Szukasz czegoś?

Najbardziej niedorzeczne regulacje prawne

Autor:

Z jakimi nieżyciowymi zapisami mają do czynienia polskie firmy? Jakie regulacje najczęściej spędzają nam sen z powiek? Jakie absurdy istnieją w polskim prawie?

Firmy od dłuższego czasu sygnalizują liczne błędy w polskim prawie, które ograniczają swobodę ich działania. Ograniczają to nawet za mało powiedziane. Utrudniają – to właściwe słowo. Ale co dokładnie jest naszym największym zmartwieniem i kłodą rzuconą pod nogi?

Jak wynika z badania „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw”*, przedsiębiorcy z nieracjonalnymi przepisami prawnymi mają najczęściej do czynienia podczas realizacji powinności podatkowych, obowiązków z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz uzyskiwaniu zezwoleń, koncesji, czy licensji.

Jednym z trzech najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców absurdów prawnych jest przepis nakazujący pracownikowi odprowadzenie podatku od firmowej imprezy integracyjnej.
Dlaczego? Otóż urzędy skarbowe traktują uczestnictwo w takiej imprezie jako płatne świadczenie na rzecz pracownika, od którego musi on odprowadzić PIT.
Jak sobie z tym radzić? Przedsiębiorcy, chcąc uniknąć naliczania PIT, wykorzystują luki w prawie i przekształcają imprezy oraz wyjazdy integracyjne w spotkania o charakterze edukacyjnym. Udział pracowników w szkoleniu nie jest bowiem obłożony podatkiem.
Szkoda tylko, że trzeba się nakombinować żeby urząd Cię nie oskubał…

Przykład kolejnego absurdu w prawie: w wielu małych i średnich przedsiębiorstwach do świadczenia usług związanych z działalnością firmy wykorzystywane są samochody osobowe, również te z homologacją ciężarową. W przypadku zakupu paliwa, oleju napędowego lub gazu przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, niezależnie czy jest to zwykły samochód osobowy, czy tzw. samochód z kratką.

Jednak przepisem, który według ankietowanych przedsiębiorców szczególnie uderza w rzetelność i wiarygodność w biznesie, jest wymóg odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę. Zapis ten może powodować trudności płatnicze firmy, która boryka się z wyegzekwowaniem od opieszałego partnera biznesowego należnych jej pieniędzy.

Domyślam się, że każdy z Was mógłby dorzucić jeszcze kilka absurdalnych przykładów z własnego doświadczenia i mielibyśmy całkiem pokaźną listę „debilnych” zapisów. Nie wiadomo tylko, czy człowiek powinien śmiać się, czy płakać…

*    Badanie “Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw” zostało przeprowadzone w lutym 2012 r. na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw wybranych spośród ponad 42 tys. firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma. Rzetelna Firma to program, który promuje uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim jako dłużnik.

Źródło: na podstawie artykułów ze stron: http://wyborcza.biz; www.msp.money.pl, www.pb.pl,

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum