Szukasz czegoś?

Na jaką emeryturę może liczyć przedsiębiorca?

Autor:

Odpowiedź jest zaskakująco wstrząsająca – tylko 800 zł.!

Cała sytuacja wygląda dość tragicznie. 30-letni dziś przedsiębiorca otrzyma emeryturę, która obecnie jest równa 800 zł netto. Za 34 lata emerytura wypłacana z dwóch obowiązkowych filarów, czyli ZUS i OFE, będzie o ponad połowę niższa od ostatniego miesięcznego wynagrodzenia osoby przechodzącej na emeryturę. Tak przynajmniej szacują eksperci Komisji Europejskiej.

Stopa zastąpienia brutto miałaby spaść z 63,2% w 2006 r. do 47,5% w 2046 roku. W ramach wyjaśnienia, stopa zastąpienia brutto jest niczym innym, jak procentową relacją emerytury brutto do ostatniej płacy brutto, tuż przed przejściem na emeryturę. W przypadku przedsiębiorców opłacających najniższe możliwe składki tą „płacą brutto” jest obecnie 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, które w 2012 r. wynosi 3526 zł. Minimalna podstawa wymiaru składek dla prowadzących działalność równa jest zatem 2115,60 zł.

Zakładając, że w 2046 r. minimalna podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców będzie oparta o ten sam procent tego samego wskaźnika, a sam wskaźnik będzie rósł o 2,5% rocznie (taki jest cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej), 34 lata później wskaźnik wynagrodzenia wynosiłby ok. 8164 zł, a minimalna podstawa wymiaru składek dla prowadzących działalność – ok. 4898 zł. Przyjmując jednocześnie, działalność gospodarcza byłaby jedynym źródłem utrzymania dzisiaj 30-letniego przedsiębiorcy aż do emerytury, jego świadczenie emerytalne wynosiłoby w 2046 r. ok. 2327 zł brutto. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na inflację inna będzie siła nabywcza emerytury z 2046 r. Przeliczając ją na obecne realia, emeryt-przedsiębiorca miałby dzisiaj do dyspozycji ok. 1005 zł brutto, czyli ok. 823 zł na rękę.

Jakiś przykład dla lepszego zobrazowania? Wyobraźmy sobie, że przedsiębiorca prowadzący dziś mały sklep, zarabiający ok. 8 tys. zł, w momencie przejścia na emeryturę odczuje aż dziesięciokrotny spadek dochodu!

W takiej sytuacji jedynym sposobem na godną emeryturę wydaje się dobrowolne, regularne oszczędzanie. Jednak, jak wynika z badania portalu Interia.pl i firmy Home Broker, przeprowadzonego w styczniu 2012 r. wśród aktywnych zawodowo internautów, o zabezpieczeniu starości na własną rękę myśli dzisiaj niespełna 20% Polaków.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.biznes.interia.pl, www.bankier.pl; www.biztok.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum