Szukasz czegoś?

Umorzenie niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy

Autor:

ZUS odpuści przedsiębiorcom zalegającym ze składkami?

Chodzi oczywiście o przedsiębiorców, którzy mogli wybrać, jak chcą płacić składki: z tytułu umowy o pracę nakładczą, czy działalności gospodarczej. W większości wybierali pierwszą możliwość, dzięki czemu płacili mniej. Zachłanny ZUS zmienił jednak interpretację przepisów w 2009 r. i zaczął domagać się od przedsiębiorców opłacenia zaległych składek wraz z odsetkami, i to nawet do 10 lat wstecz. Problem dotyczy dziesiątków tysięcy firm, z których niektóre musiałyby zapłacić ZUS nawet 100 tys zł.!

Pod koniec czerwca zeszłego roku przedsiębiorcy manifestowali przeciwko temu przed Sejmem. Protestujących zaprosił do siebie premier, a w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, poszkodowanych przedsiębiorców, a także minister Michał Boni, minister finansów Jacek Rostowski i prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Po rozmowach premier uznał, że należy coś z tym wszystkim zrobić. Projekt ustawy przygotował klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej i w dniu 2 marca złożył w Sejmie “Poselski projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą”.

Umorzenie ma też dotyczyć odsetek za zwłokę, opłaty prolongacyjnej i kosztów upomnienia.

Projekt nie reguluje jednak skutków podatkowych takich rozwiązań. Podobno, jak niektórzy eksperci twierdzą, wartość umorzonych należności stanowi przychód z działalności gospodarczej, ale jednocześnie nie zalicza się do przychodów umorzonych należności, w tym stanowiących dochód budżetu państwa, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji, w której należności te nie zostały zapłacone, a tym samym nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, umorzenie będzie neutralne podatkowo. To samo powinno dotyczyć odsetek za zwłokę, gdyż osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogły ich uznać za koszt uzyskania przychodów. Ich umorzenie nie będzie więc przychodem podatkowym.

Jednoosobowe firmy będą mogły wystąpić o umorzenie zaległych składek z lat 1999-2009, pod warunkiem, że nie zalegały z wpłatami po tym czasie.

Ustawa abolicyjna ma wejść w życie 1 maja 2012 r. i będzie miała zastosowanie do przedsiębiorców podlegających ubezpieczeniom w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.
Źródło: na podstawie artykułów ze stron: www.gazetaprawna.pl, www.wyborcza.biz.pl,

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
TaxCoin.io
Dezi.pl
taxelit.com

Najnowsze Wpisy

W polsce nie ma przedsiębiorcy który działa 100% uczciwie ponieważ nie ma możliwości by spełnił wszystkie nakładane na niego obowiązki.

  Ktoś powie: Konstytucja Biznesu. My powiemy: oczywiście obecnie rząd wprowadza ulgi dla pr...

Archiwum