Szukasz czegoś?

Opiekunki nie będą płacić składek ZUS

Autor:

Nianie nie będą płacić składek ZUS i odliczą poniesione wydatki, np. na dojazd

Bardzo korzystne rozwiązania, dla opiekunek i zatrudniających je rodziców, przewiduje ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, która możliwe, że wejdzie w życie już za kilka tygodni.

Nikogo chyba nie dziwi, że wiele niań pozostaje w szarej strefie. Do takiego stanu przyczyniają się między innymi skomplikowane przepisy podatkowe. Oczywiście rodzice mogą zatrudnić opiekunkę na umowę o pracę. Niania natomiast może zarejestrować działalność gospodarczą. Jednak najmniej obowiązków formalnych wiąże się z zawarciem umowy-zlecenia lub o dzieło, lecz wtedy rodzice muszą opłacać za nianię składki ubezpieczeniowe, nawet jeśli nie od prowadzają zaliczek na PIT.

Nowa ustawa, o ile wejdzie w życie, rozwiąże jeden z największych problemów, jakim są składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Niania będzie zatrudniona bezpośrednio przez rodzinę, natomiast ZUS opłaci za nią z budżetu państwa składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi obecnie 1386 zł. Z tej preferencji będą mogły skorzystać osoby fizyczne opiekujące się dziećmi od 20. miesiąca do trzeciego roku życia na podstawie tzw. umowy uaktywniającej. Rodzice muszą zatem podpisać z nianią umowę, w której określą m.in. jej strony, czas trwania, obowiązki niani i kwotę wynagrodzenia. Następnym krokiem jest zgłoszeniem opiekunki do rejestracji w ZUS. Preferencja będzie dostępna, pod warunkiem że rodzice (lub samotny rodzic) pracują lub prowadzą działalność gospodarczą. Jeśli pensja niani będzie wyższa od minimalnej, sami będą musieli dopłacić różnicę w składkach. Nowe przepisy wprowadzają też zmiany w PIT. Opiekunka zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia lub o dzieło będzie mogła wybrać, czy chce wpłacać w ciągu roku miesięczne zaliczki podatkowe. Jeśli uzna, że jest to dla niej zbyt uciążliwy obowiązek, nie musi tego robić. W takiej sytuacji, po zakończeniu roku, powinna złożyć do urzędu skarbowego zeznanie do końca kwietnia i zapłacić podatek według stawek 18 lub 32%.

Przy założeniu, że pensja niani wyniesie 1386 zł, składki na ubezpieczenie społeczne wyniosą 156 zł, a koszty – 246 zł. Wynika z tego, że poza składkami społecznymi wynoszącymi 156 zł ZUS zapłaci za nianię z budżetu 110 zł na ubezpieczenie zdrowotne. Zaliczki na PIT, jeżeli niania będzie je płacić, wyniosą 82 zł miesięcznie.

I to nie wszystko! Opiekunka odliczy więcej, jeśli udowodni, że ponosi w praktyce wyższe koszty. Ustawa nie określa jednak, jakie wydatki będzie można uwzględnić. W razie ewentualnej kontroli niania będzie musiała udokumentować wydatki i udowodnić, że mają one związek i są niezbędne w wykonywanej przez nią pracy.

Pozostaje nam nic innego jak czekać na wejście w życie ustawy. A potem nastąpi masowy wysyp legalnych niań.

Źródło: Na podstawie artykułu z dnia 2 lutego 2011 rok „Rzeczpospolita” opublikowanego na stronie dziennika: www.rp.pl

   Send article as PDF   

Jeśli chcesz otrzymywać podobne treści oraz Informację: Jak nie płacić ZUS i zmniejszyć podatki wpisz swój mail i imię:

E-mail: Imię:
Zgadzam się z Polityką Prywatności

Skomentuj na Facebooku:

Feedback

3

Dodaj komentarz

Jak nie dać się okradać i zadbać o przyszłość?

Gdzie wysłać Ebooka?

O Mnie

Witaj, nazywam się Paweł Kurnik i jestem degustatorem życia. Każdy dzień jest dla mnie wyzwaniem i szansą na jeszcze lepsze jutro. Czytaj Więcej »

Polub nas na Facebooku

Projekty

Sigma Partner
Dezi.pl
Przelewy zagraniczne
Energy Invest Group
Miasto szkoleń

Najnowsze Wpisy

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

  Aby odpowiedzieć szczerze na to pytanie, trzeba jasno stwierdzić, że inwestowanie samo w s...

Archiwum