd zgromadzić dochód tylko do pokrycia niezbędnych kosztów i wypłaty wynagrodzenia dyrektora, czyli lepiej wypłacać zysk jako wynagrodzenie, które jest kosztem dla firmy – co znaczy, że Ltd zaoszczędzi 20% podatku dochodowego od wypłaconego wynagrodzenia, który ja później oddam jako podatek osobisty (w Polsce będzie tak samo z tym że podatek = 19%) – co znaczy, że łączny podatek do zapłacenia = 0. Co Pan o tym sądzi?

   7. W akapicie „Jak często można wypłacać dywidendę?” nie odpowiedział Pan sobie na zadane pytanie. Czy raz po zakończeniu roku, czy wiele razy w ciągu roku, nie przekraczając poziomu zyskowności?

   8. Nie wiem o co chodzi w tym akapicie „ubezpieczenie zdrowotne Twoje i rodziny w całej Europie (Pełną opiekę medyczną w Polsce otrzymuje się po otrzymaniu druków E-106 i E-109 – po około miesiącu od otrzymania NIN.ale liczy się również środek życia stąd proponowana Sp zoo i 1/4 etatu)”. Proszę o doprecyzowanie.

   9. Odnośnie opodatkowania KM, o którym mowa w dwóch ostatnich akapitach artykułu, to dlaczego menadżerowie o wysokich dochodach próbują założyć DG (40%), zamiast Spzoo (19%)?

   • Paweł Kurnik

    Bardzo doceniam to że zaangażował sie Pan i tyle przeczytał. ( mało który potencjalny klient tak robi!)
    Odp:
    Nie o wszystkim moge pisac na mail i bezpośrednio na stronach www ( Blog nie jest instrukcją dla przedsiebiorców ) choć maksymalnie dużo powiedziałem na nagraniach ( więcejtylko osobiscie): https://www.pawelkurnik.pl/video-konferencje
    Potwierdzam, że ma Pan racje w pkt. 6 ale… podstawą jest tutaj rezydentura brytyjska której nie wziął Pan pod uwagę.
    apropo NIN znajdzie Pan tutaj: http://dezi.pl/?fragmenty-maili-od-klientow-i-odpowiedzi-na-zadawane-pytania,213
    w spółce Ltd są pożyczki które przed wypłata dywidendy są rozliczane.
    W UK nie ma pojecia meldunku. ( zresztą od roku w pl również 🙂
    Jeśli potrzebuje Pan konsultacji to zapraszam do biura na osobistą rozmowę (lub skype). Czekam na mail od Pana w tej sprawie. Koszt konsultacji to forma zaliczki w wys 250 zł netto nie ma ograniczeń czasowych i możemy się spotkać wielokrotnie w tej kwocie aż będziemy mieli wszystko omówione.

  • Pasikonik

   Nie napisał Pan o kosztach związanych z oddziałem LTD w Polsce. Np koszt tłumaczenia dokumentów założycielskich w Anglii (około 2000 zł) . Poza tym prawdopodobnie działalność w Polsce powinna pokrywać się z tą w Anglii. Z tego co się dowiedziałem to nie można prowadzić innej działalności w Polsce (PKD) jak zgłoszonej w Anglii.

   • Paweł Kurnik

    Czy działalnośc w PL powinna się pokrywać trudno jednoznacznie stwierdzić dlatego że każdy model biznesowy jest inny. temat zawsze wymaga konsultacji. Na pewno PK powinno się pokrywać przy otwieraniu oddziałów spółek zagranicznych.

  Dodaj komentarz

  Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

  Gdzie wysłać Ebooka?

  O Mnie

  Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

  Polub nas na Facebooku

  Najnowsze Wpisy

  Myślacy człowiek liczy się z tym, że „dobrze już było”.

  Jakby spojrzeć z pewnej perspektywy, to w tak krótkim czasie, tak wiele się zdarzyło że trudno ...

  Archiwum